Mixed pickles J w. poolt Allen mee het is voor a.f.c. i Cricket Op de ver jaarsborrel bij Jaap van Nek kwam ook weer de eventuele degradatie van H.C.C. II uit de eerste klasse cricket competitie ter sprake. Iemand vertelde dat hij getroffen was door de sterke argumentatie tan George Wijnand vóór degradatie. Waarop een ander vroeg: „Waar stond dat in?" ,.lk heb een verhaal van George gelezen in Het Parool en hij heeft er over gesproken voor de VARA". Prompt reageerde Roel van Nek: „Nou, dan zal George wel winnen, want dan heeft-ie het hele NVV achter zich!" Spelling Een zeer moeilijke spellingspuzzel heeft zich in ons restaurant voorgedaan. Een der kelners heeft een - voor zijn vak verschrikkelijke eigenschap: hij kan geen namen onthouden. Enfin, Herman Schoordijk zet zich neder en wil de professo rale rimpels glad strijken met een alcoholische versnapering. Jaap komt aansnellen, pakt een kaartje en zegt: „Ach me neer neemt U mij niet kwalijk, maar hoe heet U nou toch ook weer?" - „Scheurdijk" zegt Herman en netjes schrijft Jaap de naam op. Herman ziet het en zegt: „Je doet het fout, beste man, ik heet Scheurdijk". Jaap, die zo blij is, dat-ie einde lijk een naam goed heeft, zegt verontwaardigd: „Maar meneer Scheurdijk, hier staat Scheurdijk." Waarop Herman, rus- tig-docerend zegt: „Let nu eens goed op. Ik héét niet Scheurdijk. Ik heet Scheurdijk met twéé ós „Standjes" Tot de boeiendste lectuur in de voetbalwereld behoren de talrijke pagina's in het jaarverslag van de KNVB waarop de eindstanden van de competitie worden afgedrukt. Ik zou de eindstanden „gestremde emotie" willen noemen. l)e strijd is afgelopen - de beslissingen zijn gevallen. En alle wilde vreugdeuitbarstingen, alle doffe wanhoop, alle pech en mazzel, liggen daar nu voor U in enkele cijfergroepen. Zo koud. zo onaandoenlijk - maar voor wie van cijfers houdt, zo mateloos boeiend. Maar dan moet ge ze wel van jaar op jaar blijven volgen. Voor een sociologisch student zit er een proefschrift in, want het hele menselijke gamma van succes en falen op langere termijn kunt ge er in aflezen. Waarom gaan clubs - over het algemeen goed geleide clubs met honderden leden afzakken? Wat is „the point of no return z Maar ook: Wat veroorzaakt de „conté back"? Hoe konden WFC en Rapiditas naar de 4de klasse afzakken en Kinheim naar de plaatselijke afdeling? Clubs met een prachtige historie, gevestigd in flinke provincieplaatsen, die een grote aanhang en een groot spelersreservoir bieden. Over Neerlandia zou een boek te schrijven zijn. Neerlandia is een tan de vier oudste voetbalclubs van Amsterdam. (111 volgorde AFC, Ajax, WA en Neerlandia, opgericht in de periode 1895—1902) Neerlandia speelde ooit in de 2e klasse KNVB, gleed af en degradeerde vier maal, zodat zij ten slotte terechtkwam in de 2e klasse van de afdeling Amsteidam. Daarna „draaide de markt" en Neerlandia promoveerde driemaal; tegenwoordig speelt Neerlandia weer in de 3de klasse KNVB. Waaraan was die debacle nu toe te schrijven en waaraan was dat spectaculaire herstel te danken.' Men kan dat echt niet alleen verklaren uit nieuwe spelers of nieuwe bestuursleden hier moeten andere factoren een rol gespeeld ^Opmerkelijk is verder, dat succes en tegenslag in de voetbalclubs over de gehele linie voelbaar zijn. De eindstanden van seizoen 1962-1963 spreken een duidelijke taal. Van het eerste zijn J.O.S. en Quick (N.) sprekende voorbeelden. J.O.S. I was op een haar na kampioen. J.O.S II werd met een voorsprong van 7 punten kampioen van de reserve 2de klasse B en pro moveerde naar de reserve 1ste klasse en J.O.S. III werd (uitgerekend na een beslissingswedstrijd tegen A.F.C. III) kampioen van de reserve 3e klasse E en promoveerde naar de reserve 2e klasse. Quick Nijmegen deed het nóg mooier. Quick 1 kampioen. Quick II kampioen en promotie naar de reserve le klasse en Quick III ook kampioen van een van de reserve tweede klas afdelingen. Maar nu het spiegelbeeld: H.B.S. en Watergraafsmeer doen het tegenwoordig met hun eerste elftallen maar heel matig En wat zien we? Aan het einde van het vorige seizoen degradeerden H.B.S. III en H.B.S. IV naar de afdeling. Watergraafs meer II zakte naar de reserve 3e klasse en Watergraafsmeer III naar de afdeling. „Sof" over de gehele linie. Soms ziet men ook toekomstmogelijkheden voor clubs, die in de verdrukking kwamen. Wij hadden het over W.I.C., onbegrijpelijkerwijze een paar jaar geleden naar de 4e klasse afgezakt. Maar het tweede werd royaal kampioen van de reserve 3e klasse B (promotie naar de reserve 2e) en het derde eindigde in de reserve 3e klasse I' op de tweede plaats. W.F.C. is aan een „come back" bezig let u maar op! Die „tendens" (allemaal succes, allemaal in de narigheid) geldt zowel voor het amateurvoetbal als bij de senn-prots. Ajax I bijna kampioen, Ajax II kampioen, Ajax III kampioen en Ajax-jeugd kampioen. (De totale cijfers van deze vier ploegen zijn om van te kwijlen: 102 71 15 16 157 269—119). Maar nu weer het spiegelbeeld. Oldenzaal en PEC waren hekkesluiters in de 2e divisie. En wat zien we.- Oldenzaal-jeugd onderaan en PEC-jeugd op één na onderaan. n Geen boeiender lectuur dan competitiestanden. Aan de slag, sociologen! hat s behind the tigures Esso Filling Station Noorddammerlaan, Bovenkerk Esso Filling Station Oi Pl*©ilt Centrale Markt Service Rijksweg 4, Hoofddorp Benzinestation - Doorsmeerinrichting Jan van Galenstraat 14, telef. 857 1 0, Amsterdam-west 4

Schakels (clubbladen) | 1963 | | pagina 4