F. JONGKIND At Charlie's Misunderstanding A MAKELAAR 8£ect>io--tecAnilcA föuAeau CoJ.D MAATKLEERMAKERIJ DE LAIRESSESTRAAT 133, AMSTERDAM-Z. poolt Allen mee, het is voor a.p.c. _ar Tn de alom bekende Engelse regen loop ik naar het terrein van de plaatselijke voetbalclub, die vandaag een streekderby speelt tegen Ashford. Folkestone staat aan de top van de ranglijst en is dus wel ver plicht te winnen. Als ik elf roodhemden en zwarte broeken het veld op zie ko men denk ik: „Het is A.F.C." en keihard brul ik „Hup A.F.C." Een ijzige stilte daalt over het veld en iedereen kijkt verbaasd mijn kant op; die kleine dikke met zijn bolhoed kijkt nog het meest verbaasd. Hij vraagt me of ik hier wel op de goede plaats ben, A.F.C. speelt toch in London vanmid dag, dan 'vertel ik hem, tenminste, dat is mijn bedoeling, dat A.F.C. Amateur Soccer Champion from Amsterdam is, maar ik kom niet zo heel ver, want naast mij zit zo'n lange magere man die ook een supporter van A.F.C. is. En hij begint uitgebreid over A.F.C.'s nieuwe aankoop te praten, ik denk aan Rocus, maar dat is ook alweer verkeerd. Deze man, ik mag Johnnie van hem zeggen, praat over 65.000 of het niets is. Ian Ure is zojuist door A.F.C. aangekocht. Net of het niks is. Waar halen ze het geld vandaan. Intussen voetbalt de local club verder en juist als Johnnie wat gaat zeggen brult men uit duizenden kelen Gooooallll. The Local heeft zojuist een doelpunt gescoord en ik heb er niets van gezien. Ik zag alleen maar sterretjes in de vorm van oude vijf-pond notes, die waarschijnlijk nog afkomstig waren van de Great Train Robbery. Ik word weer uit mijn overpeinzingen gehaald als de referee fluit voor Half-time. Een koele stem roept de ruststanden van de Engelse Beroeps Competitie om. Een gejuich gaat op, A.F.C. staat met 4-1 voor. Nog steeds begrijp ik het niet, A.F.C.????? De tweede helft vangt aan en in de druipende regen vertelt Johnnie mij van de grote tijd, van die goede oude tijd dat A.F.C. de bijnaam The Gunners kreeg, en dat die tijd nu langzamerhand weer aan het terugkomen is. Weer brult het publiek, weer heeft de middenvoor een goal gescoord en nu staat de Local met 2-0 voor. Nog steeds denk ik aan die naam. The Gunners, A.F.C. is toch Am sterdamse Fuif Club!! Maar dan gaat er een heel klein lamp je branden. £65.000 en lan Ure, dat is een geheel en dan zie ik het klaar hel der! A.F.C. is niet de Grote Amsterdamse in dit geval maar Arsenal Football Club. Een geloei gaat op, de spil van Ashford heeft hands gemaakt binnen de beruchte lijnen en de scheidsrechter kijkt net de andere kant op. De Local staat toch met 2-0 voor. Ergens ben ik een beetje weemoedig, ik denk aan A.F.C., het Amsterdamse A.F.C., morgen moeten ze weer naar Alk maar of op bezoek bij de Koninklijke. En elke zondag luister ik dan naar de amateurverslagen. Tja, zo gaat het in het leven, maar overal waar je komt, dan pak je toch weer een oude krant en zoek je met een vergrootglas naar de uitslag van A.F.C. tegen Purmersteyn en spring je een gat in de lucht van blijd schap omdat ze gewonnen hebben. Het regent nog steeds hier als de scheids rechter voor de laatste maal fluit. De Local heeft gewonnen en ik zoek mijn hotel weer op. Johnnie loopt nog een stukje met mij mee en praat nog steeds over A.F.C. Arsenal doet het toch maar weer goed, ik zit in de zenuwen over A.F.C. dat morgen naar Alkmaar moet. En in gedachten denk ik „Hup lui, zet een punt". Buitenlander Gemis /.oals ik reeds in de vorige Schakel mocht stellen krijg je bepaalde privileges wanneer je aankondigt permanent bui tenlands te gaan. De redactie stond mij dan ook toe enkele opzienbare cijfers met betrekking tot mijn prestaties voor A.F.C. te publiceren. Nu mijn emigratie geen doorgang heeft gevonden wordt er be weert, dat ik mijn plannen aan de open baarheid heb prijsgegeven zuiver en al leen terwille van deze publicatie. Deze beweringen wil ik nu wel effe het heufd indrukken. Ik zal u vertellen waarom wij niet gegaan zijn. Bij het lezen van het oktober-nummer kwam ik vanzelfsprekend ook terecht bij de woorden, die Jan Steensma aan mij wijdde. Dat is namelijk ook een van de prettige kanten van deze zaak. Als je van plan bent weg te gaan krijg je enkele persoonlijke woordjes mee, zodat je met een weet hoe men over je denkt. Om meteen tot de kern te komen: Jan noemde mij een handig voetballertje, die echter iets mist om tot het top-voetbal door te dringen. Ik heb dit zinnetje een paar maal geproefd en vervolgens de Schakel terzijde gelegd. Hierna heb ik uren naar buiten zitten kijken zonder iets te zien. Mijn vrouw lag bezorgd aan mijn voeten en had voor alle zekerheid ons beste laken bij de hand om de hete tranen, die moesten komen, op te van gen. Inmiddels viel de schemering (met een zachte bons). Plotseling moet ik een verschrikkelijke kreet geslaakt hebben die overging in een langdurig verward ge mompel. Mijn vrouw vertelde mij later dat het enige dat zij kon verstaan de telkens weerkerende woorden waren: „dat neem ik niet, dat neem ik niet...." Goed, om een lang verhaal kort te ma ken: nog diezelfde dag werd de emigratie geannuleerd. Van nu af zal ik alles in het werk stellen om dat gemis te vinden. Al toen ik put-voetbal speelde wilde ik bij de top komen. Jan, je hebt mij een zeer grote dienst bewezen. „Al word ik oud en mijn geest blijft (hopelijk) fit" dan nog zal je mij zien scharrelen aan de De Boelelaan om mijn gemis op te sporen. A rol Het is zeer verheugend dat op mijn Arol-kreet zoveel reacties zijn gekomen. In alle bescheidenheid zij opgemerkt, dat was de kreet niet van mijn pen gekomen dan was er beslist een ander geweest, die de afgang van ons dierbaar tournooi zwart op wit had gezet. Daarvoor waren de tekenen te duidelijk. Ik vind het een enigszins moeilijke af faire om een polemiek aan te gaan. Niet terwille van de polemiek maar omdat er telkenmale een maand tussen het ver schijnen van onze Schakel ligt. Men ver geet zo gauw en uiteindelijk zou het althans naar mijn gevoel een kwestie worden tussen twee mensen. Toch wil ik nu even Toon van Tien tegemoet tre den. Toon namelijk plaatste een opmer king, die mij door merg en been ging. Hij zegt: „De eer van een prof-voetballer is zijn premie c.q. contract! Met de beste wil ter wereld Toon, kan ik niet zien wat eer met geld te maken heeft. Charlie Sportterreinverlichtingen Geluidsversterkingsinstallaties Installateur erkend door het G.E.B. LOMANSTRAAT 58 - TELEFOON 719585 - AMSTERDAM-Z. TELEFOON 72.93.15

Schakels (clubbladen) | 1963 | | pagina 8