gandi Dictatoriaal Bestuur van de F.A. Over normen en normenbesef poolt allen mee, het is voor A.f.c Ten tijd geleden schreef ik over de -4 spelverruwing in het Engelse voetbal en over de schorsing van de beroemde Denis Law van Manchester, welke hem in 1963 werd opgelegd voor natrappen van een tegenstander. Nu heeft u wel in de kranten gelezen dat dezelfde speler al weer voor een maand geschorst is. En zoals zo vaak in kranten gebeurt wordt niet de juiste oorzaak weergegeven. Vol gens de scheidsrechter, die „natuurlijk" gelijk heeft, vloekte Denis tegen hem. Volgens Denis vloekte hij een speler van zijn eigen team uit, en dit verhaal werd gedekt door twee van zijn medespelers. Maar de F.A. wilde er niet van horen. De ref heeft altijd gelijk. De secretaris, Mr. Dennis Follows, en zijn bestuurs leden schorsten Law voor een maand. Nu moet u weten dat de K.N.V.B. niet te vergelijken valt met de F.A. De Foot ball Association is een dictatoriaal in stituut, waar ouden van dagen het heft in handen hebben en daar goed voor betaald worden. Mr. Dennis Follows, de secretaris, heeft een zelfde positie als Chroetsjew had in de communistische partij, en, wat een coincident, Follows is 70 jaar. Nu is er weer een nieuwe maatregel aangekondigd: de trainers mogen niet meer langs de lijn zitten; zij moeten op de tribune gaan zitten. Toen deze maat regel bekend werd zijn vele managers in opstand gekomen en hebben hun mening hierover via radio en televisie bekend gemaakt. Wat deed de F.A. oftewel mr. Dennis Follows? Hij bestrafte de mana gers, en sommigen moeten een boete be talen die oploopt tot 500 harde Hollandse guldens. Andere managers moeten voor the disciplinary committee verschijnen en kunnen gestraft worden met schorsing en boetes; voor de spelers geldt dezelfde regel en de bekende Schotse International van Arsenal. Ian Ure, heeft een persoon lijke brief aan de F.A. gestuurd met zijn „welgemeende" verontschuldigingen voor het in het openbaar kritiek leveren op de F.A. De ouden van dagen die het Engelse voetbal beheersen, zijn kleine dictators met een enorme machtswellust, die kritiek niet kunnen hebben. De spelers hebben een spelers-organi satie, die hun belangen behartigt, maar deze kan niet veel uitrichten. Een paar jaar geleden kreeg de Arsenal-Skipper, George Eastham, een bepaald bedrag uit betaald, Arsenal gaf hem een salarisver hoging, dat boven het door de F.A. vast gestelde maximum-salaris lag. En toen waren èn Arsenal èn George Eastham in trouble. George Eastham werd geen boe te opgelegd, Arsenal daarentegen werd onder druk gezet en moest toen weer terugkomen op het oude maximum-sala ris. George Eastham nam dit niet en er volgde een proces tegen de F.A. over het vaststellen van een maximum bedrag. De F.A. verloor het proces en ook in hoger beroep werd de F.A. in het ongelijk ge steld. De weg was toen open voor vrije lonen, en Johnny Haynes, de beroemde Fulham-aanvoerder werd toen de eerste Engelse voetballer die meer dan 100 pond per week verdiende. Dennis Law verdient zo'n slordige 1200 gulden per week!!! Engeland heet een democratisch land waar iedereen vrijheid van spreken heeft, met die uitzondering dat dan de voet ballers en de managers geen kritiek what so ever mogen leveren op Mr. Follows en mede-bestuurders. Wat wij hier nodig hebben is staatsinterventie, die vaststelt Het verhaal van Robert E. Duis in de vorige A.F.C.-Schakel in herinnering roe pend (betreffende het opkikkertje van de R.K.A.V. I.C.-doelman door onze Co Onsman), moge mij de pen en de toege worpen handschoen doen opnemen. Robert stelt aan de orde, of het gedrag van Co passend was in een voetbalwed strijd, daarbij tot discussie nodigend. Nu zal ik uiteraard de laatste zijn, die bestrijden wil, dat tegenover achtens waardige lieden als doelverdedigers de hoogst denkbare hoffelijkheid in acht dient te worden genomen. Daarover ieder misverstand uitsluitend dan kan men zich slechts afvragen, waarom ik tot mijn reactie kom. Het feit op zichzelf echter, dat ik instem met de zienswijze van vriend Robert is wellicht reeds opzien barend genoeg om vastgelegd te worden. Ons normbesef loopt dus parallel. Maar nu deed zich juist dezer dagen het incident voor in de ere-divisiewedstrijd D.W.S.