On dit et datjes „Bevriezen" als taktisch u/apen de beste rust-stand? OP SLAPEN PLIEGER KEUKENS poolt Allen mee, het is voor A.f.c. Tn voetbaltermen zou ik onder „be- -*■ vriezen" willen verstaan: „Door mid del van balbezit de status quo hand haven." „Bevriest" elftal A het spel, dan: a. kan het geen wijziging meer in de stand wensen, zoals deze op dat mo ment is; b. kan het primair ingesteld zijn op het ..laatste" fluitsignaal van de scheids rechter; c. hoeft het maken van een doelpunt niet meer van wezenlijk belang te zijn; d. kan het een tegen doelpunt willen voorkomen door de simpele stelling: Geen bal? dan kun je er ook geen doelpunt mee maken!; e. kan het bij wijze van „show" elftal B een „lesje" willen geven. Op deze wijze zou er nog veel meer te verzinnen zijn. Vast staat, dat in geen van genoemde punten van „onsportief spel" of onjuiste toepassing van spel regels sprake hoeft te zijn. Hetgeen nu zeer verwonderlijk genoemd mag wor den is het volgende: a. dat veel voetbal liefhebbers en zelfs journalisten het „be vriezen" ongunstig en soms zelfs „nega tief" beoordelen!, en b. dat het als taktisch wapen in Ne derland erg weinig wordt gehanteerd! Wat het eerste punt betreft, meen ik de oorzaak te moeten zoeken in het door elkaar halen van verschillende za ken. Wordt het „bevriezen" namelijk op correcte wijze uitgevoerd, dan is er geen sprake van: „Ophouden van het spel", „tijdrekken", „de bal zonder re den over de zijlijn werken", etc. WAGEMANS VAN TUINEN N.V. FABRIKANTE VAN ARTIFORT MEUBELEN EN EPEDA MATRASSEN Bij het „bevriezen" worden alleen normale voetbalhandelingen verricht, waarvan iedere speler voor bijna 100% overtuigd is, dat deze kans van slagen hebben met het primaire doel de bal in eigen bezit houden. Het kenmerkende hierbij, in tegen stelling tot de andere genoemde ver schijnselen, is, dat het spel „gewoon" door gaat. Van een doelbewust stagne ren van het spelverloop kan onmogelijk gesproken worden. Bij een juiste uitvoe ring van de bevriezingstaktiek zijn uitlatingen „dat is onsportief" of „dat is geen voetbal meer" nergens op ge baseerd. Men zou slechts aan kunnen voeren, dat het „bevriezen" als taktiek op een bepaald moment in een wedstrijd beter niet of anders toegepast had moe ten worden. En dit gekit niet alleen voor het „bevriezen", doch voor alle taktische wapens! Dat het „bevriezen" als taktisch wapen in Nederland betrekkelijk weinig voor komt, hangt m„. nauw samen met de aard van het Nederlandse speltype. Is er in een wedstrijd sprake van een groot doelpuntenverschil, dan is de Ne derlandse voetballer eerder geneigd zijn meerderheid uit te drukken in een nóg grotere stand, dan in een tech nisch volmaakte „show" op het mid denveld, (Dit bijvoorbeeld in tegenstel ling met het zuidelijke speltype). Kan van een groot verschil in doel punten niet gesproken worden dan hebben andere taktische wapens de voorkeur. (Meestal wapens welke minder technische vaardigheid der spelers eisen, zoals: „ruimen"; „terugtrekken van half- en binnenspelen"; „aanval is de beste verdediging", etc.). Conclusie: 1. Het „bevriezen" moet beschouwd wor den als ieder ander taktisch wapen en dan ook niet meer of minder. Van een absoluut „ongunstig", „on sportief" of „negatief" mag niet ge sproken worden. 2. Het weinig voorkomen van het „be vriezen" in bet Nederlandse voetbal hangt samen met: a. de mentale instelling van de Nederlandse voetbal ler, b. de noodzakelijk grote tech nische vaardigheid om het op de juiste wijze te kunnen hanteren, c. het feit, dat het als taktiek door de toeschouwers weinig wordt gewaar deerd. ROBERT E. DUIS. Adje. A Is een bok op de haverkist sprong lid Van Dijk op mijn regeltjes van vorige keer. Hij laat U groeten, ook van Ulla. Momenteel houdt een kaakoperatie en plastic uitvoering plaatstalen uitvoering de gevolgen daarvan Adje even van het leven terug, maar straks gaat-ie er weer op los. Those wedding bells Hopsakee, die gang van mij krijgt deze maand even een klap, zeg. Adje Kraal en Lien Stoltenborg trouw den 19 december. Marcel Koster en Yvonne Roselaar openden de trits op 12 december en George Jurriaans en An nette Klok hielden het midden en zeiden op 13 december ja. Alle heren voetballen nog en hoe. Ad- je's glorietijd ligt al wat achter ons. Die van de andere makkers kan nog makke lijk komen. Voorzover nodig heten we de dames welkom in onze club. Namens A.F.C. wensen we dit zestal geluk. Abraham. Er lopen er al wat rond in A.F.C. Mak kers, die Abraham hebben gezien, bedoe len we. Je ziet het aan de meesten niet, we weten het, maar intussen: de geboorte uittreksels liegen niet. Verleden week kwam er weer één bij. Hein Timmerman, nu kun jij 's zondag de verwonderde blikken eens opvangen. Zoals gebruikelijk kreeg ook Tim een attentie van het Bestuur en hij dankt daar ,ook namens Lennie erg voor. Geen groene velden. Onze schrijvende aanvoerders hebben geen stof gevonden voor iets lezenswaar digs. Allemaal weggeregend. De standen zullen U vertellen hoe we ervoor staan. U zult dan bemerken, dat het vijfde een zetje moet hebben. De andere elftallen moeten gewoon doorgaan met het behalen van overwin ningen. Intussen heb ik de senioren-zaak even voor U opgeteld. gesp. gew. gel. verl. v.—t. pnt. gem. 82 40 8 34 227-217 88 1.07 Slotwoord. U heeft het gezien, of U zult het nog zien. Ik had geen gelegenheid of ruimte om U een kerstverhaal voor te zetten. Wellicht, dat de damesbladen Uw hon ger op dat gebied zullen stillen. Slechts de titel van het stuk van Robert E. Duis kan ons in de stemming brengen, welke bij dit jaargetijde past. Wij, de samenstellers van Uw club blad en op speciaal verzoek noemen we de toto-commissie hierbij, wensen U een vrolijk kerstfeest, gelukkig Nieuwjaar en hopen ook volgend jaar in Uw belang stelling te kunnen dringen. J T. S.

Schakels (clubbladen) | 1961 | | pagina 8