Mixed pickles D poolt Allen mee, het is voor A.f.c. Naar de 70! ,e 69ste verjaardag ligt achter ons en volle kracht stoomt A.F.C. naar de 70, volgens de Psalmist de leeftijd der sterken, In ieder geval voor een voetbalclub in Nederland een hele leeftijd, want zóveel clubs die 70 jaar en ouder zijn hebben wij in ons land niet. Onze oud-clubgenoot ir. A. van Emmenes, die men rustig de Hollandse voetbal-„Wisden kan noemen, (vraag hem wie in 1924 rechtsbinnen was tegen Zuid-Afrika en hij zegt het U uit z'n blote hoofd) heeft het voor ons uitge- knobbeld en vooral voor de jongere leden is het misschien wel interessant om eens te lezen waar de oudste verenigingen gevestigd zijn, hoe oud zij precies zijn en in welke competitie hun eerste elftal thans uitkomt. Jaar van Competitie Naam: Plaats: oprichting 1963/'64 U.D. Deventer 1875 3e Klas Amateurs Kon. H.F.C. Haarlem 1879 le Hercules Utrecht 1882 3e Robur et Velocitas Apeldoorn 1882 3e Frisia Leeuwarden 1883 2e D.F.C. Dordrecht 1883 2e Divisie Semi-profs H.V.V. Den Haag 1883 3e Klas Amateurs Concordia Delft 1885 le Klas Afd. Den Haag Olympia Gouda 1886 3e Klas Amateurs Be Quick Groningen 1887 2e Divisie Semi-profs P.W. Enschedé 1888 3e Klas Amateurs Sparta Rotterdam 1888 Eredivisie Semi-profs Quick Nijmegen 1888 le Klas Amateurs Haarlem Haarlem 1889 2e Divisie Semi-profs Quick Amersfoort 1890 2e Klas Amateurs Vitesse Arnhem 1892 2e Divisie Semi-profs Z.A.C. Zwolle 1893 le Klas Amateurs H.B.S. Den Haag 1893 2e Achilles Assen 1894 2e Veendatn Veendam 1894 2e Divisie Semi-profs Er zijn dus 20 verenigingen in Nederland, waarvoor wij chronologisch-hierarchisch onze hoed moeten afnemen Onze vriend van Emmenes kom, op 22, wan, die telt mee Hermes-D.V.S. (Schiedam 1884) en A.S.C. (Leiden 1892, ontstaan uit het vóór de eerste wereldoorlog beroemde Ajax Leiden - onder die naam nog uitkomende in de cricketcompetitie en Sportsman). Maar combinaties nemen als oprichtingsjaar het oprichtingsjaar van de oudste comparant en dat vinden wij „ergens" niet „echt". Maar goed: 20 of 22 clubs: A.F.C. hoort met oprichtingsjaar 1895 toch tot de twee dozijn oudste verenigingen in dek.A .11.. yvaarvan 2.985 clubs lid zijn en als men de bedrijfs- en zomeravondclubs meetelt, dan zijn er 4.380 voetbalclu in Nederland. Een paar opmerkingen bij de leeftijdstabel. De geografische verdeling valt op: 10 verenigingen uit het Westen zijn ouder dan F C. (maar geen enkele in Amsterdam!), 6 in het Oosten, 4 inhet Noorden en 0 in het Zuiden. Dat wil natuurlijk met zegge dat er vóór 1895 in Amsterdam en in het Zuiden geen voetbalclubs waren, maar die hebben het loodje gelegd. Soms pas na lange tijd. In Amsterdam hebben het legendarische R.A.P. en het weinig minder legendarische Volharding de stnjd volgehou den tot 1916. Een combinatie tot V.R.C. liep al na een paar jaar dood, waarna de cricketafdelingen van Volha g R A P. een combinatie aangingen met AmsteFs C.C., die als V.R.A. een van de toonaangevende cricketclubs werd^en bleet Verder is het met die oude clubs al net als in een groot gezin: wat lopen de „carrières uit elkaar! Van de 20 oudstelande^e van Toon Schroder's en Leo Brunt's enorme gezin spelen er 6 in de Semi-profcompetitie en 6 in de 3de Klasse Ama e Dat scheelt wel iets! Het grootste contrast ziet ge op de geografisch kleinste afstand: Sparta uit Rotterdamspeelin Eredivisie van de Semi-prof sectie, het Delftse Concordia (ooit uitgekomen in 1 B, de beroemde en beruchte „Margarine Eerste Klasse") in de 1ste Klasse van de Afdeling Den Haag. Maar waar de eerste elftallen van die clubs ook speelden of spelen - van 70 tot 90 jaar hebben zij voor hun leden betekend, hun verstrooiing geboden en vriendschap, hun een compensatie gegeven voor de „Kille maatschappij Aan de oudjes ons respect. Gesloten seizoen? De tijden veranderen - en wij met hen. Jarenlang is er gevochten om een gesloten voetbalseizoen. Dat ging dan om de zomermaanden. Er is niet zo heel veel van terechtgekomen. Onze zomers werden steeds kouder en natter en he uUdrukki g zweetvoetbal" werd van argument tot historische anekdote. Verder bleek in de praktijk dat in tal van noem het 1 maar achtergebleven - gebieden in Nederland de jongelui helemaal niet begrepen, waarom ze op een gegeven datum met voetballen moesten ophouden. „Maar luister nou eens" zeiden de voorstanders, „je moet weer honger naar de bal kri ge „Maar we vinden voetbal zo verrekt leuk" zei „de provincie". Ja, „there you are.' Stel nu voor, dat iemand tegen U zegt. „Je mag geen biefstuk meer eten. Je krijgt biefstuk de volgende week zaterdag, want dan heb je echt trek in die bielstu En U wilt best iedere dag biefstuk eten nou, wat dan? 4

Schakels (clubbladen) | 1964 | | pagina 4