Mixed Pickles poolt allen mee, het is voor a.f.c. (vervolg) Uit een en ander blijkt dat A.F.C. een redelijk maar zeker geen kampioensachtig seizoen had, al hadden wij tot de rust van de op één na laatste wedstrijd een serieuze kans op het kampioenschap. Verheugend is dat het totaal van de thuiswedstrijden en dat van de uitwedstrijden vrijwel gelijk staat. Dat A.F.C. 1 in den Helder, Alkmaar en Hoorn won was toch wel een bewijs van mentale kracht. De Kampioenscompetitie van Nederland brengt ditmaal wel enige „newcomers" aan start. Zo werd in afdeling F kampioen Sanderbout, in afdeling D De Treffers en in afdeling B Papendrecht. Sneek (1 C) heeft meer met het Kam pioensbijltje gehakt maar in 1 A en 1 E komen eveneens kampioenen te voorschijn voor wie het eerste klasse-kampioen schap een nieuwtje is. Van harte allemaal maar wij moeten er even aan wennen dat bijvoorbeeld De TreffersSander bout om het Kampioenschap van Nederland gaat. Hiermede is uiteraard gepaard dat veel oudere en terecht befaamde clubs een slecht seizoen hadden. Olympia (Gouda), Be Quick (Groningen), H.R.C. en Vlissingen degraderen. Tegen het einde van het seizoen waren in ernstig degradatiegevaar Stormvogels, Neptunus, Unitas, Sportclub Enschedé Middel- burg en Brabantia. Ach ja: „das Alte stürzt und neues Leben blüht auf den Ruïnen". Maar laten wij er met ons allen dan in ieder geval voor zorgen dat „das alte A.F.C." nooit gaat „stürzen". Televisie In de vorige Schakel hebben wij critiek gehad op de televisie-sport uitzendingen op zondagavond omdat (met uitzon dering van enkele wedstrijden om het Kampioenschap van Nederland) de amateur-voetbalwedstrijden volslagen gene geerd worden en wél volledige aandacht besteed wordt aan de tweede divisie van het betaalde voetbal. Wij baseerden die critiek op de toeschouwersaantallen bij de wedstrijden in de tweede divisie. De ontwikkeling is verder gegaan. Het publiek laat de clubs in de 2e divisie finaal in de steek en komt in steeds groter getale naar belangrijke amateurwedstrijden. Maar de televisie heeft dat niet in de gaten. Hier volgen de toeschouwers aantallen op 10 mei bij prachtig weer, zoals het Algemeen Dagblad die publiceerde. 2de divisie-wedstrijden EindhovenHerenveen E.D.O.Baronie Z.F.C.Wageningen GooilandDrente P.E.C.V.V.V. A.G.O.V.V.Velox LimburgiaR.B.C. N.O.A.D.H.D.V.S. Totaal 2de divisie Gemiddeld per wedstrijd belangrijke amateur-wedstrijden 2.500 A.F.C.Uithoorn 2.000 350 Alkmaarse BoysH.R.C. 1.500 1.200 HollandiaS.D.W. 1.000 500 Unitasde Musschen2.000 1.200 OlympiaGouda2.000 1.000 PapendrechtR.V.C4.000 1.000 De TreffersVictoria Boys 2.000 400 VlissingenMiddelburg3.000 8.150 Totaal acht belangrijke amateurwedstrijden 17.500 1.020 Gemiddeld per wedstrijd 2.200 „Am Rande kunnen wij nog vermelden dat volgens de krantencijfers A.F.C.—Uithoorn twee maal zoveel toeschou wers trok als de gelijkertijd gespeelde wedstrijd voor de eredivisie D.W.S.—A.Z. '67 in het Olympisch Stadion Hoe de publieke belangstelling bij de amateurwedstrijden genoemd wordt weet ik niet, bij de wedstrijden in het betaalde voetbal heet die belangstelling: „passieve recreatie". Passief is het publiek blijkbaar voor de 2de divisie wel maar de recreatie zoekt het kennelijk bij de amateurs. Penalty! Ook genoten van FeyenoordCeltic? Wat een wedstrijd, wat een opwinding en wat een vreugde. Een royaal verdiende, prachtige overwinning voor de Rotterdammers en over die wedstrijd is meer en langer nagepraat dan na wedstrijden te doen gebruikelijk is. Zodoende raakte ik in een weddenschap verzeild, die ook door de ons spontaan opgebelde Ad van Emmenes de „voetbalprofessor" niet officieel kon worden berecht. Het ging om het volgende: Een paar minuten voor het einde van de verlenging gaf Israël een voorzet, die door een der Celtic-backs met de hand werd weggeslagen; een zuivere penalty, waarvoor de Hollandse aanhang ongeveer in katzwijm viel. Maar de voortref felijke scheidsrechter floot niet, omdat hij zag, dat nu Kindvall een mooie schietkans kreeg. Deze benutte de kans en Feyenoord won. Maar als nu vroeg iemand Kirdvall naast had geschoten zou die scheidsrechter dan alsnog voor een strafschop hebben kunnen fluiten? Ik hoorde bij de ontkenners; de scheidsrechter had zijn beslissing al genomen doorspelen! en als Feyenoord daarvan niet had geprofiteerd was het méér dan zuur en jammer geweest. Maar er was dan niets meer aan te doen. Anderen aan die tafel waren overtuigd dat er nog wél een penalty had kunnen worden toe gekend in dat geval. De scheidsrechter had nog niet gefloten en een scheidsrechter die niet heeft gefloten heeft nog geen beslissing genomen. Daarna werd van Emmenes gebeld die het volgende zei: „Ik was uiteraard bij die wedstrijd aanwezig en lette tijdens wat jij aanhaalt scherp op de scheidsrechter. Inderdaad nam hij voor zichzelf de beslissing om te laten doorspelen en geen strafschop te laten nemen. Die scheidsrechter had de hele wedstrijd al bewezen het spel prima aan te voelen en op dat moment was vooral psychologisch een schot gemakkelijker dan een strafschop. Stel je voor, dat je op dat moment in die opwinding een penalty moet nemen. Je hebt dus gelijk, maar. als dat schot nu eens niet gezeten had? Ik kreeg de indruk dat er tóch een penalty gegeven zou zijn. Hoe dat kan? Wel, de grensrechter had uiteraard om die handsbal gevlagd. De scheidsrechter had dus aan de grensrechter gewoon kunnen vragen waarom hij vlagde en dan was op zijn hands-appel de strafschop alsnog toegekend". Ik heb onze oude clubgenoot netjes bedankt voor zijn moeite maar nu is de beroerdigheid dat die weddenschap nooit werd ingeschonken. Als een van onze Schakel-lezers het beter weet en definitief kan antwoorden, dan graag even bericht.

Schakels (clubbladen) | 1970 | | pagina 6