iï!ar|hall Totolaria 2 Honkbal 1 ^Dames- en Herenschoenen poolt allen mee, het is voor a.p-e. ï?i zijn volgens waarnemingen van a f n "e Waayer weer heel wat prijzen bij ,frs ferecht gekomen de laatste tijd. De minder gelukkigen zullen zich afvragen: hoe doen die lui dat toch? We zullen straks enkele aanwijzingen geven, maar eerst onze beschouwing van de vorige keer hervatten. 'j zagen, dat er meer prijswinnaars naar voren komen dan op basis van het toeval verwacht mag worden. De bereke ning van dit toeval geschiedde echter op basis van een vrij primitieve rede nering nl. dat de kans op goed raden van een wedstrijd 1/3 of 33i/3% is. Er zijn, zo kan men redeneren, slechts drie mogelijke uitslagen: thuisclub wint, thuis club verliest of gelijk spel. Dus een kans van goed raden van 1/3De kans om alle 15 wedstrijden goed te raden be draagt dan ongeveer 1 op de 10 miljoen een zielig klein kansje dus. Maar iemand met enig benul van voet bal kan vermoeden, dat gelijke spelen minder vaak voorkomen en inderdaad k'' jaarverslagen van de dat het percentage van le klas wedstrijden dat in een gelijkspel eindigt steeds ongeveer 22% bedraagt Gebruik makende van deze wetenschap kan men zijn kans van 331/',%, opvo£ ien tot 40% door eenvoudig'nooit een gelijk spel te voorspellen, maar altijd wordt 7rlieS' Bij 2°% gdijke «Polen wordt de kans van juist raden bij deze taktiek immers van '/2 van 80% 40%,. Men kan in deze richting nog verder gaan. Zoals U ook wel zal weten is de ans dat de thuisclub wint groter dan de kans, dat de bezoekende club wint Uit het reeds eerder genoemde Saarland se „Taschenbuch für Toto freunde" blijkt, at het percentage gewonnen thuiswed s rijden ligt tussen 45 en 55%. Ook in ederland blijkt het aantal gewonnen Speciaal adres voor NIC. LELOUX ZEILSTRAAT 46 TEL. 715356 SCHELDESTRAAT 8 TEL. 713870 thuiswedstrijden in de buurt van 50% te liggen. Men kan dus zijn kans' tot 50/0 veigroten door altijd voor alle wed strijden 111 te vullen, dat de thuisclub zal winnen. Veronderstelt men, dat de totodeelne- mms wel over deze elementaire kennis zul len beschikken en gaat men op basis hiervan nog eens een vergelijking maken tussen het aantal werkelijke prijswin naars en het aantal te verwachtenprijs winnaars nu dus op basis van een kans berekening waarin rekening is gehouden met de wetenschap dat 50% van de wed strijden door de thuisclub gewonnen wordt dan komt er een veel minder hoopvol beeld voor de toto-vrienden te voorschijn. Het blijkt nu dat hel aantal werkelijke winnaars niet noemenswaard afwijkt van het van te voren berekende aantal winnaars. Wordt het lot der toto-deelnemer dus toch geheel door Vrouwe Fortuna be paald en schiet al onze deskundigheid te kort om onze kans te verhogen? Wij kunnen de vraag nog niet beant woorden Er zijn nog meer onderzoekin gen op dit gebied, die we de revue nog moeten laten passeren. Laten we voorlopig vaststellen, dat het niet verstandig is om te veel gelijke spe len te voorspellen en verder dat winst voor de thuisclub vrij veel voorkomt. Daarnaast houden we natuurlijk reke ning met de plaats van de club op de ranghjst m a w. de hoger geplaatste club heeft meer kans 0111 te winnen van de lager geplaatste dan omgekeerd. Verder kent U het gezegde van de „winning mood Welnu een elftal dat pas ge wonnen heeft of een paar keer gewon nen heeft, heeft meer kans om ie win- nen dan om te verliezen. Er zijn een aantal lieden in Nederland waarvan we