Mixed Pickles Bequnsttqtnq van onze aöve.RteeRöeRS, houöt öe schakel in stanö Viermaal! Voor de vierde maal in acht jaar tijd is A.F.C. kampioen geworden en als U nu bedenkt dat in de daaraan vooraf gaande zes en zestig jaar A.F.C. zes maal kampioen werd. dan blijkt hieruit wel welk een vlucht onze „good old" in de jaren zestig heeft genomen. Nog even recapituleren: Op 22 mei 1961 kampioen tweede klas en automatische promotie naar de eerste klas door een 31 overwinning op Celeritudo. Twee jaar later, op 9 juni 1963 het eerste seizoen op „Goed Genoeg" kampioen van de eerste klas A door een 20 tegen O.S.V. en daarna een laatste plaats in de wed strijden om het Kampioenschap van Nederland. Op 16 april 1967 kampioen van de eerste klas A door een 10 over winning op Hillegom en daarna een finaleplaats in de wedstrijden oni het nationale kampioenschap. Op 27 april 1969 kampioen van de eerste klasse A door een 2-0 overwinning op S.D.W. en daarna jullie begrijpen wel wat ik bedoel, eerste elftalspelers? Dit was overigens geen competitie, maar een roulette. Laat ik eerst eens de stand geven van 27 april, die luidt als volgt: A.F.C. 21 11 7 3 43—24 29 D.C.G. 21 8 7 6 23—30 23 de Spartaan 21 9 4 8 3427 22 S.D.W. 21 7 8 6 26—22 22 J.O.S. 21 8 6 7 23—22 22 Z.V.V. 21 8 5 8 22—22 21 H.R.C. 21 7 7 7 26—28 21 O.V.V.O. 21 6 8 7 33—31 20 Alkmaarse Boys 21 6 7 8 29—24 19 Zilvermeeuwen 21 6 7 8 25—29 19 Stormvogels 21 4 10 7 23—33 18 B.V.C. 21 6 4 11 20—35 16 Dat is toch mooi hè, kampioen zijn met zes punten voorsprong. Maar anderhalf uur vroeger moesten wij minstens één punt halen uit de wedstrijd tegen S.D.W. om ons officieel kampioen te noemen. Een roulette mensen! A.F.C. begint met een 26 nederlaag tegen O.V.V.O., heeft na vier wedstrijden 3 punten met een score 610 en wordt met zes punten voorsprong kampioen. D.C.G. is na 21 van de 22 wedstrijden nummer twee met een zwaar nega tief doelsaldo. O.V.V.O. is na 13 wedstrijden ongeslagen en haalt uit de volgende acht wedstrijden één punt! B.V.C. brengt O.V.V.O. de eerste nederlaag toe, klopt het in volle opmars zijnde A.F.C. (ongeslagen sinds 29 september) op 16 maart en staat, met nog één wedstrijd te spelen kansloos onderaan en degradeert. Een roulette, deze allermerkwaardigste competitie en toch, en tóch is A.F.C. terecht kampioen geworden. Dat werd zo fijn onder woorden gebracht door de voorzitter van S.D.W. die in de spontane ontvangst, direct na afloop in zijn clubhuis, ons kampioenschap verdiend noemde in verband met de doelcijfers. En hij had gelijk. Kijkt U die cijfers eens na! Dat gaf onze gastheer de kracht om ons toe te wensen dat wij Amsterdam en wie kan „Amsterdam" uitspreken als een echte Amsterdammer: ik werd er als emigrant naar den Haag even koud van zullen doen zegevieren in het Kampioenschap van Nederland. In de volgende maanden zullen wij dat allemaal waar moeten maken. Protesten Met een variant op Willem Kloos: „Ik ween om protesten, in de knop gebroken". Ik heb het altijd jammer gevonden dat de protesten werden afgeschaft en het afschaffen van de protesten past eigenlijk precies in het huidige tijdperk van de „kretologie". Het klinkt zo stoer: „wij zijn goede sportslieden en leggen ons dus bij de beslissing van de scheidsrechter neer" of: „it is all in the game". Jawel maar je zal door een vergissing van de scheidsrechter maar je kampioenschap missen of degraderen. En nu is het opvallend dat na een paar vergissingen van de scheidsrechter die bij Go Ahead Sportclub Twente zijn dag niet had en abusievelijk doelpunten aan Go Ahead toekende die zuiver buitenspel waren, de protestkwestie weer in diskussie is gekomen. Het Algemeen Dagblad wil weer de mogelijkheid openstellen dat protesten kunnen worden ingediend en dit werd in Nederlands Voetbal bestreden door Jac. d. Berg. Hij haakt aan op een uitla ting dat de scheidsrechter natuurlijk bij zijn mening blijft en dat vroeger protesten alleen maar konden worden ingediend indien de spelregels verkeerd zijn toegepast en niet op grond van een verkeerde waarneming van een scheidsrechter. Dat is ongetwijfeld waar maar dan is het toch wel sterk dat van die wel ingediende protesten gemiddeld 30% werd toegewe zen, hetgeen bewijst dat die spelregels dan toch nog al eens verkeerd werden toegepast. En waarom zou een scheidsrech ter achteraf niet ruiterlijk kunnen erkennen dat hij de spelrege's verkeerd heeft toegepast en desnoods een ingediend protest ondersteunen? Dan kan de protestcommissie zorgen, dat herziening mogelijk is. Laten wij hopen dat de oude ploeg van Wim Katoen weer eens mag optreden. Veilig Wanneer staat een ploeg in de competitie veilig en kan zij niet meer degraderen hoeveel wedstrijdpunten moet zij dus hebben veroverd? Deze zaak kwam ter sprake aan de borreltafel na A.F.C.O.V.V.O. en de weddenschap die hier van het gevolg was heb ik van Karei Swart grandioos verloren. De voorzitter van O.V.V.O. zei na zijn nederlaag schert send: „staan jullie en wij eigenlijk al veilig?". (Hij kon toen ook niet weten dat zijn ploeg die na 13 wedstrijden ongesla gen was in de volgende acht wedstrijden slechts één punt zou behalen.) Ik meende dat je in een competitie van 22 wed strijden met 22 punten altijd veilig bent. maar Karei kwam met een andere berekening voor de dag. In een competitie van 22 wedstrijden, dus met 12 clubs, zijn te verdelen 12 x 22. dus 264 wedstrijdpunten. Stel voor dat nummer laatst met 0 punten eindigt dan wordt de berekening dat 11 verenigingen die 264 punten gaan verdelen en dan moet je dus 24 punten hebben. Voetbalprofessor en oud-A.F.C.er van Emmenes, die als arbiter optrad, gaf Swart gelijk en merkte op dat het nog wel erger kan zijn, namelijk als er beslissingswedstrijden nodig zijn; waarmee wij maar willen zeggen dat in de huidige eerste klasse A waarin van krachtsverschil nauwelijks sprake is het degradatie-ongeluk in een verdraaid klein hoekje ligt. En het is in deze tijd die voor A.F.C. zóvele suksessen brengt erg nuttig om daaraan altijd te blijven denken. 5

Schakels (clubbladen) | 1969 | | pagina 5