Mixed Pickles Bequnstiqinq van onze aöveRteeRÖeRS, houöt öe schakel in stanö A.R.O.L.-Beker Tn alle toonaarden is het in de vorige Schakel al gesteld. Het A.R.O.L.-Bekertournooi was sportief een succes, maar qua A belangstelling een flop. Niet alleen van de zijde van het publiek maar ook van de zijde van de eigen leden. Dit is des te meer opvallend, omdat wij dit keer alles mee hadden: Een interessant programma interessanter dan de vorige jaren voor spelers en publiek ideaal voetbalweer en een opmerkelijk vriendelijk gestemde pers, die sympathieke voorbeschouwin gen schreef. En toch was er geen publiek. Nu is er niets zo onberekenbaar als het publiek. Dat kan iedere theaterdirecteur, iedere uitgever en iedere journalist i: uit eigen ervaring vertellen. Als het publiek een toneelstuk of een film of een voetbalwedstrijd wil zien, dan komt het. Wij hebben in één maand tijd wel contrasten beleefd: Bij de A.R.O.L. geen kip, bij A.F.C.-D.C.G. zaten ze tot op de trap- pen van de «verdekte tribune. Een historisch voorbeeld over de onberekenbaarheid van het publiek blijft de Olympische Dag- ééns het hoogtepunt van het sportieve jaar, waarbij gevochten werd 0111 plaatsen en toen ebde de belangstelling weg' en de Olympische Dag overleed zacht en kalm. Toen was er nog geen televisie, die het publiek met grote wedstrij- den verwende! Enfin dan maar geen publiek. En dat wij dat zo maar kunnen schrijven, is toch eigenlijk een groot compliment voor het Bestuur en een sterk bewijs voor de spankracht van A.F.C. Dertig jaar lang - van 1925 tot 1955 - was de A.R.O.I. de kurk waarop A.F.C. financieel dreef. En toen kwam het beroepsvoetbal, zodat clubs als Ajax niet meer konden meedoen waardoor de recette zonk als een steen in de vijver. En aan het einde van het vorige seizoen kon het surplus over het verenigingsjaar 1965/66 worden toegevoegd aan de reserves. Dat is toch wel een buitengewoon knap resultaat. Het AROL -Bekertournooi moet blijven bestaan. Daarover is men het wel eens, want voor de clubs en daarom gaat het toch' primair - voorziet het in een kennelijk bestaande behoefte. Men kan dat zien aan de animo, waarmee gestreden werd en aan de vreugde-uitbarstingen bij de winnaars. Maar er rijst een andere vraag: zijn wij met de uitnodigingen op de goede weg? Er zit - dacht ik - weinig ..lijn" in het system». De A.R.O.L.-Beker is in 1923 door wijlen Ge Bosch ge schonken voor „nuttige oefenwedstrijden van het eerste elftal." Hiervan is 111 de practijk niet zo heel veel terechtgekomen. De grote clubs en liet publiek vielen op de A.R.O.L.-Beker aan als uitgehongerde Leidenaren op de hutspot. Nu heeft A EC. altijd het geluk gehad, over prima organisatoren te beschikken en Galavazi en Bessem zagen hun kans en be nutten die. Zes jaar na het bescheiden begin stond het A.R.O.L.-Bekertournooi op één niveau met de Zilveren Bal. (Dick Bessem zal zich de eerste inschrijving van het toen machtige H.B.S. nog wel herinneren.) Thans is wél echt sprake van nuttige oefenwedstrijden voor het eerste elftal", mede door de geleidelijke egalisatie van krachten in de hoogste afdelingen van het amateurvoetbal. Wedstrijden als ditmaal tegen H.F.C. en Neptunus kunnen hiertoe zeker gerekend worden. Maar nu is het zo, dat wij naast de „vaste kern", steeds nieuwe gezichten zien. Soms worden dal min of meer blijver tjes, soms verdwijnen ze na één keer. Gelukkig niet omdat zij zich sportief niet correct zouden hebben gedragen maar om dat zij kennelijk de typische „sfeer" van ons tournooi niet aanvoelden. En het meespelen 111 de A.R.O.L. is toch altijd iets anders dan het zo maar spelen van een competitiewedstrijd. Zo heeft men wel eens raak geschoten met de uitnodigingen, maar ook wel eens misgeraden. Is er lijn" te krijgen in de uitnodigingen? Ik dacht van wel. Daarbij moeten wij de bijgedachte aan de publieke be langstelling maar vergeten, want die speelt geen rol meer. Wij moeten dus aanvaarden, dat het A.R.O.L.-Bekertournooi een post blijft op de Uitgavenpagina s van ons kasboek. Als wij die uitgaven - zoals tot nog toe - kunnen beperken tot een paar procent van het totale budget dan geloof ik, dat die uitgave zowel uit zuiver sportief standpunt als uit I ublic Rela- tions-overwegingen voor de club gerechtvaardigd is. Nu kan men naar mijn mening twee kanten uit. Men maakt van het A.R.O.L.-Bekertournooi een closed shop" en nodigt zeven clubs uit, waarmee wij hechte banden onderhouden en waarvan men bij voorbaat weet, dat zij de sfeer van het tournooi aanvoelen. Dan moet dus de bepaling vervallen dat clubs niet meer worden uitgenodigd als zij naar de derde klas degraderen, maar zich verder aan de vriendjes houden. Men kan ook in het A.R.O.L.-Bekertournooi de opzet van het vroegere Gouden Kruis doen herleven. Oudere lezers zullen zich die vroeger zo populaire wedstrijdserie van de A.Y.B. nog wel herinneren. Die wedstrijden gingen eigenlijk om het Kampioenschap van Amsterdam In de verhoudingen zou men dan een tournooi krijgen met bijv. A.F.C., D.C.G., J.O.S., de Spartaan, Zeeburgia, R.k.A.Y .I.C., D.W.V., S.D.YVI .O.G. en O.V.YLO. Ik geef mijn mening gaarne voor beter, maar wilde een poging doen 0111 het onmisbare A.R.O.L.-Bekertournooi een basis te geven, die het naar mijn gevoel momenteel ontbeert. Amateurbepalingen Op 12 november komf een nieuwe tekst van de amateurbepalingen aan de orde in de algemene vergadering van de K.N.V.B.. Wij laten hier de voornaamste bepalingen volgen: .Tot de amateurklasse behoren zij, die het spel beoefenen uitsluitend ter wille van het nut en genoegen dat het spel zelf hun oplevert, terwijl zij bij de keuze van de club waarin zij het spel wensen te spelen, slechts geleid worden door per- soonlijke voorkeur, zonder bij-overwegingen en voorts zij, die zich belangeloos met de voetbalsport bemoeien. Een amateur mag uit de kas van degene, voor wie hij in wedstrijden uitkomt of aan oefeningen deelneemt de nood zakelijk gemaakte kosten van vervoer en verblijf volgens jaarlijks door de commissie voor amateurisme vast te stellen nor men ontvangen. Het afkopen van wachten of diensten, alsmede het vergoeden van werkverzuim is geoorloofd, md,en daar toe vooraf toestemming is verleend door de commissie voor amateurisme. Gehele of gedeeltelijke vrijstelling van betaling van verenigingscontributie kan alleen xuorden verleend aan een lid, dat voor de vervulling van de eerste oefening in mili taire dienst verblijft. 5

Schakels (clubbladen) | 1966 | | pagina 5