Mixed Pickles u.v.v. poolt allen mee, het is vooc a.f.c. Indeling. IV' ve'e voetballoze zondagen waren een welkome aanleiding, om eens in oude sportbladen te snuffelen. Het is interessant om dan te lezen hoe enige jaren geleden gedacht werd over de problemen in de voetbalwereld en de oplossing daarvan en eens na te gaan, hoe het dan eigenlijk gedaan is. Wij weten ons. nog allemaal zo goed te herinneren wat een sensatie het was, toen het semi-professionalisme zijn in trede deed in de voetbalwereld. Wij weten nog hoe vele A.F.C.'ers in zak en as zaten, toen de nieuwe indeling bekend werd. Wij kregen in het betaalde voetbal een eredivisie, een le en een 2e divisie en daarnaast hadden we dus de amateurafdeling en we waren ingedeeld in de afdeling waarin we al 35 jaar zaten: Westelijke 2e klasse. Er waren A.F.C.'ers, die bewogen kermden, dat wij nu eigenlijk in de 5e klasse zaten en een gedeelte van het publiek en van de pers deelden kennelijk deze mening en lieten zich niets meer aan de Westelijke 2e klasse gelegen liggen. Om nu dus eens na te gaan, hoe dat nu verder allemaal gegaan is, hebben wij een lijst opgesteld van de clubs die in de jaren 1949-1954 (dus vóór de invoering van het semi-professionalisme) in onze Westelijke 2e klasse uitkwamen en waar deze clubs nu spelen. Deze lijst ziet er in alfabetische volgorde als volgt uit: A.F.C. 2e klas amateur Schoten 2e Alcmaria Victrix 2e klas amateur de Spartaan le Baarn 2e klas amateur Stormvogels le D.W.V. 2e klas amateur le Elinkwijk Eredivisie semi-profs Velox 2e Helder 4e klas amateur Volendam le Hercules 2e klas amateur Vriendenschaar 2e Hilversum 2e divisie semi-profs V.V.A. 2e H.R.C. 2e klas amateur W atergraafsmeer 2e H.V.C. le divisie A semi -profs West Frisia 2e de Kennemers 2e klas amateur W.F.C. 2e K.F.C. le divisie A semi -profs Zaandijk 3e K.H.F.C. le klas amateur Zeeburgia 2e O.S.V. le klas amateur Z.F.C. le Rapiditas 3e klas amateur Z.V.V. 4e amateur Dit lijkt ons een leerzame lijst. Van de 30 clubs, die in de jaren 1949-1954 in onze Westelijke Tweede Klasse uitkwamen en welker verrichtingen toen in het middelpunt der publieke en journalistieke belangstelling stonden, zijn er 8 (dus rond een kwart) naar het betaalde voetbal overgegaan. Nu weten wij zeer wel,, dat men kwantiteit niet met kwaliteit moet verwarren en zonder ook maar iemand te kort te willen doen. is het logisch, dat de wedstrijden tegen bijv. Stormvogels en Z.F.C. van grotere allure waven dan tegen bijv. Schoten en de Kennemers. Maar als men die lijst nu eens verder analyseert? Er hebben uiteraard mutaties plaats gevonden clubs promoveerden, clubs degradeerden. Doch waren de wedstrijden tegen bijv. D.W.V., Zeeburgia, K.H.F.C., Z.V.V. van minder allure dan tegen bijv. Elinkwijk of Velox? Deze vraag stellen is haar beantwoorden. Zo heel veel Is er niet veranderd. De 30 clubs in de Westelijke 2de klasse 1949—1954 zijn nu als volgt ingedeeld: Eredivisie semi-profs 1 lste klasse amateurs 4 lste divisie A semi-profs 4 2de klasse amateurs 14 lste divisie B semi-profs 1 3de klasse amateurs 2 2de divisie semi-profs 2 4de klasse amateurs 2 Wil men ons dan wérkelijk wijs maken, dat wij de „speeltuinjongens" zijn en dat alleen de clubs die tot het betaalde voetbal zijn overgegaan, de belangstelling verdienen? Mogen wij uit het diepst van ons hart „Neen" zeggen? Rectificatie. Een nogal verwarrende publicatie in „Cricket" en een onoplettendheid van uw Pikkelaar waren oorzaak, dat in de vorige Schakel een vergissing is geslopen in de analyses van onze A.C.C.'ers. De „opmerkzame lezer" (dat schrijven wij altijd, als wij ons vergissen) zal „bemerkt hebben dat Jan Bregman geen 50 vangen gedaan heeft voor het Nederlandse Elftal. Hij bereikte deze mijlpaal in le klasse cricket voor A.C.C. Ge zult het met ons eens zijn, dat dit ook een formidabele prestatie is. Toto. Wij zijn toch wel een knettergek, maar benijdenswaardig volk. Daar zegt Soekarno, dat hij voor het kraaien van de haan (vraag: welke? het barst eenvoudig van de hanen tussen Sabang en Merauke en er is nog tijdverschil ook) Neder lands Nieuw-Guinea zal hebben ingepikt. Nu kunt U over Nederlands Nieuw-Guinea denken zoals U wilt, maar het idee dat de heer Soekarno iets wil inpikken, stemt wrevelig. Maar gelukkig: ons aller Lo Brunt is naar Nieuw-Guinea gevlogen. („Niet omdat het zo heerlijk vliegen was met de nieuwe D.C. 8" schrijft Lo in de Sportkroniek en ik vraag mij af, wat Rein Vogels van de K.L.M. daar nu weer van gedacht zal hebben.) En Lo Brunt heeft op Nieuw-Guinea iets gevonden, wat de B.P.M., de K.L.M. en wie nog meer, daar niet gevonden hebben: „Zeer veel belangstelling voor de totokwestie. De Papoea schijnt van nature een verwoed speler te zijn die geen grenzen kent". Dit is alleen maar om te glimlachen. Gelukkig dat wij Nederlanders er dan zijn om aan die goklust grenzen te stellen en in het binnenland rnsfiV te adviseren- Hnnffstmc art,r /tv:. t stellen en in het binnenland rustig te adviseren: „Hoogstens acht rijtjes, autochton". (Dit woord "is van Lo Brunt. Hij durfde blijkbaar geen ander woord te gebruiken. Inlanders of inboorling of zo.) En de „autochton" maar kruisjes zetten. J Enfin, we krijgen op Nieuw-Guinea een „overkoepelende" (hoera: overkoepelende) sportorganisatie, we gaan twee bonden „fusioneren" (van de Papoea's en de blanken) en we gaan een sportfederatie voor gehéél Nederlands Nieuw-Guinea stichten. „Famous last words." Wat kan Soekarno, wat kan de Veiligheidsraad, wat kan de V.N.-organisatie nu nog bereiken' Wij, Nederlanders, gaan overkoepelen en stichten. En in het oerwoud - als de haat tegen de blanken oplaait - zit de ene „autochton" en zegt tegen de andere „autochton". „Ajax of Feyenoord? Een eentje of een tweetje?" Dank, Brunt. Je hebt een imperium gered. j 10

Schakels (clubbladen) | 1961 | | pagina 10