Van de trainer g tobt ■BI Na sportieve strijd, gezelligheid in de A.F.C. sociëteit BeQunstiQinq van onze aöveRteeRÖeRS, houöt öe schakel in stanö In dit artikel vraag ik Uw aandacht voor een zeer belangrijk onderdeel in het voetbalspel, n.l. „De juiste man op de juiste plaats". In eerste instantie lijkt deze kwestie nogal eenvoudig te beantwoorden. In de praktijk is het echter anders gesteld. Maar al te vaak ziet men spelers opereren op een plaats die totaal ongeschikt is voor hen. Het grote probleem is n.l. dat een elftal volgens een bepaald systeem speelt, zonder dat hierbij gedacht wordt „zijn de betreflende spelers wel in staat dit systeem uit te voeren". Ik denk hier bij vooral aan de persoonlijke kwalitei ten die een bepaalde speler op een be paalde plaats moet bezitten. Veel voor komende tekortkomingen bij het S.S.S. zijn b.v.: a) binnenspelers die hun resp. kant- halves niet afstoppen; b) kanthalves die te veel aanvallend spelen; c) backs die te weinig rugdekking geven enz. De enige oplossing om deze tekortko mingen te omzeilen is m.i. „Laat een elftal een systeem spelen, dat als basis het S.S.S. heeft, echter met dit voorbe houd, dat de persoonlijtke kwaliteiten van bepaalde spelers binnen het raam van het vooruit besproken systeem meer tot hun recht kunnen komen". Een veel omstreden systeem is momen teel de opstelling 4—2—4. Ook deze op stelling heeft als basis het S.S.S. Eén van de kanthalves speelt echter a.h.w. tussen de spil en de back als vierde verdediger. De andere kanthalf vormt met een terug getrokken binnenspeler de opbouwende linie tussen voor- en achterhoede, terwijl de vier voorhoedespelers zowel aanvallend als verdedigend spelen, waarbij een bin nenspeler of de middenvoor afwisselend de spits van de aanval vormt. Op het S.S.S. zijn diverse andere varia ties te bedenken. Hoofdzaak is echter, dat de spelers geen systeem wordt opge drongen wat hen niet ligt. Veel beter is een systeem zo te spelen, dat iedere speler zijn persoonlijke kwaliteiten zo doeltreffend mogelijk kan uitvoeren, echter zonder de basis van het systeem te verwaarlozen. Persoonlijk ben ik van mening, dat het te spelen systeem (dus met inachtneming van de persoonlijke kwaliteiten van de spelers) te weinig vóór de wedstrijd met de spelers wordt besproken. Dit kan ge beuren door b.v. de trainer (indien aan wezig), een lid van de Elftal-commissie of desnoods door de aanvoerder. Om dit te doen is een rustige sfeer een eerste vereiste. Alle spelers dienen op tijd in de kleedkamer aanwezig te zijn (min stens 35 minuten voor de aanvang van de wedstrijd) en hun spullen goed ver zorgd bij zich te hebben. Rustig verkle den (dus zonder T.V.-praatjes e.d.) en dan geconcentreerd luisteren naar de man die het woord heeft. Degene die de taktiek bespreekt dient dus terdege op de hoogte van de persoonlijke kwaliteiten van alle spelers te zijn. De spelers zijn verplicht zich aan de aanwijzingen te houden (dus ook indien zij persoonlijk een andere mening zijn toegedaan). Ik ben ervan overtuigd dat wanneer het bovenstaande serieus wordt opgevat, er betere resultaten zullen worden be reikt dan tot nu toe. Iedere speler van A.F.C. dient echter zijn medewerking te verlenen. Het behoeft dan niet meer voor te komen dat b.v. a) iemand die geen snelheid bezit op een buitenplaats komt te spelen; b) iemand zonder techniek als bin nenspeler fungeert en bovendien over te weinig adem beschikt; c) de middenvoor een slechte kop- of traptechniek heeft en niet koelbloedig genoeg is om een fout direct af te straffen; d) een back consequent bij zijn vijandelijke buitenspeler blijft zonder zich om de rugdekking te bekommeren, enz. Laat iedere leider of aanvoerder dus voor de wedstrijd en in de rust een korte taktische bespreking houden. Laat iedere speler de hem opgedragen laak uitvoe ren en ik ben ervan overtuigd, dat bin nenkort iedere speler het grote nut hier van zal inzien. Meestal gebeurt zoiets alleen bij de hogere elftallen. Ik zie niet in waarom de lagere elftallen moeten achterblijven. Een leider of aanvoerder moet capabel zijn om een korte bespreking te houden en de aandacht van de jongens van zijn team op zich te vestigen. Over de tot nu toe behaalde resul taten ben ik nog niet tevreden. Het 3e, 4e en 7e elftal doen het momenteel zeer goed. Volhouden zo luitjes! De andere elftallen blijven echter beneden de maat en dit is volgens mij absoluut niet nodig. Het grote probleem zit bij ons veelal in het maken van doelpunten. Punten, die wij zo hard nodig hebben om een goede plaats te veroveren. Technisch zijn wij meestal in de meerderheid, maar gebrek aan stootkracht en enthousiasme is veelal fataal voor ons. Laten wij vooral niet vergeten dat voetballen niet alleen be staat uit het balletje naar elkaar toe schuiven. De wil om te winnen, je body zo fit mogelijk houden en de opgedragen taak ten uitvoer brengen zijn zeer zeker even belangrijk. Een combinatie van techniek, taktisch inzicht, uithoudingsvermogen, enthousiasme en wilskracht is niet te stuiten. Nu de competitie al enigszins gevorderd is, moeten wij alle krachten samenbundelen om vóór de winter reeds een behoorlijke positie op de ranglijst te krijgen. Niet één elftal mag degrade ren, maar vele moeten kampioen worden dit seizoen. Blessures, pech en andere factoren mogen en kunnen ons niet stui ten. Van deze plaats nog een welgemeend compliment voor de fraaie prestatie van de junioren A I. Jullie eindspurt was geweldig. Goed voetbal en wilskracht hebben jullie doen zegevieren. Nu de regionale competitie bereikt is, niet op de lauweren gaan rusten. Ook in deze competitie kunnen jullie een belangrijke rol spelen, maarspeel vooral niet alleen met je benen. Gebruik je hersens. De overwinning op Blauw-Wit heeft jul lie misschien een beetje het gevoel ge geven van „laten die andere clubjes maar komen"; zondag j.l. heeft Hollandia jul lie weer met je neus op de feiten ge drukt. Misschien nog wel op een geluk kig moment! A.F.C.-ers, de komende maanden reken ik op jullie volledige inzet. Niemand mag versagen en houdt de clubgeest hoog! G. J. VAN DIJK, trainer. J. Bakker A.F.C. Clubhuis Vert. J.G. DE VRIES WETERINGSCHANS 59' - AMSTERDAM - TELEFOON 35041 9

Schakels (clubbladen) | 1961 | | pagina 9