Marshall wmmmm ^mrwm ,-w s! length AS. gffiS V0tT3ALWB5TO r. a. a v s iiSi Dames- en Herenschoevien poolt allen mee, het is voor a.f.c. - jrjf f 3 S# 1 fj' t&mmm Reclame in mensen, die kwamen kijken, waren nog niet zo gemakzuchtig als de huidige ge neratie. „Gemakkelijk te bereiken met lijn 10". Jawel, die ging toen bij de Mui- derkerk linksaf de van Swindenstraat in en van de Muiderkerk naar Goed Genoeg was het zeker een half uur lopen. Entree een kwartje, militairen een dubbeltje. En dan: „omheining en plankier aan wezig". Eigenlijk was het dus een primi tieve bedoening. Er waren dus planken aangebracht waarop men kon staan, zo dat men niet tot zijn enkels in de vette Meerse klei zakte om A.F.C. te zien spe len! En het publiek vond het prachtig. „Maar" een half uur lopen van de dichtst bijzijnde halte van de electrische tram. Een stoomtram bracht je helemaal naar A.F.C., maar dan moest je wel zorgen aan het Weesperpoortstation de tram van half twee te halen. Als je dan op A.F.C. was en zonder ongelukken de mest vaalt van boer Oostveen was gepasseerd (argeloze lieden liepen wel eens in die mestvaalt en werden dan juichend uit de prut gevist) dan kon je op een plank staan. Wat een luxe, wat een „service" zoals dat tegenwoordig heet! A.F.C. beschikte daar over twee ter reinen. Het tweede veld was het zoge naamde „boomgaardveld". Tussen dat tweede veld en de Middenweg lag de prachtige boomgaard van boer Oostveen. Wel, dat heeft Oostveen geweten. De jeugdige schurkjes van A.F.C. gingen op dat tweede veld goaltrappen aan de kant van de boomgaard (Nico Holtzappel wist toen ook nog niet dat hij een groot pae- dagoog zou worden). En nu was de truc, zó hoog te schieten, dat de appelen en peren uit de bomen naar beneden tui melden. Er was toen nog geen „eet meer fruit"-campagne wij deden die dingen instinctief Op Goed Genoeg raakten wij de aan sluiting kwijt. Zes maal(!) eindigde A.F.C. op de tweede plaats, twee maal op de derde plaats en de grote buur Ajax over vleugelde ons. Daarna werd de boom weer dikker. Na een eindeloos geharre- de oertijd war werden wij „achter de groene tafel" gepromoveerd tot de Westelijke le klasse B (de zogenaamde Margarine Eerste Klasse) en na daar twee keer kampioen geworden te zijn en uitstekende resul taten behaald te hebben in de wedstrij den om het landskampioenschap, kwamen wij in de echte, onvervalste le klasse A. Maar daarop ga ik nu niet in, want de wedstrijden om het Kampioenschap van Nederland werden niet op Goed Genoeg gespeeld, maar op het Stadion, het oude Stadion, waar nu de Tuyl van Seroosker- kenweg loopt. En het gaat dit keer om de velden. Op dat hoofdveld van Goed Genoeg is ook ons eerste clubhuis verrezen. Clubhuis wel een erg groot woord, maar het was in 1909 een unicum voor Amsterdam. Burgemeester de Wit van Watergraafs meer verrichtte de openingsplechtigheid. Het was een hele gebeurtenis. Op de foto, die daarvan gemaakt werd, ziet ge op de eerste rij van links naar rechts het zoon tje van Burgemeester de Wit, Hein Brass, Schaf Scheepens, Burgemeester de Wit en de architect van het clubhuis, J. A. de Waal. Op de bovenste rij staan van links naar rechts o.a. Jan Prent, Piet de Vilder, Toon van Seventer, Ben Schrage, Piet Vermeulen, Nic. Scheepens, Peet Scheepens, J. F. Scheepens Sr. en A. v. d. Schaaf. Een wereld van A.F.C.-historie. (Zie foto in het Gouden Boek van A.F.C. links van pagina 129). Dat clubhuis was gedoemd te verdwij nen evenals 42 jaar later het club huis aan de Wandelweg; de boerderij Goed Genoeg werd afgebroken, evenals de boerderij aan het begin van de Wan delweg, de velden aan de Middenweg in Watergraafsmeer gingen onder het zand, evenals nu de velden aan de Wandelweg. Amsterdam breidde uit Onderhandelingen met de gemeente Amsterdam werden geopend en zoals de naam Gerard van Nigtevegt voor altijd verbonden zal blijven aan onze verhui zing naar Buitenveldert, zo blijft de naam Jac. van Ooy voor altijd verbonden aan de verhuizing van Watergraafsmeer naar de Wandelweg. De uitgewerkte plannen werden in mei 1920 aan de leden rondgezonden. Er wa ren twee plannen, een „goedkoop" plan en een „duur" plan. Als men die circu laire doorleest dan begrijpt men eerst recht wat er met het geld is gebeurd. De algemene vergadering koos het „dure" plan, dus met een nieuwe, overdekte tribune en zo en daarvoor moest een obligatielening worden geplaatst van f 40.000,—. Welnu, op de brochure „Goed genoeg voor onze jeugd!" die U in janu ari in Uw brievenbus hebt gevonden en waarin Uw financiële medewerking werd gevraagd, kwam in totaal weinig minder binnen dan het bedrag van de obligatie lening 1920 en dat is nu maar een frac tie van hetgeen totaal nodig is. Op 4 december 1920 was het dan zo ver: Het complex aan de Zuidelijke Wan delweg werd officieel geopend door de Wethouder (later burgemeester) W. de Vlugt. Op de foto van de opening ziet IJ ze zitten, de grote mannen van toen. Galavazi, Jan van Gessel, Hirschmann (bestuur N.V.B.) ir. Kohier (stadsarchi tect), Jac. van Ooy, Wethouder de Vlugt, Schaf Scheepens, Van Seventer en Albert van Gessel. Eén naam breng ik hier naar voren: ir. W. C. Kohier, stadsarchitect van de stad Amsterdam, een man van singuliere gaven. Hij was de grote stuw kracht geweest en hem werd het ere-lid- maatschap aangeboden. En wij zouden aan dankbaarheid tegenover de nage dachtenis van ir. Kohier tekort schieten, als wij hier niet memoreerden dat het ook ir. Kohier met zijn grote visie is ge weest, die ons de weg heeft gewezen naar het huidige Buitenveldert. (Zie foto in het Gouden Boek van A.F.C. rechts van pagina 48). Contrast. Drie terreinen, een overdekte tribune, het eerste in de beroemde Westelijke Eerste klasse: het leek allemaal zo mooi. Speciaal adres voor NIC. LELOUX ZEILSTRAAT 46 TEL. 715356 SCHELDESTRAAT 8 TEL. 713870 dHM W M

Schakels (clubbladen) | 1962 | | pagina 6