mw Mixed Pickles - - lila BequnsttQinq van onze aöveRteepöeRS, houöt öe schakel in stanö Competitiestanden TV/r en is zich er maar weinig van bewust hoe „bedriegelijk" de competitiestanden zijn sinds men het systeem is gaan volgen de standen op te maken naar het aantal behaalde punten. Dit lijkt een logisch systeem „hebben is hebben en krijgen is de kunst" maar door het onregelmatig verloop van de competities (althans bij de amateurs) wordt het ware beeld tijdens de competities lelijk scheef getrokken. Vroeger deed men het anders: toen werden de standjes opge maakt volgens „het gemiddelde" (het aantal wedstrijdenpunten gedeeld door het aantal wedstrijden) en dat was en is - uiteraard de enige juiste maatstaf. Immers: Wie in vijf wedstrijden vijf maal won en dus tien punten veroverd deed het beter dan wie in acht wedstrijden twee maal verloor en dus twaalf punten boekte. Nu is het logisch dat het uitrekenen van de gemiddelden enig extra-tijd kost en dat heeft men blijkbaar willen om zeilen toen de competities groter werden. Maar tot welke vreemde consequenties het „eenvoudige" stelsel van „hebben is hebben en krijgen is de kunst" kan leiden bleek enkele weken geleden. Toen stond in de eerste klasse E Middelburg bovenaan en in West I, tweede klasse B had Uithoorn de leiding. Maar in werkelijkheid stond Middelburg op de zesde plaats en Uithoorn op de vierde! Dat wilt U misschien niet geloven, maar het is toch echt waar. Kijkt U maar: officieel reëel Middelburg 9—11 Sparta '25 10 7 1.42 Sparta '25 7—10 Vlissingen 9 7 1.28 Concordia/SVD 8—10 Concordia/SVD 10 8 1.25 T.S.C. 8—10 T.S.C. 10 8 1.25 D.E.S.K. 8—10 D.E.S.K. 10 8 1.25 Vlissingen 7— 9 Middelburg 11 9 1.22 officieel reëel Uithoorn 8—11 U.V.V. 8 5 1.60 Quick (A) 7—10 H.M.S. 9 6 1.50 H.M.S. 6— 9 Quick (A) 10 7 1.42 U.V.V. 5— 8 Uithoorn 11 8 1.37 „Het is maar net zoals je 't bekijkt" zei m'n tante altijd Handboek K.N.V.B. Een machtig boek is het handboek K.N.V.B. 1968. Een boekwerk van 548 pagina's dat voor de zeer summiere prijs van fl. 5.te koop is en bijna onmisbaar voor wie geinteresseerd is in de historie en de organisatie van het Nederlandse voetbal. Bijzonder interessant is het hoofdstuk: „De ontwikkeling van betaald voetbal in de K.N.V.B." van de hand van de heer W. K. van de Gumster, Hoofd afdeling Documentatie K.N.V.B. Voor het eerst is nu eens een objectief chro nologisch verslag geschreven (64 pagina's druks) van de geboorte en de groei van het betaalde voetbal in Nederland, van de eerste schermutselingen met de „Bond van Joosten" tot de huidige situatie. Een paar opmerkingen voor een volgende druk. Op pag. 138 schrijft de auteur: „Velox was de eerste club die van het recht tot promotie gebruik maakte toen het in 1958 bij de amateurs Kampioen van Nederland werd. Xerxes dat in 1960 degradeerde naar het amateurvoetbal werd in 1961 bij de amateurs Kampioen van Nederland, maar het verzoek om toelating tot het betaalde voetbal werd afgewezen." Dit kan niet. Als men ergens recht op heeft behoeft men geen verzoek om toelating te doen dat dan nog wordt afgewezen ook. En verder haspelt de schrijver (ook bij zijn jaartallen- staat op pag. 170) begrippen als promotie, degradatie en toelaten helemaal door elkaar. Terecht stelt schrijver op pag. 166: „De nieuwe stijl is dynamischer. Kenmerkend is de drang naar grotere zelfstandigheid, het steeds meer onafhan kelijk willen zijn van het amateurvoetbal". Volkomen accoord! Amateurvoetbal en prof.voetbal zijn qua doelstelling en qua instelling heel apart, maar dan moet men nu ook eens die voor ons amateurs zo denigrerende formulering van „de gradatie en promotie" tegenover de profs loslaten. Het is een kwestie van indeling, niet van waardering. Of wou iemand soms beweren dat Sjoukje Dijkstra destijds naar de IJsrevue „.gepromoveerd" is? Voor het overige: alle hulde aan van de Gumster en zijn staf en bestelling van het boek gaarne bij onze lezers aanbevolen. „Tempo doeloe" Veel is veranderd, veel is in wezen onveranderd gebleven bij A.F.C. vergeleken met een 65 jaar geleden. Van het een zowel als het andere hier een voorbeeld. Bij de wedstrijd A.F.C.D.O.S.B. (een destijds zeer bekende onderwijzersclub waaruit Jan Buys onze gelederen kwam versterken) vertelde de scheidsrechter dat hij er niet op gerekend had dit gewich tige werk te moeten doen want anders zou hij van te voren zijn gouden horloge hebben „teruggehaald". Geen nood: het publiek ging „meewerken" en gilde tien minuten te vroeg voor half-time. A.F.C. stond voor en het publiek vond het welletjes. Voor het luisterrijk te vieren 10 jarig bestaan de kas leed toen óók al aan chronische bloedarmoede werd een grote spaarcampagne onder de leden georganiseerd. De „Pickles" schrijven er dit van: „De Rijkspostspaarbank meldt dat te Watergraafsmeer na het openen der inschrijvingen voor het tienjarig bestaan der A.F.C. zo'n grote aanvraag naar Spaarbankboekjes ontstond, dat verschillende personen tijdelijk geweigerd moesten worden. Nader wordt gemeld dat zich onder de teleurgestelden ook bevond een persoon, zich noemende Hein en voorgevende te zijn onbezoldigd direc teur van A.F.C.". In 1904 organiseert A.F.C. (Schaf Scheepens, A. de Haan Azn„ Willem van Amstel bijgenaamd „Haaie Bill" en Kees Klomp) de eerste voetbal-toto! Gespeeld wordt op twee wedstrijden: de uitslagen van ons eerste en tweede. Inleg een dubbeltje per uitslag („direct betalen" zegt de levenswijze commissie). 20 procent is voor A.F.C. en als nie mand de uitslagen goed heeft komt de hele inleg aan A.F.C. Dat laatste reglementsartikel zou de huidige K.N.V.B. toto wel graag willen overnemen, denk ik.

Schakels (clubbladen) | 1968 | | pagina 5