Reactie op A.R.O.L-toernooi" SPORTHUIS KLOTZ Voetbal in Rusland voc. Wat toch is namelijk het geval. Sedert enkele jaren ben ik ex-secretaris van de A.V. en C.V. Achilles '94, ex-redacteur ook van het cluborgaan van die ook al roodzwarte vereniging. Dat allemaal is u natuurlijk niet be kend, vandaar dat uw AFC-Schakel mij trouw elke maand wordt toegezonden. Die toezending is dus niet meer nodig zeker, ik ben mij er van bewust dat ik u eerder, veel eerder daarvan had moeten verwittigen. Wellicht zal de tegenwoordige redactie van het Achilles-clubblad ook belang stelling hebben voor datgene wat er in AFC leeft of niet leeft. De adressering kan dan heel eenvoudig worden gewijzigd in: Redactie cluborgaan Achilles '94, Kanaal 63, Assen. Het glijdt dan in de bus van inspecteur G. van Schaik, wiens inspiratiebron onuitputtelijk is en wiens pen (of schrijfmachine) nimmer stille staat. Ik moet u bekennen dat het mij zal spijten indien ik voortaan niet meer uw orgaan zal ontvangen. Natuurlijk is het boud beweerd: vermoedelijk ben ik een der weinigen inclusief al uw AFC'ers die (Kom, kom! - Red.) het blad let terlijk van A tot Z leest, tot en met de advertenties. Het is een fijn cluborgaan, dat voortreffelijk wordt geredigeerd en waarin veelal prettig leesbare artikeltjes voorkomén. Kortom, het is een clubor gaan dat waard is om door veel meer personen te worden gelezen. Begrijpt u mij s.v.p. goed: hier wordt niet met de stroop- of welke kwast ook gesmeerd. Het is mijn eerlijke overtui ging, die ik graag in uw midden wil leggen. Nogmaals, het zal mij spijten indien ik uw orgaan maandelijks zal moeten missen, maar er is een oplossing. Mis schien wilt u mij noteren als buiten abonnee op uw AFC-Schakel, zodat de toestand ongewijzigd blijft? De kosten zal ik u graag overmaken. Geachte redactieleden, mijn glaasje is leeg, de fles is opgeborgen. U nogmaals mijn met vele verontschuldigingen be laden hand toestekende, verblijf ik met vriendelijke groeten uit het Drentse Assen, A. M. KAMPMAN In De Schakel van september las ik in het hoofdartikel van de voorzitter dat er wordt gedacht aan een eventuele op heffing van het AROL-toernooi. De te leurstellingen van de afgelopen jaren hebben kennelijk tot die gedachte geleid. Nu ben ik het met u eens dat de aan vankelijke motieven tot instelling van het toernooi niet meer houdbaar zijn. Met uitzondering echter van punt 4 het onderhouden en versterken van de banden tussen AFC en de deelnemende clubs. Het gaat er m.i. om welke keuze men doet. Als buitenstaander kan ik niet beoordelen welke overwegingen u hebt gehad bij de keuze, die u in de afgelo pen jaren hebt gedaan. Wanneer ik meen dat er weinig lijn inzat, moet u dat maar beschouwen als een opmerking van iemand, die de achtergronden niet (meer) kent. Ik geloof, dat het AROL-toernooi wél te handhaven is mits men bij de keuze van de deelnemers strikt consequent is en het toernooi dóór die consequentie weer duidelijke bedoeling geeft. Een an dere bedoeling dan de oorspronkelijke. Ik ga er vanuit, dat AFC de oudste club van Amsterdam is en één van de oudste van het land. Er is dus een traditionele band met andere clubs, die omstreeks 1895 het levenslicht zagen. Wat voetbal betreft, zijn die banden op elke uitzon deringen na (HBS en Kon. HFC) enigs zins vervaagd, wanneer we althans het veteranenvoetbal even buiten beschou wing laten. Alleen bij de cricketers is de band nog over de gehele linie hecht. Ik kan mij voorstellen dat AFC aan de AROL-beker deze doelstellingen geeft: Ie het versterken en onderhouden van de banden tussen de oudste voetbalclubs van Nederland; 2e de officieuze opening van het seizoen voor deze verenigingen. U zult misschien tegenwerpen dat het verschil in sterkte tussen deze clubs een toernooi irreëel maakt. Dat kunt