Mixed pickles Bequnstiqinq van onze aöveRteeRöeRS, houdt de schakel in stand Sportiviteit (1) Vnze aloude vrienden en tegenstanders van „de Spartaan" waarmee wij nu al meer dan een halve eeuw de voetbaldegen kruisen en altijd op de prettigste manier hebben zich weer eens op buitengewoon sportieve wijze doen gelden. Een paar maanden geleden stond in „Zaken, die ons raken", het blad van de Landelijke Bond Amateurverenigingen, een foto van de wedstrijd D.W.V.-de Spartaan, genomen tijdens het A.R.O.L.-tournooi. Die foto was een illustratie van de teruglopende belangstelling. Wij stellen het op hoge prijs, dat de heer D. Knol, secretaris van de Spartaan, hierop heeft gereageerd en zijn brief, die in een volgend nummer van „Zaken, die ons raken" werd opgenomen onder de rubriek „Lezers klommen in de pen" nemen wij hier volledig over: „Wij kwamen in het bezit van uw september nummer en hoewel wij met veel bewondering hebben gekeken naar het in dit blad voorkomende fotomateriaal dat van uitstekende kwaliteit was, willen wij toch niet nalaten, even in te gaan op de op blz. 8 voorkomende tekst bij een foto inzake de wedstrijd D.W.V.-De Spartaan, die de waaarheid niet geheel weergeeft. U moet weten, dat het A.R.O.L.-tournooi dit jaar op de A.F.C.-bijvelden verspeeld diende te worden, omdat de Inspectie Lichamelijke Opvoeding het hoofdveld niet bespeelbaar achtte. Nu hebben deze bijvelden geen accomodatie en mede door de neervallende regen vonden de wel aanwezige, maar op de foto niet zichtbare, toeschouwers het beter, om de wedstrijd te volgen vanuit de ruime cantine, vanwaar men een uitstekend uitzicht had, of vanaf de droge schuilplaats onder de luifel bij de kleedkamers. Natuurlijk is de publieke belangstelling voor het A.R.O.L.-tournooi gedaald, vooral indien tegelijkertijd twee semi- profderby's in Amsterdam worden vastgesteld. Wij meenden echter U van het bovenstaande in kennis te moeten stellen, omdat de geplaatste foto, alsmede de hierbij afgedrukte tekst een verkeerde indruk van de belangstelling gaven, hetgeen voor A.F.C. minder aangenaam is." Gaarne onze waardering voor dit sportieve gebaar. Sportiviteit (2) Jan Blankets heeft in ,,de Telegraaf" zijn misnoegen geuit over de bepaald onsmakelijke gewoonte dat de spelers elkaar bij elk doelpunt knuffelen en omhelzen. Vroeger gebeurde dit nooit juichen liet men aan de supporters over. Natuurlijk kan er eens een „explosie" op het veld komen. Toen wij op 9 juni 1963, tien minuten voor het einde van een zenuwslopend seizoen, tegen O.S.V. door een prachtig doelpunt van Robbie Duis kampioen van de eerste klas werden, was het geen wonder, dat de spelers over elkaar buitelden als Zwarte Pieten in een Sint Nicolaas-optocht. Maar om bij iedere goal in iedere wedstrijd een dergelijke vertoning te organiseren is echte sportlieden onwaardig. Nog erger is hetgeen wij op de televisie zagen. Bij een aanval lost de linksbinnen een volkomen ongevaarlijk schot, de rechtsback van de tegenpartij krijgt de bal verkeerd op zijn slof en de keeper is kansloos geslagen. De rechtsback slaat begrijpelijke reactie de handen voor zijn gezicht. Wat doet nu die linksbinnen? Hij gaat juichend naar de ongeluksvogel toe en steekt zijn hand uit om hem te bedanken. Driewerf bah, mogen wij wel zeggen. Neen, dan onze bloedeigen Onsman die in de thuiswedstrijd tegen R.K.A.V.I.C. demonstreerde hoe een sportman zich behoort te gedragen. Hij bracht de stand op 3-0 met een flodderige toevalstreffer, waarop de keeper zich lelijk verkeek. Liep Onsman juichend terug? Neen, hij ging naar de keeper toe om hem te troosten en moed in te spreken. Gelukkig is ook in de pers dit voortreffelijke staaltje sportiviteit met waardering vermeld. Jan Hoven 80 jaar Tegen de tijd, dat dit blad bij u in de bus glijdt, zijn wij naar wij hopen in het Havengebouw geweest om de nestor der Amsterdamse sportjournalisten, Jan Hoven, geluk te wensen met het bereiken van de leeftijd der zeer sterken. Nestor in de ware zin des woords want hij heeft 60 jaar(!) „stukkies geschreven". Hoven kwam in de eerste wereld oorlog van Zwolle naar Amsterdam en viel met zijn journalistieke neus in de Amsterdamse voetbalboter. Hij kwam aan het onvergetelijke „Groene Sportblad" van Chris Groothoff toen Ajax aan haar nooit geëvenaarde opmars bezig was. Hoven ("norn de plume" Nevoh) werd de heraut van de „hoofdstedelijke suprematie" zoals hij dat zelf noemde. Wel, dat klopte, want in 1920 had Amsterdam op het toppunt van zijn voetbalroem vijf vertegenwoordigers in de echte onvervalste Westelijke Eerste Klasse en wel A.E.C., Ajax, Blauw Wit, de Spartaan en V.V.A. Via „de Sportkroniek" en „het Amsterdamsch Sportblad" werd hij tenslotte hoofdredacteur van Hockey-Sport" en de top-hockey journalist van Nederland. Zijn correspondentschappen aan belangrijke binnen- en buitenlandse bladen zouden kolommen vullen dus daar beginnen wij maar niet aan. Hoven heeft het in zijn lange leven vaak niet gemakkelijk gehad en hij heeft het zichzelf ook niet gemakkelijk gemaakt. Hij heeft een strijdlustige natuur en doopte zijn pen wel eens in een scherper vloeistof dan inkt. Maar met het klimmen der jaren gaan de scherpe kantjes er een beetje af en ook vroegere opponenten hebben hem "sans aucune rancune" de hand geschud. En ook die van zijn charmante vrouw, die hem een supporter geweest is, zoals geen man die zich heter zou kunnen wensen. K.N.V.B. 73 De feestelijkheden van de K.N.V.B. in verband met het het 75-jarig jubileum liggen achter ons. Er is in zoveel toonaarden over de jubilerende K.N.V.B. geschreven, dat wij ons hier tot slechts enkele losse opmerkingen zullen bepalen. Dat de groei fenomenaal geweest is, weet langzamerhand iedere kleine jongen maar hoè fenomenaal wel eigenlijk blijkt uit een groepering van enkele getallen. En nu moet u er dan nog aan denken, dat het hier om zuiver K.N.V.B.verband gaat, dus zonder de afdelingen en het bedrijfzomeravondvoetbal! Toegetreden Competitie Competitie verenigingen elftallen afdelingen 1889 7 7 1 1914 149 222 32 1939 621 980 101 1964 1327 2063 181 In 1964 is de verdeling van de competitie-elftallen en de competitie-afdelingen over de verschillende groepen als volgt: Vervolg op pag. 10 9

Schakels (clubbladen) | 1964 | | pagina 9