Qodfrïed F. JONGKIND Kopstoten C.J. EiecOia-teeAnilcA RuAeau. MAKELAAR DE LAIRESSESTRAAT 133, AMSTERDAM-Z. MAATKLEERMAKERIJ BequnstiqinQ van onze aöveRteeRöens, houöt öe schakeL in stanö on Kop In de vorige „Schakel" wijdt J. Tj. Steensma woorden aan de overkoepe lende titel (Wat iedere A.F.C.-er behoort te vergeten) van mijn maandelijkse bij drage en concludeert, dat er zo langzamer hand geen sprake meer is van uitsluitend goedmoedige roddeltjes, waarbij hij on der meer aanhaalt mijn Clochemerle- relaas, dat hij geen zaak acht om te ver geten. Hij adviseert dan ook mijn kopje te veranderen. In wezen heeft Jan volkomen gelijk. Maar wie bekent gaarne zijn ongelijk? Omdat echter geen mens zonder ijdelhe- den is voel ik mij gestreeld door het feit, dat men blijkbaar niet wil vergeten. Dat evenwel mijn kop in het geding is ge bracht is een schokkende ondervinding. Ik ben er eens in aandachtige beschou wing voor gaan spiegelen. Toegegeven zij, dat de natuur mij beter had kunnen be délen, maar angst voor het chirurgisch lemmet heeft mij doen besluiten mijn kop te laten voor wat hij is. Inmiddels heeft u begrepen, dat ik be reid ben gebleken het opschrift van mijn notities te wijzigen. Hopelijk is hierdoor een gevoel van onbehagen weggenomen. H.V.V.-pickles Mijn goede vriend Jo Wijnand eind augustus 40 jaar getrouwd waarvoor een gelukwens hier op zijn plaats gaat in de vorige „Schakel" in op mijn woorden over de degradatie van H.V.V. aan het einde van het seizoen 1961/62 en stelt, daarbij: „eerst leer je een aap klimmen en dan poept-ie op je hoofd." Ik geloof niet in staat te zijn tot zulk een precisie-werkje, maar wil wel in alle ernst opmerken, dat een „heel link stukkie", ingekapseld en wel, nooit door mij bedoeld is. In wezen ben ik het geheel eens met zijn conclusie, dat elk kampioenschap verdiend behaald wordt. Als logische consequentie stelde ik echter, dat dan ook elke degradatie na een vol seizoen rechtvaardig is voor een onder aan geëindigde club. Zonder kennis te hebben van de toedracht rondom H.V.V. wilde ik mijn conclusie (met spijt voor de Hagenaren) zonder meer handhaven. Ik vroeg mij slechts af, of de Haagse club er dit seizoen (1962/63 derhalve) in was geslaagd resultaten te behalen. Zo niet, dan versterkt dat mijn idee betreffende rechtvaardige afdaling naar de derde klasse. In Amsterdam verneem je zo wei nig van de derde klasse west II, zodat ik alleen maar benieuwd was naar nadere informatie over het laatste resultaat in Den Haag. Wellicht kan die nieuwsgierig heid nog eens bevredigd worden. Sportsmart Nog in augustus kwamen ter voorberei ding van het nieuwe seizoen de elftallen- commissies A, B, C en jeugd in ampele besprekingen bijeen voor het samenstellen van steeds meer elftallen. Het resultaat was, dat er door alle gelederen heen nogal wat teleurgestelde, ambitieuze voetballers rondliepen met het sterke gevoel te zijn ondergewaardeerd. En wat doet een mens in zijn ontgoocheling? Hij zoekt steun en troost bij lotgenoten. Zo kon het gebeu ren, dat zo maar op een avond de socië teit vol zat met lieden, die collectief hun smart beleden. Juist ja, ik was er ook bij. Maar ten slotte is het toch nog gezellig geworden. En vermoedelijk zal over luttele weken al het leed door het merendeel zijn vergeten. Ook in een lager elftal is de bal rond en „dat opgepompte stukkie leer" (Willy Brusse) zal ons wel blijven loute ren. Waardering Wie zo periodiek zijn bijdrage aan de „Schakel" levert kan het overkomen, dat bij ontmoetingen met clubgenoten bijval of walging over hem wordt uitgestort. Bij een bliksembezoek aan een notoir Amster dams Dierhuis overkwam het mij een A.F.C.-er aan te treffen, die onmiddellijk enthousiast zijn adhaesie begon te betui gen met een van de laatste aan mij toege schreven bijdragen. Uiteraard zette ik mij mild in postuur, bereid verder huldebe toon te incasseren. „Vooral dat stukje over dat A.F.C.-shirt boven je bed vond ik hardstikke goed", meende mijn mede- voetbalbroeder. Nu moet ik u in vertrou wen bekennen nimmer zulk een bijdrage te hebben afgescheiden, maar ter plaatse heb ik in lafhartig zwijgen vriendelijk glimlachend dank gesimuleerd. De aan vaarde dank zij hier aan de werkelijke steller (wellicht Charlie?) geëndosseerd. Latijn Onderwerpen van zeer uiteenlopende aard worden op clubavonden aan de bar meestal nogal uitputtend besproken. Een zeer diep gesprek over het zoetwatervissen met een of meer hengels had ik evenwel nog niet vernomen. Te anderer zijde van de tapkast plaatste Joop Bakker over dit onderwerp een blijkbaar deskundige op merking, die de vraag ontlokte waarop hij dan wel viste. „Dat weet ik nooit precies", was het antwoord. „Ik ken al die merken niet zo best". AD ONDERDELAT In het boekje „Buitelingen" van God fried Bomans trof ik een bespiegeling aan naar aanleiding van de door Klaas Peereboom geschreven brochure over Abe Lenstra. Het leek mij nuttig u hier van even te laten mee genieten, alhoewel het mij niet bekend is, of overname geheel of gedeeltelijk en al dan niet met bronvermelding geoorloofd is. Mocht dat niet het geval zijn, dan haast ik mij te bekennen, dat ik het proza van de Haarlemse letterkundige op zeer hoge prijs stel, zulks als verzachtende omstan digheid. En ik citeer: „Het boekje heet 'Abe Lenstra', meer niet. Een uitstekende titel, die in zijn soberheid geen twijfel overlaat aangaan de de inhoud van het geschrift. Men weet onmiddellijk waar men aan toe is. Het omvat dertig bladzijden vol verruk kelijke passages. „Men moet", zegt Len stra, „veel oefenen, om de bal steeds goed te kunnen aanvoelen. Om de bal altijd maar weer de baas te blijven, is het abso luut nodig om veel met die bal om te gaan." Zoie .ts kan ik nu uren lang steeds opnieuw weer overlezen, tot de tranen mij over de wangen rollen. Tranen van ontroering, wel te verstaan. Want hier zijn we gestegen tot de ijle hoogte van het geestelijk huwelijk, hier staan we zwij gend voor een verhouding tussen bal en mens, die zuiver platonisch, maar niet Sportterreinverlichtingen Geluidsversterkingsinstallaties LOMANSTRAAT 58 Installateur erkend door het G.E.B. TELEFOON 719585 AMSTERDAM-Z TELEFOON 72.93.15

Schakels (clubbladen) | 1963 | | pagina 7