Normen f MERCEDES-BENZ zo meesterlijk autozo machtig mobiel uw schakel voor comfort en veiligheid PLIEGER KEUKENS N SPLENDID-CARS Geheel vrijblijvend zijn wij bereid voor U te demonstreren. BequnstiQinq van onze aöveRteeRöeps houöt öe schakel in stanö opstaan gaan ze verder, de Indonesiërs die het nu voor het zeggen hebben. En al moeten ze gras eten: zij zullen geen vreemde meer dulden. „U moet ons zien als een volk dat nu pas begint te leren lopen," zei ons die ene Djokjase leraar in Frans. Singapore Uw voorzitter die in Hong Kong ach terbleef staat ons op te wachten. Sight seeing. Ceylon, waar we aan de kust een oud hotel vinden met duidelijke Engelse in vloeden. Zou Colombo de moeite waard zijn? Een taxi brengt ons er heen, de stad is lelijk en de inwoners zijn nog lelijker. Wij moeten ze als vliegen van ons af slaan, want iedere bewoner schijnt ergens in te handelen en wil ons persé bevoor delen. Binnen een uur geven we het op, rijden terug en relaxen de rest van ons verblijf. Een enorme ruk naar Beyrouth staat ons te wachten. Eindeloze watervlakte onder ons. Dan de stem van de captain: „Er is een motor uitgevallen." Zo te zien wordt niemand zenuwachtig. Een tijd later: „we hebben aan de andere kant ook een motor afgezet voor een beter evenwicht." Vier min twee is twee. Intussen ligt l'erzië weer onder ons. Hoe zou een landing in de woestijn ver lopen? Wij verliezen hoogte, maar wij komen er. Van voor tot achter is een zijkant zwart geblakerd. Beyrouth in de Libanon is onze laat ste pleisterplaats en het is een goede. Hier zullen de toeristen bij horden komen, de hotellerie wijst er al op. De Libanezen weten het, wij staan gereed om te incasseren. Wilt U nog gauw wat ta pijten kopen in de vrijhaven? Goud en zilver, briljanten? Het is er allemaal en zo billijk. En de toeristen: zij lopen de winkeltjes af, zoals zij overal en altijd het eerst en het laatst de winkeltjes be kijken in hun eeuwige zucht naar nog meer. Wij zijn weer thuis. De reis was een kaleidoscoop. Toeristische snapshots, een enkele close-up. Drie maanden op een ezel naar Delhi zou een andere manier zijn om iets van India te zien. Krijg ik zoiets ooit voor elkaar? Ik denk van niet. TON GLAS. ,JSlormen zijn opvattingen over hoe men zich dient te gedragen, of hoe men zich juist niet moet gedragen." (Definitie van Prof. Dr. J. A. A. van Doorn). yij, die getuigen waren van A.F.C.— RKAVIC hebben niet alleen een leuke en doelpuntrijke wedstrijd gezien, maar ook nog iets wat veel zeldzamer is. Ik be doel Co Onsman's reactie na zijn ietwat „gelukkige" goal. Na de wedstrijd boven in de Sociëteit was het belangrijkste onderwerp van ge sprek niet of A.F.C. wel of niet verdiend had of welke spelers er goed of slecht hadden gespeeld, nee, opvallend was dat bijna iedereen zijn mening klaar had ten aanzien van bovenbedoeld geval. De indruk bestond dat men het geens zins eens was: „Dit doe je toch niet"; „Dit gaat me te ver"; „Echt Co, dat vind ik sportiviteit"; „Jammer dat je dit tegen woordig zo weinig ziet"; „Het was zeker een vriend van hem, die keeper"; „Leuk"; „Stijlvol"; „Belachelijk"; „Hij is gek". Voor hen, die de wedstrijd niet hebben gezien wil ik trachten het gebeurde in het kort te beschrijven. „Co heeft de bal vrij gespeeld op de rechtervleugel en geeft in de richting van het doel een hoge trap. De bal wordt door de wind opgepikt en de ogenschijn lijk als voorzet bedoelde bal verdwijnt achter de rug van de keeper via de bin nenkant van de verste paal in het doel. Stand 3—0 voor A.F.C. Co bedenkt zich geen moment en rent naar de keeper, geeft hem een hand; een klopje op de schouder en wisselt enkele woorden." Vraag: Past dit gedrag in een voetbal wedstrijd? Antwoord: Ja. Hiermee wil ik geen absoluut oordeel uitspreken. Het betreft hier slechts mijn eigen opvatting. Deze zal ik trachten te verklaren. Zowel de doelverdediger van RKAVIC als de middenvoor van A.F.C. zijn zich bewust van het feit dat zij dankzij elkaar het voetbalspel als ontspanning kunnen beoefenen. Het juist lid zijn van ver schillende clubs maakt het spel tot een plastic uitvoering plaatstalen uitvoering wedstrijd, tot een strijd, welke vaak alleen en uitsluitend om de harde punten gaat. Dit laatste doet niet zelden het spelkarak ter van een wedstrijd verdwijnen. Maar dat niet alleen. Dit doet vele toeschou wers en spelers vergeten dat er twee clubs nodig zijn welke dankzij elkaar tot dat gene kunnen komen wat noodzakelijk is voor het competitiekarakter van een voet balwedstrijd, n.l. de mogelijkheid om zich met elkaar te kunnen meten. Tussen tegenstanders bestaat een zekere loyali teit. Zij spelen niet alleen tegen, maar ook met elkaar. (Beroepsvoetballers ver dienen dankzij elkaar een boterham). Vanuit deze loyaliteit welke met het strijdelement naar mijn mening de es sentie van de wedstrijdsport uitmaakt, wil ik deze handeling van Co Onsman positief beoordelen. Het strijdelement eist van een speler dat hij tracht te winnen. De loyaliteit ten aanzien van deze strijd (het sportieve gedrag) maakt het mogelijk de tegenspeler tegemoet te treden zoals de situatie dat op bepaalde momenten moge lijk maakt. Voorbeelden: het gooien van de bal naar een tegenstander ingeval deze laatste de bal buiten de lijnen werkte in verband met een ongeluk; belangstelling tonen indien een tegenstander gewond op de grond ligt; gevoel van verstandhou ding tussen twee tegenstanders. Het laatste voorbeeld zou ik willen noemen: „het geval Co." Op mijn vraag aan Co:: „Waarom deed je dit?", ant woordde hij: „Ik vond dat die keeper een ongelukkige wedstrijd speelde; toen hij ook nog onder die bal van mij doorliep, vond ik dat ik even naar hem toe moest gaan". Na mijn mening gegeven te hebben nodig ik U uit in de volgende Schakel Uw standpunt in deze naar voren te brengen. Wie weet, misschien groeit hier een aardige discussie uit. ROBERT E. DUIS. Dealer voor Amsterdam: N.V. Automobielbedrijf Beethovenstraat 184 Tel. 731303-735896 Vert.K. A. Baarschers 6

Schakels (clubbladen) | 1964 | | pagina 6