Mixed Pickles BeQunstiGinQ van onze aöveRteepöeps, houöt öe schakel in stanö Reclame De meeste leden kennen die oude foto van onze eerste reclame, nu bijna 65 jaar geleden „uitgevonden" door Toon van Seventer die toen bezig was de Drukkerij 't Koggeschip nu de machtige N.V. aan de Nieuwe Achtergracht, waar Ridder van Trigt de scepter zwaait van start te krijgen. Daags vóór de wedstrijd AFC-DVS (later met plaatsgenoot Hermes gecombineerd tot Hermes-DVS) reed een grote kar door de stad, getrokken door paardekracht, waarop jockeys zaten, de één in rood-zwart, de andere in blauw-wit gestoken. In de weer opgedoken Pickle-boeken uit die tijd lezen we een verslag van voorz. Scheepens over die reclame en dat luidt dan als volgt: „Hulde, driewerf hulde aan onzen ijverigen van Seventer en van Amstel voor hun keurig initiatief en hard werken voor deze werkelijke reuzenreclame. Dat er heel wat werk aan was kan ieder zeker wel begrijpen en dan voordat de noodige duitjes er waren! En gelukkig is het daarom, dat deze reclame een beslist succes geweest is. Een goede 500 belangstellenden waren aanwezig, onder wie de secretaris-penningmeester van den N.V.B. werd opgemerkt. Jammer, dat de wedstrijd niet eveneens een succes was. Met 2-1 verloor AFC. Maar er werd ruim 100.- opgehaald Nog eens driewerf hulde voor Toon en Charley!!" De ironie van de zaak zit hierin dat het puur-amateuristische AFC dus eigenlijk mede de stoot gegeven heeft tot de vercommercialisering van de voetbalsport. Niet veel later zou Stokvis van HBS in de Bondsvergadering uitroepen: „Voet bal is bezig van een kostbaar vermaak een kostbare vermakelijkheid te worden". Met het publiek had het geld zijn in trede gedaan in de voetbalsport. Toen al Uit de Pickles van maart 1908: „Holland" (het gaat over de bekerwedstrijd tussen de 2de klasser AFC en de 3de klas- ser Holland) verdiende de overwinning volkomen, dat moet beslist erkend worden. De middelen om tot die overwinning te komen waren verre van fair. Edoch tegenwoordig geldt weer duchtig het devies: „Het doel heiligt de middelen." Die AFC luidjes Als U het precies wilt weten: Het schone lied: „Die AFC-luidjes met hun rode truitjes" thans de voorspelmaten van ons clublied is voor het eerst gezongen bij het 14-jarig bestaan op 16 januari 1909 door Leendert Lameer in de Oude Karseboom (Kalverstraat). Volgens de Pickles: had vooral bij de jongeren veel succes." Gepeperd Het voordeel van de vroegere „Pickles" boven de huidige is dat zij geschreven werden en niet verspreid. Iedereen mocht in het „Pickle-boek" dat op clubavond ter lezing lag zijn mening ten beste geven en die kwam er dan wel eens pittiger uit dan mogelijk is in een gedrukt blad dat met een oplage van een paar duizend exemplaren verschijnt. Zo schrijft „Joris Vetklep" in de Pickles van februari 1909: „Ik had voldoende gelegenheid óm op te merken, dat verschillende jongere leden en adspirant-leden der A.F.C., welke op de banken gezeten waren zich bij de spannende momenten van hunne zetels verhieven, zoodat de achter hen staan- den zoo goed als niets van het op het veld gebeurende konden zien. Op verzoek om te gaan zitten werd niet ingegaan; hoogstens kreeg men een of andere hatelijke opmerking naar het hoofd. Ik richt het dringend verzoek aan alle meer verstandige A.F.C.ers om als één man hier in te grijpen en zonder aarzelen eventueele delinquenten een kleine liefkoozing te doen ondergaan zoodat ze met gebroken beenen, subsidiair eenige ge kraakte ribben, een half dozijn meters verder met hun partes posteriores in een modderplas terecht komen. Voor het loopen met modderige schoenen over de banken vóór de wedstrijden en gedurende half time zou een dergelijke straf eveneens niet ondienstig zijn. De banken zijn niet bestemd om er een filiaal van de mesthoop van te maken en we kunnen van het betalend publiek niet verlangen dat het twee maffies betaalt om een dame met dat lichaamsdeel, dat elk rechtgeaard A.F.C.er liefst op zijn knieën heeft, te laten plaats nemen in een kluit modder." Een en ander laat inderdaad aan duidelijkheid weinig te wensen over. Kampioen! Op zondag 9 mei 1909 werd A.F.C. door een 2-2 gelijk spel in de uitwedstrijd tegen V.O.C. Kampioen van de gehele Westelijke 2de Klas, waardoor wij promotiewedstrijden naar de eerste klas konden spelen. De toenmalige Pickle-redac- teur E. van Buuren schrijft dan o.a.: „Het leek dat alle aanwezige A.F.C. supporters tegelijk een aanval van „delirium tremens" hadden gekregen. Ik wil schreeuwen, ik kan echter niet. Daar neem ik mijn fietshoorn en blaas er uit alle macht op. Daar komen een paar V.O.C. lui op mij toevliegen en waarschuwden mij niet te willen toeteren, daar de „baker van de barakken" zulks verboden had. Als welopgevoed mensch voldoe ik aan hun verzoek, alhoewel met tegen zin, daar ik absoluut iets noodig had om mijn groote vreugde uit te drukken over ons succes." Dat was nog de tijd van de goede manieren! Die avond was er Kampioensdiner in „Kras". Het menu luidde: Kalfs- staartsoep; Cromesquis; Zalm met pieterseliesaus en aardappelen; Ossehaas met postelein of Kalfsragoüt met paprica en rijst; gebraden gevulde duif met compote of Kippemayonnaise; pudding of ijs en dessert. Dit menu, „inclusief een halve flesch Bordeaux" kostte fl. 2.25. Wij moeten er onze lezers op wijzen, dat de prijzen bij onze feestelijkheden ter gelegen heid van het 75-jarig bestaan iets hoger zullen liggen Verhoudingen Het is niet alles goud wat er blinkt maar het is ook niet alles goud wat er blonk. Opvallend in de oude Pickle-boeken is de slechte verstandhouding tussen de clubs onderling. Het is de „Sturm-und-Drang" periode waarin de verenigingen elkaar het licht in de ogen niet gunnen en dat komt in die Pickles duidelijk naar voren. De strijd ging tussen AFC en Ajax met WA als lastige outsider. WA wordt rustig aangeduid als „Vijand Veler Amsterdammers" en over Ajax geen goed woord. (Dat zal omgekeerd ook wel zo geweest zijn). Na de enorme bloeiperiode in de jaren 1905-1910 heeft Ajax ons overvleu- 5

Schakels (clubbladen) | 1969 | | pagina 5