idi Veenlandia BequnstiGino van onze AöveRteeRöeRs, houöt öe schakeL in stAnö II Waarin een publicatie tot een crisis leidt, een nipte overwinning wordt behaald en een vergadering niet door gaat. I "Je dooi was tenslotte ook in Veenland ingevallen en het clubleven werd bij Veenlandia weer hervat. Op de eerste clubavond in café „De Klok" was het zelfs ongewoon druk. Ook Ernst Veter was weer van de partij en meester Braakwater even eens. Alvorens de kaarten en de keu's ter hand werden genomen namen bestuurs- en elftalcommissieleden gemakshalve te zamen aan de grote tafel plaats om de problemen door te nemen, waardoor de te behandelen zaken niet strikt gescheiden bleven. Zoals gebruikelijk opende voorzitter Braakwater (glaasje prik) de bijeenkomst. Hij begon met op te merken, dat het bordje boven de tapkast met het opschrift „Drank is uw ergste vijand, hebt uw vijanden lief" op clubavond verwijderd diende te worden, hetgeen Gerrit Bol en Ernst Veter bestreden. De jaarvergadering werd vastgesteld en de agenda opgemaakt. Het bestuur zou zich herkiesbaar stellen en op voorstel van secretaris Ernst Vetei werd in de begroting een contributiever hoging van 15,— tot 18,75 verwerkt. Daarna ontspon zich een nogal levendige gedachtenwisseling over een recent in het „Veenlands Nieuwsblad" (verschijnt twee maal per week) opgenomen artikel be treffende Gijs Kropsla, juist als plaatselijke sportman van het jaar uitgeroepen. In dat artikel zou Gijs tegenover de ver slaggever hebben verklaard, dat het boog tijd werd de onkostenvergoedingen van de Veenlandia-topspelers te herzien. Tevens zou hij de invoering van rugnummers hebben bepleit. Het bestuur besloot hier op middenvoor Gijs Kropsla, hangende een nader in te stellen onderzoek, voorlo pig te schorsen, waarna het eerste elf tal zou worden samengesteld voor de thuiswedstrijd tegen de Strekdam Pio niers. Drie tafeltjes verder was de dis cussie over Gijs Kropsla evenwel opge vangen door diens vader, boer Kropsla, die de kaarten neder legde en aan de ka dertafel bijschoof. Zijn verbolgenheid was even oprecht als eenvoudig: a.s. zondag zou hij geen kalklijnen op het veld aan brengen. Op voorstel van Bob Platvisser werd echter de middenvoorplaats toebe deeld aan de 16-jarige Jobje Krop sla, de jongste telg op hoeve „Graag Ge daan", die nog in de junioren uitkwam. Dit bleek de oplossing, want boer Krop sla ging nu spontaan door de knieén en zegde zijn medewerking toe. Tot dan had Ernst Veter zich zeer tegen zijn gewoonte in nauwelijks in de discussies gemengd, maar toen de be sluiten eenmaal waren genomen, ver klaarde hij zich tegen omdat hij als E.C.-voorzitter de verantwoording niet wenste te dragen. Terstond bedankte hij als bestuurs- en commissielid en deelde collega Bob Platvisser mede, dat er voor hem geen aanleiding meer was op de uitgebrachte verzekeringsofferte in te gaan. Hierop verliet Ernst het lokaal met de blik van de man die weet wat hij wil, maar niet nadat Gerrit Bol hem had verzocht eerst even de verteringen af te rekenen. Eenmaal buiten overwoog Ernst Veter, dat tot nu alles volgens plan verliep. Het gewraakte artikel in „Veenlands Nieuwsblad" had hij immers zelf laten plaatsen en de reacties waren niet uit gebleven. Het niet-accoord gaan met de schorsing van Gijs had hij als voor wendsel kunnen aangrijpen om voor zijn functies te bedanken, zodat hij nu de handen vrij had om op de a.s. leden vergadering in de oppositie te gaan. De weinig initiatief tonende voorzitter Braak water zou hij gemakkelijk kunnen wip pen, waarop hij zelf de hamer wel zou kunnen overnemen. Tevreden over de voorlopige gang van zaken besloot hij elders de avond nog even voort te zetten. De zondag daarop arriveerden de Strek dam Pioniers met zeven bussen op de Broekdammerdijk, zodat penningmeester Gabriel Meelzak met driehonderddrieën tachtig betalende bezoekers een uitzonder lijk goede dag had, ongeacht de afloop van de wedstrijd. Onmiddellijk nadat scheidsrechter Worm had ingefloten gin gen de Pioniers met elf man in de ver dediging, zodat de Veenlandia-voorwaart- sen aan een