f ar. Heineken Levensteken van oud-lid JA1» BequnstiGinq van onze aöveRteeRöeRS, nouöt öe schakel in stanö van Nigtevegt als 28-jarige kwam te wer. ken, begon zijn interesse in de admini stratieve en financiële kanten van het bedrijf zich pas goed te ontwikkelen. Op deze afdeling legde hij de grondslag voor zijn latere activiteiten op internationaal financieel terrein. „Vers van 't Vat het personeelsblad van Heineken, maakte al in 1954 op levende wijze melding van de verdiensten van Gerard van Nigtevegt. Ik citeer: zijn spreekwoordelijk gewor. den „ijzeren geheugen" kwam hem bij de vaak zeer gecompliceerde kwesties bijzon der goed van pas. Slechts éénmaal heeft de heer van Nigtevegt zich geheel moeten omschakelen. Dat was in de oorlog toen de verbindingen met het buitenland, met uitzondering van de Brasserie Leopold in Brussel, waarvan de heer van Nigtevegt thans „commissaire" is, verbroken wa ren. Hij heeft echter ook in deze tijd niet stilgezeten. Door zijn bemoeienissen met tie bierproductie beheerste hij min of meer de productie en de verkoop, hij verdiepte zich in het brouwproces, maak te ruzie met de brouwmeesters omdat hij beter dan deze heren wist wat scherp- brouwen betekende, bemoeide zich voorts met de oprichting en de administratie van het noodziekenhuis op de Jan van Goyenkade, gesticht door mevrouw Hei neken, studeerde 's avonds belastingrecht, omdat hij wel begreep dat er eens een Lieftink moest komen en snakte naar het einde van de oorlog om zich weer te kunnen gaan wijden aan de vele proble men die zich ongetwijfeld in grote ge tale zouden voordoen". Tot zover het personeelsblad, waaruit wel blijkt dat de heer van Nigtevegt geen profeet was die in eigen omgeving niet werd gewaar deerd. Veel reizen Talloos zijn de landen die Gerard en zijn echtgenote voor de brouwerij hebben bezocht. Juist omdat hij zo zeer bij de decentralisatie van het bedrijf betrok ken is geweest, moest hij vaak de grens over. Egypte, het voormalige Nederlands- Indië, Venezuela, Amerika en vele Euro pese landen. Foto's met ondermeer het echtpaar van Nigtevegt op kamelen in de woestijn van Egypte herinneren aan deze buitenlandse reizen. Juist omdat de heer van Nigtevegt zich zo voor internationale financieringsproblemen interesseerde, lag een beleggingsmaatschappij als de Cobra hem zo nauw aan het hart. Achter de schermen „De man achter de schermen", zo ver meldt het Heineken personeelsblad in een kop boven het artikel. Datzelfde mag ook zeker gelden voor A.F.C., de Stichting en de Sociëteit. Want wie thans nog Sociëteit zegt, denkt er direct de naam van de heer van Nigtevegt achter. Hij is er met recht de geestelijke vader van. In 1950 ontsproot bij hem de gedachte om een Sociëteit in het leven te roepen en nu ruim vijftien jaar later kan hij met voldoening terugblikken. Als het clubge bouw, zoals bij de laatste Nieuwjaars receptie tot aan de nok met gezelligheid is gevuld, dan kan men hem met zijn onafscheidelijke pijp in de mond op een apart plekje zien staan. Waarbij hij dan met een blije en tevreden blik de zich amuserende menigte gadeslaat. Want zo heeft hij het zich altijd in gedachten voorgesteld: naast de strijd op het veld een gezellig en intiem clubleven in een van alle gemakken voorziene omgeving. Doodzonde De heer van Nigtevegt was in 1950 één van de weinigen die besefte dat het veld van A.F.C. aan de Zuidelijke Wandelweg slechts een tijdelijke verblijfplaats was. Hij was toen al op de hoogte met de ge meentelijke plannen van stadsuitbreiding in Buitenveldert. Van Nigtevegt herin nert zich nog hoe hij met enkele anderen bij de inspecteur voor de Volksgezond heid een drankverguning moest aanvra gen voor zijn sportpark. Om sport en drank niet te veel te combineren vond men het verstandiger het woord sport zo weinig mogelijk te noemen. Totdat de inspecteur hem onderbrak met de woor den: „U komt toch namens A.F.C.?" „Dan is de verguning meteen akkoord". De heer van Nigtevegt kan er nog om lachen, want de welwillende inspecteur was lid van een vereniging ter bestrijding van drankmisbruik. De heer van Nigtevegt is een gezellige gesprekspartner. En ook een interessante, omdat hij een diepe denker is. Een man die niet gauw een gespreksonderwerp oppervlakkig benadert. Zijn vele buiten landse ervaringen hebben hem geleerd vele dingen in het leven in zijn juiste betrekkelijkheid te zien. „Ik heb veel waardering voor de jongelui in onze vereniging die geregeld beat-avonden or ganiseren. Lange haren bij veel jongens? Laat ze maar, dat gaat wel over", zo meent hij. „De hedendaagse jeugd moet kunnen waarmaken wat onze generatie aan de De Boelelaan heeft opgezet. Wij moeten de schulden grotendeels afbetalen, zodat de nieuwe generatie er later volop van zal kunnen profiteren. En ik heb er vertrouwen in dat dit ook inderdaad zal gebeuren". Een uitdaging dus aan de jeugd om dit vertrouwen niet te bescha men. Want om Gerard van Nigtevegt, één van de grote werkers in het A.F.C.- leven, te moeten teleurstellen, komt bijna met een doodzonde overeen. H. d. B. Fred Kunst van Almelo heeft vroeger in AFC gevoetbald. Zo lezen we op pag. 29 van het „Gouden Boek" dat hij in het sei- icn 1909/1910 deel uitmaakte van he tweede elftal dat toen als eerste tweede elftal van een tweede-klasser in de ge schiedenis van het Nederlandse voetbal naar de reserve eerste klasse promoveer de. In 1913 is de heer Kunst van Almelo naar de Verenigde Staten verhuisd. Vanuit New York bereikte AFC kort geleden, via het Amsterdamse VVV, een teken van leven van dit oud-lid. De heer Kunst haalt in zijn brieven wat oude herinneringen op. Zo heeft hij het over de clubavonden in de „Karseboom" in de Kalverstraat. Zo herinnert hij zich dat in zijn tijd Schaf Scheepens voorzit ter en Bras secretaris was. De heer Kunst heeft het over Galavazi, van Ooy, Hof stee, Heimig, van Klaveren, de Graaf, Vis, de Wit en Börnemann. De heer Kunst wil graag oude contacten verste vigen. AFC-ridders en anderen die hem vroeger hebben gekend, worden vrien delijk gevraagd de heer Kunst eens te schrijven. Zijn adres is: Mr. K. van Almelo, Engineering Consultant, 60 Summit, Fairport, New York. H. d. B.

Schakels (clubbladen) | 1967 | | pagina 7