u on dervangen wanneer u deze indeling maakt: Pool A (sterkere) AFC, Kon. HFC, HBS en Zeeburgia Pool B (middenklasse) Hercules, HVV, Quick (Den Haag) en Pool C (lagere klassen) Ajax (Leiden), Concordia, Kampong en UD. Al behoort Zeeburgia niet tot de oud ste clubs, het feit, dat het van het begin af aan heeft meegedaan, rechtvaardigt de invitatie. Wanneer u drie velden te gelijkertijd laat bespelen, kan het pro gramma op één dag worden afgewerkt. De vraag hoe de winnaar van de Beker moet worden aangewezen, zou als volgt kunnen worden beantwoord: De win naars treden in een halve „competitie" tegen elkaar aan door het nemen van vijf strafschoppen per .wedstrijd". Wie de meeste benut is de winnaar. Bij deze oplossing heeft ook de relatief zwakste een kans omdat het nemen van straf schoppen een speculatieve bezigheid blijkt te zijn! De dag wordt besloten met een feeëriek diner-dansant, dat met deze deelnemers wel kans op slagen biedt. Om de intimiteit van het toernooi te bevorderen, zoudt u Goed Genoeg die dag alleen toegankelijk kunnen stellen voor leden en donateurs van de deelne mende verenigingen. Ik geloof niet dat U met het organi seren van een dergelijk toernooi de Zil veren Bal serieuze concurrentie aandoet. M.i. behoeft U evenmin bevreesd te zijn dat men U „Corinthian-ideeën" voor de voeten zal werpen want het jaarlijkse toernooi voor B-juniores „De Acht" is daarvoor reeds een precendent. En al zou men dat wél doen: mag u misschien? Met vriendelijke groeten van een AFC- er „in de verstrooiing" GEORGE WIJN AND MAASSTRAAT 39 AMSTERDAM-Z. Telefoon 72 0625 Futbol is voor de Russen een uitlaat klep. In hun leven van hard werken en dikwijls drukkende ernst. De toegangs prijzen voor de grote wedstrijden zijn laag en liggen gemakkelijk binnen het bereik van de gemiddelde arbeider. De prijzen variëren tussen 50 kopeken (2 gulden) en 20 kopeken voor de beste plaatsen. Moskou kent drie stadions: het Lenin-stadion met 103.000 plaatsen, het Dynamo-stadion met 54.000 en het sta dion van Lokomotief met 40.000. Russische jongens groeien op met plas tic speelgoedballen en voor ze gaan le ren, kunnen ze al een aardig partijtje schoppen. Evenals in andere voetballan den praten hun vaders eindeloos over de kansen van hun favorieten. Elke jongen kent de loopbaan van Rusland's drie be roemdste spelers doelman Lev Jasjin, middenvoor Edward Streltsov en half Valery Voronin. Hij zal zeggen, dat de 38-jarige (1.80 m lange) Jasjin de beste doelman ter wereld is en velen buiten Rusland zijn het daarmee eens. Streltsov van Torpedo is een intelligente, technisch bekwame middenvoor met een kanon schot in de benen. Dynamo's Voronin munt uit in het koppen. De Russische voetbalbond is een inge wikkeld netwerk van afdelingen en on derafdelingen, met aan het hoofd de A- klasse van 19 clubs, die elkaar het kam pioenschap betwisten. Deze 19 ploegen en de 237 andere, plus alle school- en fabriekselftallen, nemen allen deel aan de bekercompetitie. Officieel bestaan er geen beroepsvoet ballers. Elke speler is arbeider, boer of behoort tot de intelligentsia. Maar in werkelijkheid zijn de spelers van de A- klasse naar westelijke normen gemeten volledig beroeps. Bij de andere ploegen is het onderscheid tussen amateur en be roeps vaag. Zelfs in Rusland zelf is het moeilijk vol te houden dat men alleen amateurs kent, de mensen weten dat Lev Jasjin leeft van zijn voetbalinkomsten, en er goed van leeft. De voetbalbond vertegenwoordigt el ke stad van ongeveer 100.000 inwoners of meer tussen Minsk en Alma-Ata, een afstand van 4000 km. De kinderen zijn georganiseerd in een jeugdbond met 3.860.000 leden. Daaruit worden de toe komstige beroepsspelers gerecruteerd. ANP - DEN HAAG poolt allen mee, het is voor a.p.c. 10

Schakels (clubbladen) | 1967 | | pagina 10