langdurig beleg voor de vijan delijke veste konden beginnen. Toch zouden er negenentachtig minu ten moeten verstrijken alvorens bet eerste doelpunt viel. Het was uitgerekend Jobje Kropsla, die de bal uit een scrimmage tot opluchting van alles wat Veenland heette in het doel wist te prikken. Een uitzon derlijk huldebetoon viel hem ten deel en vooral Bertus Boomstronk en Nelis Bloed- pap waren niet zuinig met hun ombel zingen. Overgelukkig, maar niettemin zwaar gewond, werd Jobje hierop wegge dragen. Nog een minuut spelen met tien man. Reeds liep referee Worm met het klokje in de hand toen Karei Knotshoofd linksbuiten Bermtrapper van de Pioniers in het strafschopgebied per ongeluk on deruit haalde, zodat de heer Worm floot en naar de witte stip wees. Over dat ..per ongeluk" liepen de meningen nogal uit een, want Bermtrapper bleef geruime tijd met het hoofd levenloos in de modder steken. Aanvoerder Kraamheer van de Pioniers zou ten slotte de penalty wel even nemen, maar keeper Olof Beerput wist echt wel iets van strafschoppen af. Op het juiste ogenblik schoof hij een zijner kolenschoppen uit en achterhaalde daarmede de bal, die hij veilig tegen zijn tors drukte. Onmiddellijk hierop klonk het eindsignaal en met een 10 zege zoch ten de Veenlanders de wasbakjes op. Achtentwintig punten uit 15 wedstrijden derhalve. De week daarop was Veenlandia vrij en het complete elftal trok naar het nabij gelegen Broekdam om concurrent Broek dammer Boys nu tegen de Strekdam Pio niers aan het werk te zien. De angst sloeg de Veenlanders daarbij om het hart, want met 8-1 werden de Pioniers thans onder de voet gelopen. En zo naderde de dag van de algemene vergadering. De vrijdag daarop was het zover en achtentwintig getrouwen be volkten tegen acht uur café „De Klok". Precies om acht uur tikte voorzitter Braakwater met de hamer en constateer de, dat nog geen geldige vergadering kon aanvangen omdat het minimaal vereiste aantal van dertig leden nog niet bijeen was. Hij kondigde een nieuwe vergadering om half negen aan, die ongeacht het aan tal aanwezige leden zou doorgaan. Op posant Ernst Veter kende zijn huishoude lijk reglement echter goed en verklaarde, dat daar geen sprake van kon zijn. De af wezigen immers wisten van die aankon diging niets, hetgeen voorzitter Braak water aarzelend moest toegeven. Toen om negen uur nog geen versterking was ko men opdagen zat er niets anders op dan een nieuwe vergadering te convoceren. Misnoegd voldeed penningmeester Ga briel Meelzak de zaalhuur aan medebe stuurslid Gerrit Bol, waarop men versla gen uiteen ging. Slechts Ernst Veter was voor het ogen blik voldaan. Een krijgsman wint ge noeg al wint hij niet dan tijd, bedacht hij met Vondel. De verwikkelingen in Veen landia had hij in een éénactertje bijeen geschreven en aan de televisiestichting toegezonden met de bemerking, dat hij het stuk voor jeugdige kijkers minder geschikt achtte. Een antwoord daarop had hij echter nog niet ontvangen en een ver tragingsactie kwam hem dan ook wel wen selijk voor. Groot echter was zijn teleur stelling, toen hij enige dagen later van de TV-heren zijn stuk terug ontving met een beleefd briefje, dat men het niet al leen voor jeugdige kijkers maar ook voor volwassenen minder geschikt vond, zo dat zijn stunt niet doorging. Hij zon dus op nieuwe middelen. Om zijn integriteit te bewijzen wierf hij de heren Zwelgman (van de Zwelgmansconcern) en de heer Caramba aan voor het donateurschap van Veenlandia, hetgeen nogal opzien baarde. Al met al was het bestuur echter nog niet compleet en de echte ledenvergade ring zou definitief uitkomst moeten bren gen. Het is maar goed, dat wij niet alle gebeurtenissen in het leven kunnen voor zien, want het leven zou wellicht niet meer waard zijn te worden geleefd. Voor zitter Braakwater zou nog wel uit de impasse geraken, ja, met behulp van Bep- pie Bol en Jet Meelzak, want de rol van de vrouw mag nimmer worden onderschat. En stellig niet in Veenlandia.... AD ONDERDEI,AT de Italiaanse keuken Imp. gebr. plieger heerlen, amsterdam 7

Schakels (clubbladen) | 1964 | | pagina 7