Autolak De Maarschalkstaf OTTO NIEUWENHUIZEN ■nnni „(De Silveren Spiegel'r poolt Allen mee, het is voor A.f.c. „Iedere soldaat heeft de maarschalkstaf in zijn ransel". Dat heeft Napoleon be weerd. Buiten Napoleon zou ik geen sol daat weten, die die staf in zijn ransel kon vinden. Ik weet, dat er verschillenden zijn geweest, die er naarstig naar gezocht hebben, echter zonder resultaat. Wanneer je de historie van onze „good old A.F.C." kent, voor die mag het merk waardig heten, zoals in enkele gevallen bepaalde individuen snel, evenwel be dachtzaam naar de top van de roem kon den vlieden. Er zijn voorbeelden van tientallen ja ren zwoegen, invloed t.a.v. de omzet in ons clubhuis, dood-gewoon-geluk-affaires en zélfs van functionele begaafdheden. Er zijn talloze lieden in onze club, die het gaarne hogerop zouden begeren, ware het niet, dat zij eenvoudig de weg niet weten, welke daartoe onherroepelijk leidt. Sinds enkele weken is er een nieuwe creatie, ik mag wel zeggen kans, daartoe in het leven geroepen. Een mens moet van onderen beginnen. Krantejongens overigens alleen in Amerika te vinden zijn opgeklommen tot multi-miljonairs. Zakenmensen, die grote invloed hadden en waar rekening mee moest worden ge houden. Volgens mijn informaties zijn er weinige A.F.C.-ers, die met kranten zit ten. De genoemde creatie is die alleen maar op een zekere zondag onze onvolprezen groundman Jan Stokkel een weinig te assisteren. Reeds deden dat gerenom meerde leden, zoals Willy Brommelcamp, Cas Tromp en nog anderen. Willy Brommelcamp ging in zijn en thousiasme iets tè ver, door een poging in het werk te stellen onze „ouwe Stok kel" in een beginstadium van alcoholisch verderf te brengen. Stokkel trapte er een voudig niet in. Anders was zijn leed niet te overzien geweest. Reden, waarom wij dus nu nog steeds over een en dezelfde terreinman beschikken! Wat is nu de verdienste ik spreek niet van verdiensten - van deze begeer- volle functie? Nou, lieve mensen, let nu eens goed op. Natuurlijk, dat kan een stomme leek zien, is het een aardig aan loopje. Een begin-aanloopje. Je kunt niet direct voorzitter worden, ook al zou U dat nu willen, en al is dit een enkeling wel eens gelukt. De kunst zit hierin, dat je via Jan Stokkel langzaam gaat opklimmen tot een hogere functie in het bedrijf van onze grote club van circa anderhalf duizend leden. Het terrein ligt naakt en volkomen open voor de volgende stap. En die is: suppoost worden. Dat betekent: meer vrijheid, meer bekendheid, meer popula riteit, want daar gaat het tenslotte om, en, meer zeggenschap. Niet meegerekend, de vrijwel zekere mogelijkheid, dat in het clubhuis, een of andere „fan" met een achteloos gebaar je een consumptie aan biedt. Natuurlijk moet je amateur blij ven, doch in dat stadium wordt er tegen woordig op een aantal consumpties of vergoedingen niet al te streng gelet. Pak die consumptie dus, als je een linke jon gen bent! Natuurlijk moet je niet al te veel fans om je heen hebben, want dan zou je subiet compleet lazarus worden. En dat is iets, dat we bij A.F.C. niet gewend zijn. Het zou best kunnen gebeuren, dat men, tijdens een vergadering zegt, wan neer U vanzelfsprekend het woord voert: „Tjeetje, die kerel is al suppoost!" Dat is maar een begin, doch volkomen het punt, waarop U gemikt hebt. De weg wordt hoger en steiler. Want na suppoost is de stap naar opper-suppoost (mèt pet) een kwestie van balanceren en een weinig corruptie. Nu weet U wel, dat je, hoe hoger je klimt, hoe minder je behoeft uit te voeren. Ove rigens volstrekt volgens Uw plannen. Suppoost is een werkelijk vak. Doch opper-suppoost, daar hoef je niets voor te kunnen. Een stom knikje naar een vooraanstaand lid, het over-het-hoofdje- strijken van een kleuter, het compliment je maken aan een hogere functionaris, dat is vrijwel alles. Wat is daar nu aan? Zaak is echter, dat U uit blijft kijken naar hogere baan tjes. En dan zou een promotie tot gevolg hebben, dat U werkelijk tot de promi nenten zou gaan behoren. Kunt zich redelijkerwijze wel indenken, wat een intense vreugde dit in Uw gezin zou te weeg brengen? Uw kinderen zouden te gen hun vriendjes kunnen zeggen: Mijn vader is prominent. U behoeft niet onmiddellijk secretaris of penningmeester te worden. Daar heb ben we andere slachtoffers voor. Al bracht U het voorlopig maar tot soigneur van het eerste elftal. Goeie genade, het idee van Nico tegen Van Til te mogen zeggen en Jos tegen Kemna en Kuikens. Mieters eenvoudig! U doet er goed aan, in dit groeiende proces, mensen als Mets, Ten Oosten, Gerrits of Stallmann vriendelijk tegemoet te treden. Het zijn invloedrijke persona ges, daar kan ik van meepraten. Tot op die hoogte heb je het al behoorlijk ver geschopt in A.F.C. Het is dan ook verre niet uitgesloten, dat Uw vrouw, wanneer U een dutje zou maken, zal zeggen: Ssssstttt, jongens, laat pappie slapen, hij behoeft enige rust, want anders zou A.F.C. er onder lijden. Voelt U nu goed die positie? Indien U bereid was, en dat was het uitgangspunt, Stokkel maar één enkele zondag te as sisteren? En dan rest Uw vraag. Natuur lijk! Wat moet ik op die bewuste zondag zo al doen? Wat er op zo een zondag allemaal ge beurt? Terwijl het gros van onze leden en aanhang daarboven rustig kopjes kof fie of tomatensoep zit te slurpen, eindi gen er op een gegeven moment 5 wed strijden gelijk bij de rust. Dat betekent: het klaarmaken van 135 kopjes thee (135). Maar dat is nog lang niet alles. Van 10 uur 's ochtends tot 6 uur in de middag duizend en één vragen. Om pleis ters of wat jodium, om ballen en grens- vlaggetjes, om een ander broekje, dat gescheurd is, om spalklatjes en breuk banden. Het wie, waarom, hoe, waardoor, waar en hoezo is legio. En daar is Stokkel bijna zeventig een ideale groundman met pedagogische talenten, met meesterschap van timing en planning, met onbegrensde rust en takti- sche gaven. Een onmisbare figuur! Het is niet alleen een dankbaar werk, het is een leuk werk om hem te helpen. Doch denk wel aan de kansen van pro motie. Die zitten erin. Ook al zou ik U het „baantje" van voorzitter beslist nooit aanraden. Ofschoon als U dat zoudt willen Jhr. van Rossem de Gaulin ALLE KLEUREN OOK IN SPUITBUSSEN OVERTOOM 515 - TEL. 8 47 80 EETHUISJE KATTEGAT 4 (b/d ronde Lutherse kerk) AMSTERDAM - TELEF. 24 65 89 Sfeervolle oud-Hollandse omgeving voor recepties, promoties enz. Speciale Burgemeesterskamer. Zondags geopend.

Schakels (clubbladen) | 1968 | | pagina 8