F. JONGKIND Sportiviteit Short-Passjes C.J.D. SIERHUIS MAKELAAR EtexJjio-'ttchniijcK RuAeau MAATKLEERMAKERIJ DE LAIRESSESTRAAT 133, AMSTERDAM-Z. TELEFOON 72.93.15 Bequnstiqinq van onze AöveRteeRöeRS, houöt öe schakel in stanö Neen, we komen hier niet terug op het polemiekje in ons clubblad over dit on derwerp, dat ook buiten onze vereniging de aandacht heelt getrokken. In „Van de Brug" leest u er misschien ai iets over Tot leringhe laten wij hier het ons gezonden rondschrijven in extenso volgen. 12 maart 1963. Aan de bij de K.N.V.B. en zijn afdelingen aangesloten verenigingen. Mijne Heren, Ware sportiviteit verlangd. In nagenoeg alle landen van de wereld is voetbal de belangrijkste sport. Zon der overdrijving kan worden vastgesteld, dat er op aarde vele honderden miljoe nen mensen zijn, die in deze sport belang stellen. Vele miljoenen waren o£ zijn nog enthousiaste beoefenaren de actieve recreatie Gerekend over de gehele we reld is er voorts een enorm aantal men sen, dat wekelijks voetbalwedstrijden bij woont passieve recreatie en een nog veel groter aantal, dat de voetbalsport volgt via couranten, radio, televisie en totoprogramma's. In de overweldigende belangstelling en de commerciële zijde van de top van het voetbal schuilt helaas een ernstig gevaar, namelijk, dat het winnen van een wed strijd de enige waarde gaat worden, die er bij voetbal op aankomt en het spel daardoor zijn karakter en traditie gaat verliezen en de spelers hun vreugde in het spel. Het willen winnen ten koste van alles, werkt spelverruwing in de hand. Spelver- ruwing betekent o.a., dat men geen eer bied meer heeft voor het lichaam van de tegenstander en de werkelijke waarden van het voetbalspel, namelijk spelvreug de, sportiviteit, vaardigheid, spelinzicht en lichamelijke conditie niet meer onder kent. Tot onsportieve daden, tot niet-ridder- lijk gedrag, dienen o.a. te worden gere kend, discussiëren met de scheidsrechter, opzettelijk hands maken, ophouden van het spel, natrappen, vasthouden van een tegenstander, schreeuwen, maken van verwijten aan medespelers en tegenstan ders, tonen van een slecht humeur en het coachen vanaf de zijlijn. Het is volkomen onjuist om de scheids rechter een verwijt te maken van derge lijke handelingen, Zijn taak bestaat niet in het onderwijzen van goede manieren, maar in het geven van leiding aan het spel en het constateren van overtredin- gen. Een correct gedrag op het veld be hoort primair tot de verantwoordelijk heid van de speler zelf en van degenen, die met de opleiding in de ruimste zin van het woord, onzer voetballers belast zijn. Dit zijn verenigingsbesturen, de lei ders der elftallen, de trainers, de aan voerders. Met elkaar hebben deze tot taak ervoor te zorgen, dat de spelers zich als correcte sportlieden gedragen. Van het publiek wordt een sportief medeleven met de wedstrijd en de spe lers verwacht. Men bemoeie zich nimmer met de leiding en men hitse de spelers niet op! Mede naar aanleiding van dringende verzoeken der FIFA en U.E.F.A. doet het bestuur van de K.N.V.B. een ernstig be roep op al degenen, die zich daadwerke lijk in actief en passief opzicht met de voetbalsport bezighouden, de waarden in het spel ten volle eerbiedigen en eraan mede te werken, dat het spel in al zijn schoonheid tot ontplooiing kan komen. Hoogachtend, KONINKLIJKE NEDERLANDSE VOETBALBOND A. L. M. Schröder, voorzitter L. Brunt, secretaris-penningmeester Ziekenboeg II. Wij vernamen nog, dat ook mevrouw Lies van Veen in het ziekenhuis is opgenomen wegens een maagaandoening. Wij wensen haar het allerbeste. Ónze goede ober Johnny is weer aan de beterende hand. Hij heeft het club huis al weer bezocht en misschien zullen we hem weer regelmatig gaan aantreffen. Resultaten. De resultaten van afgelopen zondag waren niet gek. De meeste senior-elftal len bleven ongeslagen, zodat ons eerste en ook het eerste zaterdagelftal hun kans volop blijven behouden. Vermeldens waard is de grote overwinning van het tweede. Bij de wedstrijd van het eerste viel weinig te genieten of het moest zijn de wijze, waarop dt jongens van De Spartaan elkaar de bal konden toeschui ven. Wij zijn niet veel aan de bal geweest en toch hebben we gewonnen. Er waren in onze gelederen enige uitblinkers, waar van ik Henk Teiwes graag in de zon plaats. Een aantal machtige reddingen zijnerzijds en te geringe concentratie van de Spartaanschutters deden onze jongens de wil vinden om vastberaden stand te houden. Leo Horn. Maandagavond was ons clubhuis weer eens bijzonder goed bezet. Leo Horn, vaak en niet ten onrechte de beste scheidsrechter ter wereld genoemd vond gretig gehoor en dat hoeft geen verba zing te wekken. Hij vertelt bijzonder ani merend over zijn loopbaan en alles wat daaraan vast zit en heeft vastgezeten. We hebben vaak gelachen om zijn be toog en dat is goed. Want misschien lachen we toch nog te weinig in ons leven. En dat ziet Leo ken nelijk graag, lachers om zich heen. En toch valt er als Leo vertelt niet alleen maar te lachen. Er valt nog wat te leren ook. Hoe een „kleine", jonge scheidsrech ter zich naar boven weet te werken. Door kunde en flair. Wij weten, dat alles wat wij van Leo zouden willen schrijven al reeds ergens geschreven of gezegd is. De aanwezigen zullen begrijpen wat ik bedoel, wanneer ik Leo Horn nogmaals dank voor zijn bereidwilligheid voor ons op te treden, want je mag het echt wel een optreden noemen, en de manier waarop. F.S. je. Jo Wijnand en Rob Duis gaan elders in dit blad even in op een artikel van Ajax' voorzitter Melchers in het club blad der roodwitten. Aan deze antwoor den is mijnerzijds niets toe te voegen. Waar „James" spreekt van zijn ver wondering over het opnemen van Rob s stukje in de A.F.C.-Schakel dien ik in het geweer te komen. En dat kan ik niet, want ik geloof niet echt, dat „James" serieus verwonderd is geweest. Het lijkt mij, dat deze kwestie voor „James" in deze voetballoze tijd een soort „Monster van Loch Ness" was. U weet wel, die slang, waarover journalisten schreven, wanneer er geen ander nieuws is. J- T. S. Sportterreinverlichtingen Geluidsversterkingsinstallaties Installateur erkend door het G.E.B. LOMANSTRAAT 58 - TELEFOON 719585 - AMSTERDAM-Z 7

Schakels (clubbladen) | 1963 | | pagina 7