icdi Veenlandia PLIEGER KEUKENS BequnstiGinq van onze aöveRteeRöeRS, houöt öe schakel in stanö I. Waarin wij kennismaken met de wakkere voetbalclub uit Veenland en met haar pro minenten. I uim vier jaren geleden is het allemaal begonnen in café „De Klok" in de Langestraat in Veenland, even buiten de grote stad gelegen. Kastelein Gerrit Bol schenkt er al jaren de glaasjes vol. legt er twee maal per jaar nieuwe speelkaarten op de tafeltjes en schuiert iedere week het biljart. De oudere Veenlanders, die welhaast vergroeid waren met „De Klok", maakten langzamerhand plaats voor een jongere generatie, die ook wat te ver teren had. Ja, de jeugd ging bezit nemen van het enige café van belang in Veen land, vooral toen Gerrit Bol het beheer van de tapkast voornamelijk overliet aan zijn opgroeiende, enige dochter Beppie Bol, die als B.B. in Veenland al bezig was een reputatie op te bouwen. Zo maar op een avond had Bob l'lal- visser (van Assurantiekantoor „Platvis- ser") opgemerkt, dat het tijd werd ook in Veenland een voetbalclub op te richten. En wie anders dan Gerrit Bol zelf zou hierin mogelijkheden hebben gezien! Zijn zaaltje voor bruiloften en partijen kon best wat vaker worden benut sinds het allengs gewoonte was geworden voor festi viteiten naar de stad zelf te trekken. Hij nam dan ook het initiatief tot de oprich tingsvergadering van de V(eenlandse) V(oetbalvereniging) „Veenlandia", die er wel dagelijk kwam, ook al beweert thans Ernst Veter, de ambitieuze zoon van dro gist Veter, dat hij de man was, die de stoot tot Veenlandia gaf. Wij zullen het echter maar houden op Gerrit Bol zelf, die wel zo leep geweest zal zijn het hoofd van de openbare lagere school, meester Braakwaler, voor de club aan te zoeken. Die had namelijk in zijn Veenlandse car rière slechts eenmaal café „De Klok" be zocht en wel ter gelegenheid van het loffe lijk ontslag van Beppie, maar dat was al weer enige jaren verleden tijd. De schijn van eigenbelang had Gerrit alzo weten te vermijden. Veenlandia werd dus opgericht en het eerste bestuur, bestaande uit voorzitter Braakwater, secretaris Ernst Veter en pen ningmeester Gabriël Meelzak (kassier van de Leenbank, directeur van de plaatse lijke V.V.V. en dirigent van de harmonie „Veenland geeft de toon aan") beeft nu nog de touwtjes in handen. Ook al wer den na een jaar Gerrit Bol en Bob Plat- visser als commissarissen aan dat bestuur toegevoegd. Voor een terrein had meester Braakwater met boer Kropsla van Hoeve „Graag Gedaan" overeenstemming be reikt: aan de Broekdammerdijk, nog juist in Veenland, kon een voetbalveld worden de Italiaanse keuken imp. gebr. plieger Heerlen, amsterdam aangelegd. Ernst Veter, die wij zeiden het reeds nogal volijverig was, had zijn werkgever notaris Baardstoppel tot aan vaarding van het beschermheerschap van Veenlandia weten te bewegen, en zelfs een irainer weten aan te trekken in de per soon van Dave Mc. Crail. De goede Dave zou in zijn beste jaren in het Schotse be roepsvoetbal zijn gehard, ook al beweert de aanvoerder van het eerste elftal, Rinus Bokslag, dat Davo Mc. Crail gewoon David Makreel heet en in het Britse gemenebest nooit verder is gekomen dan als losarbei- der in de Londense dokken. Hoe het ook zij, Veenlandia was goed van de grond gekomen en in het vijfde jaar van haar bestaan uitgegroeid tot een vereniging met drie senioren elftallen en een juniorenteam. Het clubleven bloeide en de clubavonden in „De Klok" waren zo goed bezet, dat Gerrit Bol er een nieuw behangetje tegen aan had gegooid en zelfs vier nieuwe biljartqueue's had aan geschaft. De elftalcommissie, bestaande uit Ernst Veter (voorzitter), Rinus Bok slag en Bob Platvisser, had een hecht doortimmerd eerste elftal opgebouwd, dat na 14 wedstrijden in dit seizoen met 26 punten nog een best kans op de titel heeft. Alleen de thuis-wedstrijd tegen de nabu rige Broekdammer Boys was met 0—1 ver loren gegaan, nota bene in de eerste wed strijd van het seizoen! De Boys zelf waren in 13 wedstrijden nog ongeslagen gebleven en hadden slechts 1 verliespunt opgelopen tegen het laag geklasseerde Oranje Vogels. De Broekdammers dus op de tweede plaats van de ranglijst, maar met een wedstrijd minder gespeeld. Volop spanning derhalve. Het eerste