V/an de Dit is de Schakel die komt hinden. De oude club aan d'oude vrinden. Redaktie: H. de Bie, Camera Obscuralaan 2 16, Amstelveen, tel. 0 2964-1 8278 Administrateur: O. J. v.d. Heul, Hobbemakade 115T Amsterdam-z. tel. 714194 Typografie: Drukkerij Joh. Meijer, Kanaalstraat 132. Telefoon 180710, Amsterdam-w. 47e Jaargang september 1967 No. 2 De competitie draait weer. Het eer ste begon goed met twee kleine overwinningen op Alkmaarse Boys en JOS. Verleden jaar leverden die twee wedstrijden slechts twee punten op, dus Minder goede ge luiden over de reserve-elftallen, van wie het derde het nog het best deed met één overwinning en één nederlaag, terwijl twee en vier het niet verder brachten dan één punt uit twee wedstrijden. Ik zag beide wedstrijden van het tweede en dit elftal kan beslist veel beter als iedereen zich maar volledig inzet. Heeft het AROL-tocrnooi nog waarde? Het onbevredigende verloop van de A.R.O.L. 1967 doet deze vraag rijzen en het lijkt goed dat wij ons hierover bezinnen. Laten wij eerst eens nagaan waarom in 1923 de iniatiefnemers de A.R.O.L.-beker hebben ingesteld. Het ging zo dat wijlen ons ere-lid Gé Bosch een prachtige beker schonk, die de naam kreeg van de veel te jong gestorven Tony van Lierop. I. Galavazi was de grote man die be greep wat het A.R.O.L.-toernooi zou kunnen worden: de officieuze opening van het Amsterdamse voetbalseizoen. Zijn onvermoeid werken leidde er toe dat de toonaangevende clubs in Amster dam Ajax, D.W.S.. Blauw-Wit o.a. min of meer geregeld inschreven voor ons toernooi, dat al spoedig een groot succes werd. Het publiek vond weer de weg naar ons veld. Er werd weer over AFC gesproken en geschreven. De re denen die tot het instellen van dit toer nooi leidden waren: 1. De club (die in twee jaar tijd van de eerste via de overgangs klasse naar de tweede klasse was gedegradeerd) voor verder afglijden te behoeden. 2. A.F.C. aan de broodnodige inkom sten te helpen. 3. Uiterst nuttige oefenwedstrijden te spelen tegen veelal sterkere tegen standers. 4. Een band te leggen of te versterken tussen AFC en de deelnemende clubs. 5. Bij het begin van het seizoen alle le den bijeen te hebben. 6. Het Amsterdamse voetbalseizoen of ficieus te openen. De volgorde van deze zes punten is willekeurig gekozen. Het AROL-toer- nooi heeft in de jaren vóór de invoering van het beroepsvoetbal prachtig aan de doelstelling beantwoord en het was niet meer dan logisch, dat in 1954 door het toenmalig bestuur besloten werd het toernooi, dat traditioneel vele jaren lang het hoogtepunt van het seizoen had ge vormd. ondanks de veranderde omstan digheden te handhaven. Maar wij schrij ven nu 1967 en het gaat niet aan alléén ter wille van de traditie een toernooi te handhaven, dat naar het oordeel van ve len zijn tijd heeft overleefd. Tenslotte moest ook de Olympische Dag, eens een hoogtepunt in de Amsterdamse sport wereld, verdwijnen door gebrek aan be langstelling. Want wat is er nu van de oorspron kelijke doelstelling overgebleven? De punten 1 en 2 zijn vervallen. Wat punt 3 betreft: oefenwedstrijden worden na tuurlijk altijd gespeeld, maar dat be hoeft niet noodzakelijk in AROL-ver- band te gebeuren. Punt 4 kan evengoed worden verwezenlijkt zonder toernooi. Punt 5 is een lachertje geworden. Ja, het lijkt wel of wij onze leden voor alles en nog wat bij elkaar kunnen krijgen, be halve voor het AROL-toernooi, Ook de belangstellenden van de overige deelne mende clubs zijn uiterst gering in aan tal. Als er bij de laatste AROL 200 mensen waren is dat veel. Van punt 6 is tenslotte in het geheel geen sprake meer. Waar ondanks alle moeite die velen zich elk jaar weer geven om het toer nooi organisatorisch goed te doen sla gen, de sfeer veelal zoek is ook na afloop, ondanks instelling van een thé- dansant, dienen wij ons af te vragen of het niet zaak is het volgende jaar op een bijzondere wijze waarvoor plan nen bestaan die nog wat nader moeten worden uitgewerkt afscheid te nemen van ons zo trotse toernooi. Maar voor het zover komt - er is nu nog alle tijd zou ik bijzonder graag uw reactie ver nemen. HENK KAPPELHOFF

Schakels (clubbladen) | 1967 | | pagina 1