—Ajax tussen keeper en aanvaller, waarbij belediging van ras (wat dat dan ook wel mag zijn) aan de orde is, met een als adjectief daaraan toegevoegde weinig opwekkende ziekte. Twee gevallen, die de meervoudige definitie van Prof. Dr. J. A. A. van Doorn ten volle dekken. Voor A.F.C.— R.K.A.V.I.C. mag gelden: „Normen zijn opvattingen over hoe men zich dient te gedragen". Voor D.W.S.—Ajax daaren tegen „Normen zijn opvattingen over hoe men zich juist niet dient te gedragen". Intussen is de probleemstelling van Robert E. Duis niet geheel volledig. Het gaat er namelijk niet om iemands gedrag te beoordelen in een voetbalwedstrijd alleen. Een vent met karakter en be schaving zal zich altijd weten te gedra gen; op het sportveld, achter het schaak bord, aan de borreltafel, in de determi- neerclub, op straat en in bed. Wat be schaving is laat zich bovendien moeilijk omschrijven, maar ik geloof, dat in het al gemeen de beschaving begint waar het gebrek aan beheersing is overwonnen. Beheersing dient echter niet beperkt te blijven tot een gebeurtenis alleen, maar ook de gevolgen van een gebeurtenis dienen beheerst te worden benaderd. In het geval van de door mij gememoreerde ere-divisiewedstrijd heeft de beledigde dat geen enkel bestuur zoveel macht kan hebben in de sportwereld, dat het men sen kan verbieden maar iets onvriende lijks te zeggen over dat bestuur; de kin derlijke maatregelen die de F.A. nu neemt zijn een klassiek voorbeeld van dictators die een enorm dom idee met macht en dreigementen en ten koste van alles en iederen willen doorzetten, en met het mot to, enigszins gewijzigd, Vive Follows, Vive le dictateur en met de hoop dat 1965 veranderingen van betekenis in de En gelse voetbalwereld zullen brengen, wens ik ii allen een voorspoedig 1965. ROBERT F. DOMHOF. partij (de club) een aanklacht ingediend, die belediging in het algemeen mede aan de orde stelt. Het onderzoek is nog niet voltooid, maar in afwachting daarvan klinkt nu het geluid door van: ook al leidt dit geval op zichzelf tot niets (het geen nu reeds blijkbaar wordt onder steld), dan toch willen wij bereiken, dat in bewijsbare gevallen preventie kan wor den verkregen. Een niet bewijsbare be schuldiging aan de orde stellen kan even wel weer een belediging inhouden. Men denke in dit geval maar eens aan de kwestie S.C. Enschede tegen Beltman. Zo wel bij D.W.S.—Ajax als in de Beltman affaire zou de beschaving bij meer be heersing tastbaar gediend geweest zijn. Maar om op ons uitgangspunt terug te keren: Co Onsman handelde juist en in feite is het beschamend, dat iets zo van zelfsprekends nog moet worden verde digd. Toch ervaren wij het tegenover vele minder elegante reacties in menselijke verhoudingen als hartverwarmend. Niet minder hartverwarmend was voor mij destijds de reactie van mevrouw Geesink, toen zij haar olympische echt genoot, met glorie overladen in Japan, op Schiphol afhaalde. Op de vraag van een journalist, wat toch op haar zelf in Japan de meest overweldigende indruk had ge maakt, antwoordde zij met de vrouwe lijke blik devoot terneer geslagen: Anton" Ik ervoer het als een triomf van de geest. Maar een onzer clubsociologen zag dat toch weer anders. „Zet", zei hij, „een zo uit het oerwoud gerukte mens plotse ling op het asfalt neer van een metropool en vraag hem wat de grootste indruk op hem maakt. En hij zal vermoedelijk zeg gen, dat zijn bananen daar op een kar retje liggen". Sociologische verklaring: de milieutheorie. F.n zo brengt de wetenschap mij ander maal weer aan het wankelen AD ONDERDELAT. de italiaanie keuken Imp. gebr. plieger Heerlen, amsterdam 10

Schakels (clubbladen) | 1965 | | pagina 10