Van 1 s it mm m «r ju* Aug.Uilkema Saloon Dick Stapjes p HERENKAPSALON BLOEMEN 'n horloge van Klasse dj6 poolt Allen mee, het is voor A.p.c. AMSTELVEENSEWEG 966 (bij grote ingang Amsterdamse Bos) Telefoon 71 59 18 als mens, dus als gelijke, en hij zal luis teren. Benader hem met een air van .leeftijd en positie bepalen macht'; het zal moeilijk zijn begrip te vinden en overwicht te verkrijgen. Daarvoor is de opkomende generatie te geëmancipeerd. De taak van de scheidsrechter bij jeugd wedstrijden bestaat dan ook, benevens het toepassen van de spelregels én hier aan uitleg geven, uit het op pedagogisch verantwoorde wijze handhaven van de sportiviteitsnormen. Zoals respekt voor de tegenstander, het tegengaan van ge mopper, gevloek, enz. Politieagent De jeugd hunkert, al geeft zij dat niet openlijk toe, naar een leider (in de méést ware zin van het woord), hét voor beeld aan wie zij zich kan toetsen. Nog maals, de jeugdleider is een belangrijke factor bij de mentale ontwikkeling van zijn discipelen. Zijn verantwoordelijkheid is groot! Helaas blijkt in de praktijk wel eens dat het verantwoordelijkheidsgevoel van sommige leiders ver beneden de maat blijft. Daar zelfs de scheidsrechter maar een mens is, kan (afhankelijk van zijn overwicht, zelfbeheersing en psy chologisch inzicht) confrontatie met zulk een situatie oorzaak zijn van een nood gedwongen metamorfose. Voila, de poli tieagent, de boeh-man doet zijn intrede en verschaft zodoende, bij verdere ver wording van het spel, spelers, publiek en bestuur een geldig' excuus voor het ver toonde wangedrag. Doen deze situaties zich niet of nauwelijks voor bij de pu pillen en de jongere juniores; bij A-juni- ores (en tot voor kort het betaalde jeugd voetbal) helaas wel. De ellenlange straf lijsten in de officiële bondsorganen spre ken boekdelen. Mentale gesteldheid Alhoewel dit onderwerp tot in den treure is beschreven en besproken en de ze materie veel dieper gaat, lijkt het me nuttig en belangrijk uw mening aan die van de hr. Oetelmans te testen. Temeer daar de totaalindruk van de mentale ge steldheid onzer voetbalgemeenschap, die wij door middel van eigen ervaring, krant en televisie opdoen, er in de afgelopen jaren bepaaldelijk niet florisanter op is geworden. Een tekort aan krachtige figu ren in leidinggevende posities en dienten gevolge gebrek aan zelfdiscipline bij de voetbalmassa is hieraan debet. Aan u om hierover te mediteren. BIJSTANDER Op het opgespoten land had ik een heuveltje weten te vinden en ik staarde over de woestenij, die links begrensd werd door het kerkhof, recht voor me door wat moderne flatbouw en ter rech terzijde door de vierbaans autoweg, waar een continue stroom glimmend blik de stad opzocht of achter zich liet. Een pril maart-zonnetje deed z'n best, de lucht was ijlblauw en de oostenwind deed nog ergens aan de winter denken. ,Wat doe je, Paps?', vroeg Hanneke (3), oudste spruit van de Charlie-dynas- tie. ,Ik kijk', zei ik. .Waarnaar, Paps?'. ,Naar het zand, naar een smal weggetje, dat daarvanaf ons heuveltje wees ik naar de onafgebroken stroom automobie len, ,een bochetje maakte. Het weggetje was zwart van grint en aarde en veerde lekker mee en dan was er een leuk hou ten bruggetje met daaronder heel stil wa ter, waar zomers de vliegen hinkeldepin- kel speelden en waar het lekker rook naar dotters en paardebloemen. Op het bruggetje krasten we met een mesje har tjes en pijltjes .Waarom, Paps?'. ,Ach zo maar dat vonden we leuk, alle jongetjes deden dat toen. En na het bruggetje kreeg je een heleboel hoog gras en struiken en bomen, allemaal erg groen met vlinders en bijtjes en dat weggetje kroop door al dat groen naar een ander bruggetje ,Ook met hartjes en pijl tjes?'. Ik knikte: ,Ook met hartjes en pijltjes'. .Heeft Pipo ook zo'n mesje?'. ,Ik geloof het niet, Pipo heeft Mammaloe. En als je dat bruggetje overkwam kreeg je een hele mooie weg met een voetpad, daar konden de mensen rustig wandelen en een ruiterpad, daar konden de paardjes lekker trippelen. En allemaal hoge bo men met takken, die elkaar bijna raakten over de weg en het kon er heel stil zijn. Dan hoorde je alleen de vogeltjes en wat boe-boe van de koetjes'. Ik wees naar de dijk, waarop het zwarte silhouet van een dragline grillig afstak tegen het blauw van de lucht. ,En die koetjes lagen in de wei. dicht bij de dijk, en ze peuzelden lekker aan het gras'. ,Dat waren lieve koetjes, hè Paps, die deden geen kwaad?'. ,Nee die deden geen kwaad, die la gen alleen maar te kauwen en zeiden boe-boe als je langs kwam'. ,Waar ging je dan naar toe?', vroeg ze, de blik ge richt op de dragline. ,Hier naar toe', zei ik. ,Naar dit heuveltje, Paps?'. Ik knikte en wees naar het zand en onkruid om ons heen. ,Dit heuveltje was er toen niet, het was allemaal gras, zomers witgeel van de margrieten en dotters en dan rook het naar teer van warme houten tribunes en naar takken branden'. .Waarom tak ken branden?'. ,Dat hoorde erbij, dat hoorde bij de lucht,Wat is een tri bune, Paps?'. ,Daar kan je op zitten en kijken naar het voetballen'. .Balde iii ook?'. Ik pakte haar handje en we lieten ons naar beneden glijden. ,Ja, Paps balde hier ook. Hier onder het zand liggen heel wat voetstapjes van Papa Ze liet m'n hand los, trok haar wantjes uit en begon als een jong hondje te graven. Ze kwam tot een klein kuiltje, keek van onder de witte muts naar boven en zei: ,Het is al lemaal zand, Paps, ik zie geen stap jesIk wees naar de dragline en zei: ,Die heeft ze opgegeten, dat ding daarZe kwam overeind, pakte m'n hand, keek even van opzij naar het sil houet en zei hartgrondig: .Stoutert waarna we zwijgend onze weg vervolg den. Charlie VAN BAERLESTRAAT 39 TELEFOON 72 0140 Als 't ccn goed horloge moet zijn, waar U jarenlang van op aan kunt, maak dan Uw keus bij sinds 1900 Regulicrsbrccstraat 39 Amsterdam

Schakels (clubbladen) | 1968 | | pagina 8