Mixed Pickles Short BeounstiGinq van onze aöveRteeRöeRS, houöt öe schakel in stanö Fusies. T^n waaróm reken je de „oudjes" als A.S.C. (Leiden) en Hermes-D.V.S. niet mee in die staat van oude clubs" willen enige lezers van dit roemruchte orgaan weten. „Als ik" schrijft een „lezer" (let-U-even-op: Ik word gelezen!) „vroeger voor Ajax Leiden had gespeeld, dan zou ik mij best thuis voelen bij de fuif van de 70-jarige A.S.C. Wat heb je Met de hand op het hart: ik heb er niets tegen, dat iemand naar de fuif van wélke club dan ook gaat. Wie zou ik zijn om tegen een prettige avond te zijn? Maar dat is in modern Nederlands gezegd het punt niet. Ik zie het zo, dat een fusie tussen clubs alleen tot stand komt, als althans één van beiden zwak staat. In de huidige omstandigheden gesproken zullen bijvoorbeeld Ajax en Feijenoord in de profsector of A.F.C. en de Kon. H.F.C. in de amateursector echt niet zitten te hengelen naar een fusie. Neen: een fusie komt voort uit zwakte. Daarmee is niets ten nadele van de fusie gezegd, maar wél dacht ik van die fuif. Laten wij nu eens als theoretisch voorbeeld nemen, dat A.F.C. haar nek gebroken had over de verhuizing naar Buitenveldert. Nu zegt het bestuur tegen de resterende leden: „Zullen wij proberen een fusie aan te gaan met X.Y.Z.?" En X.Y.Z. zegt: „Ja, dat doen we. Die overgebleven A.F.C.'ers zullen bij ons de pret niet drukken en wij zitten dan lekker op Goed Genoeg. Best een naamswijziging waard." En zo gaan wij volgend seizoen als A.X.C. (A.F.C.—X.Y.Z. Combinatie) de groene wei in. Gaan jullie dan volgend jaar op 18 januari het 70-jarig bestaan van A.X.C. vieren? Van mij mag het maar ik kan mij een vrolijker borrel indenken. Neen, A.S.C. en Hermes- D.V.S. tel ik niet mee. Als een man die weet wat clubliefde is heb ik zo diep meegeleefd met H.B.S. Daar is een algemene vergadering ge houden en daar moest de beslissing worden genomen, om Houtrust te verlaten. Houtrust: een begrip in het Neder landse voetbal. Houtrust „met Houtrust sterft een legende" schreef eens mijn onvergetelijke hoofdredacteur Frenkel waar in 1913 het Nederlandse Elftal de eerste overwinning op Engeland behaalde en waar H.B.S. Kampioen van Neder land werd. Want ook H.B.S. was een begrip in sportminnend Nederland. Van correctheid en sportiviteit. Ik zie nog ir. Harry Denis de eed afleggen bij de opening van de Olympische Spelen in onze stad in 1928. (Het idee, dat iemand als Harry Denis juichend zou schrijven, dat hij een strafschop afgezwendeld had.) Ik zie H.B.S. met „de gouden band" een halve eeuw eerste klasser het veld inkomen. Ik herinner mij hoe Dick Bessem mij in 1930 opbelde (hij was secretaris, ik penningmeester) en juichend riep: „Zal ik jou eens wat vertellen? H.B.S. heeft ingeschreven voor de A.ROL- beker!" En daar moet H.B.S. Houtrust verlaten. „Houdt Braef Standt", straks afgezakt naar de derde klasse West II. Ik denk aan een Klaas Rijswijk, aan Herman Scheper, aan ach, aan al die mensen voor wie H.B.S. betekent, wat voor ons A.F.C. betekent. H.B.S. gaat nu verder op naar wat nu nog het terrein is van de IJsclub. En de buurtbewoners hebben geprotesteerd, omdat de IJsclub weg moet. Dat is in de tegenwoordige lange winters heel wat. H.B.S. een begrip voor iedereen die de essentie van de sport weet te onderkennen kan Houtrust niet houden en is verder op niet eens zo welkom. Dat moet de H.B.S.'ers een mes door de ziel zijn. En toch geloof ik, dat H.B.S. niet te gronde zal gaan en zal herleven. Want het gaat er niet om, in welke klasse je speelt maar of je klasse hebt. En daarom, beste vrienden van H.B.S.: Houdt Braef Standt!! Ik neem diep mijn hoed af voor Rein Akkerman en zijn makkers, die daar in 20 weken zo'n 90.000 toto-kolommetjes controleren. Een werkje waarvan je de gilzenuwen zou krijgen. Maar als je geen mensen hebt die ook de zenuwenkar weitjes willen opknappen dan kan je geen club runnen. Met die 90.000 kolommetjes slaat A.F.C. dus effectief en relatief een goed figuur. Althans tegenover Oostelijk Nederland, al geef ik Jan Steensma toe, dat de toto daar natuur lijk zware concurrentie ondervindt van de Duitse Lotto. Maar toch ligt min of meer animo toch ook kennelijk bij de „werfkracht" van de betrokken commissies. Ik heb hier de volledige cijfers voor mij van Twenthe over 23 weken. In totaal werd in Nederland in die 23 weken 17.047.391 ingezet. Een lief sommetje mogen wij wel zeggen. De inleg in Twenthe bedroeg 457.737. En weet U, welke clubs het drukst „poolden"? Hengelo (84.882 kolommen), La Première (74.342), Heracles (63.842), Enschedésche Boys (50.802) en Tubantia (48.034). De grootste club, Sportclub Enschedé, die dit seizoen duidelijk haar candidatuur stelde voor het kampioenschap van de Ere-divisie bij de semi-profs komt op de achtste plaats met 45.312 kolommen. Er is geen peil op te trekken. Want heel eerlijk gezegd: Ik weet niet eens precies wie en wat „La Première" is. In onze op gave is zij „seconde", maar ik vind het een daad van de eerste orde om zoveel bij elkaar te „poolen". Wat een bedrijf is die eerst zo verguisde voetbal-toto geworden!! daar tegen! Houtrust. Toto. J. W. 1 Door een 2—0 overwinning op het pas gedegradeerde U.V.V. verstoorde A.B.C. A.B.C. B.S. Ie Marché Na zijn bezoek per ziekenauto aan het Stadion (Nederland—Oostenrijk) bezocht de traditie om de eerste wedstrijden te verliezen. Het vertoonde spel geeft ons aanleiding meer te verwachten. onze medewerker A. B. Melchers ons clubhuis. Twintig jaar is hij al bedlege rig en u kunt zich dus zijn blijheid voorstellen. Elders in dit blad doet hij verslag van zijn wedervaren. J. T. S. 5

Schakels (clubbladen) | 1964 | | pagina 5