mogen verwachten dat zij goed op de hoogte zijn van de sterkte der Clubs, de conditie der spelers, de eigenaardigheden van de terreinen, in vallers enz Dit zijn de sportjournalisten, die wekelijks in de kranten hun voor spellingen doen Voorspellen deze „deskundigen" beter dan de gemiddelde toto-deelnemer? Een interessante vraag om nader te onder- -keni' ,dergeliik onderzoek is in Nedei land bekend en daarover zullen we Clan een volgende keer nog iets vertellen Maar als slot van deze Totolaria nog een algemene opmerking. Hoe deskundiger men in het algemeen gaat voorspellen, hoe groter het aantal prijswinnaars zal worden en hoe kleiner dus de prijzen. Dat is nu eenmaal een gevolg van het totalisa tor-systeem. Het spel blijft vooralsnog wisselend en boeiend en de toto grillig. Wij hebben U enkele richtlijnen aan de hand gedaan maar wij beseffen dat zij U nog niet erg veel steun geven bij het invullen der formulieren. Maar misschien kunnen wij nog iets van de praktijk der sport journalisten leren. Daarover dus een vol- gen de keer. l de Italiaanse keuken imp, gebr. plieger heerlen. amsterdam Daartegenover staat gelukkig een an- deie factor. Het aantal verrassende uit- s agen blijkt steeds behoorlijk groot te zijn en hoe meer verrassingen, hoe min der prijswinnaars en hoe groter de indi- viduele prijzen. Maar om bij veel verrassingen een kans te hebben moet men natuurlijk niet te deskundig voorspellen want een verras sende uitslag is per definitie een uit slag, die men op basis van alle redelijke overwegingen en in formaties niet had mogen verwachten. A B C. goed gestart! A B C' is bet nieuwe jaar goed begon- nen. Want nauwelijks 4 x 48 uut "a het jaarlijkse oliebollenfestijn vond in -^-G-'Clubhuis een jeugd-, contact- instructieavond plaats. Een avond waarop interessante honkbalfilms en leu ke tekenfilms werden vertoond en die mede dankzij de spontane medewerking an de heren Gé Hoogenbos en Otto Merman een succes werd. Een week later begon de indoortraining. Onder leiding van Ge Hoogenbos wordt een aantal senior- en jeugdspelers zowel theoretisch ais praktisch op het aanstaande seizoen 001 bereid. Ook voor de resterende honk ballers zal binnenkort de training een aanvang nemen. B Bijzonder sterk. Traditiegetrouw zal A.B.C. het honk balseizoen openen met het toernooi om clc „Hans Volkers-Trophee". Dit jaar wederom op de beide Paasdagen, die vroeg vallen, n.l. op 2 en 3 april. Tro- pheehouder is V.V.G.A., die het vorig jaar in de finale De Volewijckers met 1 klopte. Ongetwijfeld zullen de ge meenteambtenaren hun trophee komen verdedigen. Welke clubs verder van de Dat d ZH t" Z''\ 'S nGg niet bekend Dat de dee name bijzonder sterk zal zijn vermoedelijk nog sterker dan op de vo rige toernooien, staat wel vast. Uitbreiding Hoofdklasse? m,Hd wachten is nog steeds op nadere mededelingen van het Bondsbestuur ovet een eventuele reorganisatie van de com- petie Hetgeen dan inhoudt dat de hoofdklasse tot tien clubs zal worden uitgebreid. Mocht deze competitie-her bouw in 1962 doorgang vinden, dan zul- en aan het einde van .seizoen 1961 twee clubs automatisch naar de hoogste honk- Dalaideling promoveren. Geen winterslaap. U Ziet het: A.B.C. doet niet aan een unterslaap maar bereidt zich terdege voor op de komende strijd. Een strijd, die hopelijk zal eindigen met goede re sultaten van al onze negentallen en spe ciaal van het eerste team. HANS DE BIE.

Schakels (clubbladen) | 1961 | | pagina 12