elftal van Veenlandia is ech ter vast besloten het eerste lustrum met een kampioenschap te vieren. Eenmaal per week, op zaterdagmiddag omdat de verlichting op het veld nog ontbreekt hoewel Ernst Veter alweer met plannen rondloopt, wordt er getraind. Het hele elftal is dan steeds aanwezig. Alle spelers beulen zich af, vooral als Beppie Bol een kijkje komt nemen, ook al heeft vader Gerrit daar zijn bezwaren tegen Hoe nu ziet dat eerste elftal er uit! Laten wij de spelers eens voorstellen.In het doel staat Olof Beerput met handen als kolen schoppen. Rechtsback is Karei Knotshoofd, wiens voorhoofd van schokbeton moet zijn gezien zijn onverschrokken kopwerk. Spil Nelis Bloedpap is de opruimer en spel- verplaatser, die links naast zich heeft Bertus Boomstronk, bekend om zijn in casseringsvermogen. Dit verdedigingsblok is in 14 wedstrijden slechts zevenmaal ge passeerd, hetgeen wel op iets wijst. Rechts half is aanvoerder Rinus Bokslag, die aan de linkerzijde wordt geflankeerd door Simon Vleesbeen. Zij beheersen meestal volledig het middenveld en voeden de voor hoede, die uit louter lichtgewichten bestaat. Rechtsbuiten Japie Modderneus is de snelle man langs de lijn met naast zich de tacticus Piet Grootendorst, die evenwel het tempo wel eens verwaarloost. Op de middenvoor plaats vinden wij Gijs Kropsla, zoon van boer Kropsla en als aanvalsspits de meest productieve speler, hoewel de kwieke linksbinnen Appie Wervelaar hem voorbij probeert te streven. Als linksbuiten ope reert Janus Teerkwast, de man van de paniek zaaiende inswingers. Met elkaai zorgden deze aanvallers reeds voor 63 doel punten, een aantal waarop de Broekdam mer Boys royaal achter blijven. Is het optimisme in Veenland danook niet gerechtvaardigd? Bijna iedere Veen- lander rekent al op het kampioenschap. Ook Beppie Bol is er al van overtuigd en met haar de struise Antje Kropsla en de naalddunne Jet Meelzak, die in de har monie van haar vader bekwaam de klari net hanteert. Bij de beoordeling van de kansen zijn slechts meester Braakwater en Gerrit Bol was voorzichtiger, alhoewel de laatste in zijn hart vurig hoopt op de titel met het oog op de omzet. Alleen Ernst Veter praat er niet over. Wel heeft hij de plannen voor de feestavond in grote lijnen al klaar liggen, maar daar weet voorlopig alleen notaris Baardstoppel iets van. Toch is Ernst Veter in Veenlandia al een omstreden figuur geworden, vooral na het overlijden van de oude Bas Polderman, die op het kantoor van notaris Baard stoppel een onduidelijke functie had ver vuld. Bij zijn begrafenis had Ernst, vlot van tong, een grafrede uitgesproken die diepe indruk had gemaakt. Hoe hoog had hij opgegeven van de onkreukbare eerlijk heid van de mens Polderman! Maar toen enige weken na diens verscheiden een te kort van circa 30 mille ten notariskantore was gebleken en duidelijk was geworden, dat Basje het is waar, hij had pret oogjes er in de aangrenzende stad veel plezier van had beleefd, toen kwamen de boze tongen in Veenland los. Simon Vlees been beweerde Ernst Veter menigmaal met de oude Bas op het stadspretpleintje te hebben waargenomen, hetgeen echter zijn eigen positie in Veenland niet helemaal ten goede kwam. Opmerkelijk evenwel was het feit, dat Ernst Veter drie weken lang niet op clubavond verscheen wegens overwerk, hetgeen Gerrit Bol overigens in de verteringen goed kon merken. Maar voorlopig was het clubleven door de ingevallen vorst wat minder intensief geworden, zodat de verhalen langzamer hand verstomden. De gedachten aan een kampioenschap geraakten eveneens wat op de achtergrond. Maar voor Veenlandia zich zou opmaken voor de beslissende wedstrijden zouden er in de club nog vele verwikkelingen plaats vinden. Wie daarin de hand hadden? Uiteraard Ernst Veter, maar ook Beppie Bol en Jet Meelzak zouden nog voor beroering zor gen. Was niet Jetje de laatste tijd vrij regelmatig in Broekdam gesignaleerd met de keeper van Broekdammer Boys? Hoe meester Braakwater voor de benodigde rust in de club moest gaan zorgen en en passant een bestuurscrisis moest bezwe ren blijft voor dit ogenblik nog verbor gen, maar u zult er stellig meer van horen AD ONDERDELAT. plastic uitvoering plaatstalen uitvoering 9

Schakels (clubbladen) | 1964 | | pagina 9