Mixed Pickles Bequnstiqinq van onze aöveRteeRöeRS, houöt öe schakel in stanö 10 jaar Polio-tournooien Het zaad, ooit uitgestrooid door wijlen Jacques Kohier Jr., heeft rijke oogsten opgeleverd. Het was deze jongen die toen hij door Polio getroffen werd op het idee kwam om jonge voetballertjes een tournooi te laten spelen waarvan de opbrengst ten goede zou komen aan het Prinses Beatrix Polio Fonds (thans Prinses Beatrix Fonds). Het idee sloeg aan, de „Koningin der Aarde" gaf alle medewerking en het eerste tournooi aan de Zuidelijke Wandelweg was een groot succes. Ongeveer terzelfder tijd werden ook tournooien in Apeldoorn en Utrecht georganiseerd en contrarie tot onze nationale hebbelijkheid vonden de jeugdcommissie van A.F.C., D.O.S., Robur et Velocitas en V.V.A. elkaar in loyale samenwerking. Van ons was toen vooral Henk van Teunenbroe.c actief en nu er een boekje uitgekomen is ter gelegen heid van het 10 jarig jubileum „Zwaluwen Jeugd Actie Polio" mogen wij wel even aanstippen dat Henk van Teunen- broek al die jaren voor dit prachtige doel veel werk heeft verzet. „Zwaluwen" die naam was al een begrip in de Nederlandse voetbalwereld en toen in 1960 door de organisatoren van het Polio-tournooi aan het bestuur werd gevraagd of zij de naam van de „Zwaluwen" voor hun actie mochten ge bruiken werd daar zonder aarzeling graag bevestigend op geantwoord. Een geste, waarvoor de mannen van de Polio- tournooien Marius Koolhaas en Klaas van Rijswijk bijzonder erkentelijk zijn. De organisatie werd steeds omvangrijker en de behoefte aan officiële erkenning steeds urgenter. Wijlen Lo Brunt, de onvergetelijke secretaris-penningmeester van de K.N.V.B. ondernam de eerste stappen om de Polio tournooien geheel onder verantwoordelijkheid van de Algemene Nederlandse Voetbalvereniging „De Zwaluwen" te brengen. Dit is op 22 februari 1964 door de algemene vergadering bekrachtigd, zodat de leden van het tournooi-comité sindsdien door het bestuur van „De Zwaluwen" worden benoemd en dit college door zijn dagelijks bestuur in het Comité is vertegenwoordigd. Samenwerking De onderlinge samenwerking, de ondervonden steun van de K.N.V.B., van zijn afdelingen en van een steeds groeiend aantal verenigingen is voorbeeldig geweest. In heel Nederland werden en worden wedstrijden gespeeld en de finantiële resultaten want daar gaat het tenslotte om zijn verbluffend. De negen officieële toeurnooien versterkten de kas van het Prinses-Beatrix Fonds met 288.147. De voorzitter van het Prinses Beatrix Fonds, mr. J. Klaasesz (Commissaris der Koningin in Zuid-Holland) heeft in het jubileumboekje het bestuur een héél mooi compliment gemaakt: „Ik sprak van netto-opbrengst, maar ik wil er meteen bij vertellen dat het verschil tussen netto en bruto bij deze toernooien nauwelijks van betekens is. De heren organisatoren zien telkens weer kans met een uitzonderlijk kleine kostenmarge rond te komen. Alle hulde voor dit zuinige beleid!" Het bestuur van het Comité bestaat thans uit elf leden. Voorzitter is G. Prent (Amstelveen), secretaris de centrale figuur E. van 't Sant (Utrecht), penningmeester J. Icke (Utrecht). Leden zijn de heren Brokx (Oosterhout), Neuerburg (den Haag), Pienter (Groningen), Rosenkötter (Apeldoorn), Dick van Rijn (Hilversum), van Rijswijk (den Haag), Van Teunenbroek (Amsterdam) en Twisterling (Haarlem). Steunverlening Wat gebeurt er met het geld dat bij het Prinses-Beatrix Fonds binnenkomt? (Tussen haakjes: onze Kroonprinses doet hier wel iets meer dan haar naam aan het fonds verlenen.) Voor ons, sportmensen, is punt d. van het programma het belangrijkste. Daarin staat: „het verlenen van bijdragen om voor lichamelijk gehandicapten ook mogelijkheden te scheppen voor sportbeoefening, vacantie en recreatie". En U kunt hieraan ook iets doen. U kunt donateur worden van het Prinses-Beatrix Fonds of een gift-in-eens storten. Het bedrag van die donatie kunt U zelf bepalen. POSTGIRO 969 ten name PRINSES BEATRIX FONDS, DEN HAAG. Een ereplicht voor ons A.F.C.ers. Niet alleen om de prachtige doelstelling, maar omdat het Jacques Kohier was dat hij dit succes niet heeft mogen beleven, wat zou hij gelukkig geweest zijn die de stoot tot al dit werk heeft gege ven. Postgiro 969. Pakt U nu even Uw giroboekje voor U deze Schakel bij de al gelezen kranten legt. Morgen is er weer zoveel anders dat de aandacht vraagt, morgen is U het misschien vergeten Bescheidenheid Met de bescheidenheid, die een sieraad van ons beroep is, schrijf ik over, hetgeen ik in september 1954, na de split sing in de K.N.V.B. tussen amateurs en profs in de Pickles naar voren bracht. „Er is nu een grens getrokken tussen eerste klassers en de overige voetbalclubs. Waarom? Nu betaling door de Bond is aanvaard, moet iedere club het recht hebben zélf te beslissen of, en zo ja wat, ze willen betalen. Wij zien maar één oplossing: Nu betaling van spelers ten principiële is aanvaard, moet iedere vereniging zich in eigen boezem beraden of ze daartoe wil overgaan. De clubs geven die uitspraak door aan de Bond, die competities inricht voor clubs die willen betalen en voor clubs die niet willen betalen. Dan zal men verrassende dingen zien gebeuren. Dan kan het best gebeuren dat Lutjehorst-de Heuvel, uitkomende in de derde klasse van de plaatselijke afdeling, opneming verzoekt in de betaalde competitie, omdat die jongens allemaal werkzaam zijn op dezelfde fabriek, waarvan de directeur wel aardigheid in dat voetbal heeft en er best „een paar rug gen" tegenaan wil gooien. En dan kan Lutjehorst-de Heuvel het nog ver brengen. Dan kan het best gebeuren dat een zich „restlos" achter de vaan van het amateurisme scharend A.F.C. met haar sterke aantrekkingskracht op Amsterdam- Zuid, in een zuivere amateurcompetitie een nieuwe periode van bloei en groei tegemoet gaat." Zó is het, zoals dat te genwoordig heet.

Schakels (clubbladen) | 1969 | | pagina 5