Mixed Pickles Bequnstiqinq van onze aöveRteeRöeRS, houdt öe schakel in stand Ajax! Ook in deze rubriek mag een woord van diepe bewondering voor hetgeen Ajax tot nog toe in de wedstrijden om de Europa-cup presteert niet ontbreken. Ajax, nu een begrip voor de hele internationale voetbalwereld, een halve eeuw ge leden al een begrip voor voetballend Amsterdam en voetballend Nederland. Ook voor haar toen grootste concurrent A.F.C. en de verhouding was toen echt niet zó dat we niet konden slapen voor elkaar wel-te-rusten te hebben gewenst. Later zijn A.F.C. en Ajax heel goede vrienden geworden. Ajax kreeg in de gaten, dat er in Amsterdam buiten „de Meerse helden" ook nog plaats was voor andere clubs en bij A.F.C. evolueerde naijver tot bewondering. In ieder geval kunnen wij van Ajax proberen te leren „how to rise to the occasion". Ajax weet hoe het moet winnen als zij moet winnen en daarin schiet A.F.C. nog wel eens te kort. Verder hebben psychologen, sexologen, pathologen, sociologen en economen zich met Ajax bezig gehouden. Waarom gingen er 35.000 mensen naar Parijs? Doodeenvoudig: voor een groot percentage om te „hossen". Vroeger, toen Konin ginnedag op 31 augustus viel, weergalmde de Kalverstraat van het schone lied: „Het is maar eens in het jaar Koningin nedag. dat je hosse mag". En nu „mag" je „hosse" met z'n duizenden, met z'n tienduizenden in Gothenburg, in Bad Insell, in Parijs. Om Ard, om Keesie, om Feyenoord of om Ajax. Dat is wat anders dan de Kalverstraat! Verder heeft de wedstrijd in Parijs onze nationale economie vijftig miljoen gulden gekost. Dat zal dan wel een habbekrats zijn vergeleken bij hetgeen de griepepidemie in januari en de sneeuwstormen in februari de nationale economie hebben ge kost. En overigens zal een land, dat in vijftien jaar tijd de duitse bezetting, de overstromingsramp en het verlies van Indië overleefde, die éne nationale spijbeldag ook wel te boven komen. Holland is iedereen die veel in het buitenland komt zal dit beamen over het algemeen een gezellig, aardig land met over het algemeen gezellige, aardige mensen. Maar er moet in dit land eens iets minder „gezeurd" worden. Jubilea In „Nederlands Voetbal" is de lijst gepubliceerd van de clubs, die in de loop van dit jaar 25 of 40 jaar bestaan. Het zijn er niet minder dan 86 en in één oogopslag kunt ge hieruit zien hoe moeilijk het is voor clubs die na 1925 zijn opgericht, om het tot een vooraanstaande positie te brengen. Natuurlijk: „vele varkens maken de spoeling dun". Rond de eeuw wisseling „promoveerde" A.F.C. op schriftelijke aanvraag van de 2de klas A.V.B. naar de tweede klas N.V.B. Maar later moest een club beginnen in de laagste klas van de Afdeling en dan maar zien hoe zij zich naar hogere regionen worstelde. Dit is van de hier genoemde jubilerende clubs slechts een enkeling gelukt, als TOP uit Oss en Roodenburg uit Leiden. Maar de overgrote meerderheid van de jubilarissen vindt men in de vierde klasse K.N.V.B. of in een van de afdelingen. Voor de dorpsclubs is dat niet zo erg. Verenigingen als Heiligerlee, Wanssum, Biervliet, Urmond en Blitterswijk (where ever that may be) zullen in de dorpsgemeenschap toch wel een vooraanstaande plaats innemen. Maar groot res pect heb ik voor clubs als St. Pieter (Maastricht), L.E.W. (Eindhoven) en Voorwaarts R. (Rotterdam) die ondanks de grote zuigkracht van de grote clubs in die steden zich staande wisten te houden. Wat moet in dergelijke clubs een brok clubliefde en doorzettingsvermogen geconcentreerd zijn. A. de Haan Azn. t ..,T.e laat voor ons vori8e nummer bereikte ons het bericht dat A. (Ab) de Haan Azn. op 88-jarige leeftijd is overleden. Wijlen Ab de Haan heeft vrijwel al zijn vrije tijd gedurende zijn lange leven gewijd aan de voetbal- en cricketsport Van 1907—1910 was hij secretaris-penningmeester van A.F.C. maar het was vooral als bondsofficial dat hij aller waardering zou oogsten. Zo was hij van 1920—1929 voorzitter van de U.P.V.B. (thans afdeling Utrecht), van 1923— 1936 bestuurslid van de K.N.V.B. en tot op zeer hoge leeftijd was hij secretaris-competitieleider van de Kon Ned Cric ketbond. Op de Haan werd nooit tevergeefs een beroep gedaan. Hij kwam nooit op de voorgrond, hij zocht zichzelf niet in de sport, maar diende de sport op de meest amateuristische en idealistische wijze die maar denkbaar is. De sportwereld zal de nagedachtenis aan deze gave, integere mens in hoge ere houden. Cricket Wij gaan langzamerhand naar de zomer toe, dat werd ook knap tijd na deze eindeloze winter, en dus gaan onze ge- dachten weer uit naar cricket. Ik ben de trotse bezitter van het zak-agendaatje M.C.C. 1969 en daarin staan in kort bestek enige memorabele feiten en data. Een kleine bloemlezing: Het record aantal bezoekers werd bereikt in de derde testmatch Australië—Engeland in Melbourne op 4 januari 1937 n.l. 87.798. Hoogste score staat op naam van Hanif Mohammad, die op 11 januari 1959 in Karachi 499 runs scoorde. Australië heeft eens 721 runs op één dag gescoord, n.l. op 15 mei 1948 in Southend tegen Essex. Het innings-wereld- record staat op naam van Victoria, n.l. 1107 runs tegen New South Wales in Melbourne op 16 december 1927. En de le gendarische W. C. Grace scoorde zijn 100ste century op 17 mei 1895. Een ander record staat op naam van John Wisden die op 15 juli 1850 op Lord's in de wedstrijd Noord-Zuid alle tien wickets van Zuid „clean bowled" kreeg. De uitdrukking „The Ashes dateert van 2 september 1882, toen Sporting Times" na de nederlaag van Engeland tegen Australië op de Oval een gefingeerde „rouwadvertentie" plaatste over „The Ashes" van Engeland De hattrick" dateert van 8 september 1858. Stephenson nam voor All England drie wickets achter elkaar en werd toen met een hoee hoed verblijd. Zo, dat weet U dan weer. J. W. 5

Schakels (clubbladen) | 1969 | | pagina 5