gandi JAMES MEYER Het kind is vader van de man Afrika APOLLOLAAN 109 TELEFOON 721833 Bequnstiqinq van onze aöveRteeRöecs, houöt 6e schakel, in stanö Da's van een Engels poëet, beroemd en zonder vakdiploma psychologie. Een voetbalveteraan is iemand, die deze uitspraak niet voor eeuwig onder het stof kan laten zitten zolang arthritis en ouderdomskwalen hem niet verhin deren aan de roepstem van die jeugdige vader gehoor te geven. Een roepstem, die hem over de jaren heen weer ver telt wat een genot het kan zijn, weer op te snuiven de geur van verdroogde modder en gras, die opstijgt in kleed kamer en uit verwaarloosd trouw kof fertje, weer regen te voelen op een schaars gekleed karkas, weer slijk van armen en benen af te stropen na een wanhopig amechtige sliding, weer in het gras of een plas te rollen en plots te weten, dat dat zo maar mag, dat dat zo maar kan, met één slag, al is het maar voor een paar uur, van zich afschuddend al wat de tredmolen met niet aflatende dwang in zijn zielement heeft ingewre ven, met olie en met azijn. A.F.C.-ers, H.B.S.-ers, V.O.C.-ers, Ajax- ieden etcetera zijn knapen, die in hun jeugd zich onbewust van die dichtregel op een onvervreemdbaar voetbalvader schap prepareren of prepareerden en zonder te denken aan de betiteling Vetten of Zatten, die bij A.F.C.-ers gul wordt toegemeten aan lieden, die alleen op zaterdag weer eens een paar voetbal schoenen kunnen en willen aanbinden. Een betiteling Vetten en Zatten die verdiend of onverdiend, al naar het individu evenzovele smetten en spatten gooit op de gijn waarom het in de eerste plaats gaat, het spelletje voetbal, zo goed mogelijk voetbal, een zo goed mogelijke strijd in elk geval, wat de basis is van het bestaan van veteranen, adspiranten, eerste elftallen en een hele vereniging. Al de rest is bijzaak, waar je wel aan meedoet of niet aan meedoet (liefst wél) maar een bijzaak die niet voor hoofdzaak aangezien dient te wor den, door deelnemers noch door buiten staanders. Al die omhaal juist nu weer eens gebruikt, omdat we in Deventer op het eind van het seizoen door erbarmelijk slechte opkomst een armetierig figuur hebben geslagen. En dat figuur was niet louter toeval, al is moederdag nou niet de dag, om uitgerekend dan uitstedig te zijn, maar 't was meer een kwestie van bloedarmoede. Dat figuur sloegen we tegenover een zestigtal bentgenoten van andere clubs, die door hun aanwezigheid in zo grote getale een bewijs ervoor zijn, dat voetbal- veteranisme aan uitsterven niet toe is. Een zestigtal mensen, die met een blik en een kreet van blijde herkenning en herinnering elkaar begroetten, zorgeloos het veld ingingen met een tinteling van nauwverholen ijdelheid in de ogen, of ze niet toch nog weer eens zo'n fenome naal doelpunt als toen zouden scoren, zo'n loeiende kogel uit de hoek zouden grabbelen of een afgemeten pass zouden neerleggen (superlatieve kwalificaties, die je zelf moet geven, want een ander ziet ze eenvoudig toch niet, die is veel te veel met zichzelf over hetzelfde bezig). Wij stonden er maar zielig bij. En er zijn toch ook bij ons genoeg voetballers, die door omstandigheden niet de verplichtingen die competitie voetbal nu eenmaal moet opleggen op zich kunnen of willen nemen, maar toch graag eens de wei in willen. Dat zijn mensen voor veteranenvoetbal. Laat je niet in de luren leggen door al of niet vermeende excessen of rosse ver halen, die meestentijds niet meer dan juist verhalen zijn, naar behoren ge sausd en aangedikt, juist omwille van het verhaal. Jongens in een groep, of ze nu 6 of 60 zijn, blazen zich nu een maal graag op tegenover elkaar. Dat hoort. Bij veteranen alleen maakt de zelfspot opschepperijen dubbel geniet baar. Er is nog plaats genoeg bij de vete ranen voor mensen, die redelijk gevoel bald hebben en dus geen „saggerijn" zijn. De leeftijd ligt lager en hoger dan l denkt. Pieker en praat er eens over voor het volgend seizoen. Het kind is vader van de man. Dat het moeder is van de vrouw heeft die beroemdeling, al lag die regel voor de hand, niet gedicht of weer geschrapt. Dat salt moeilijk uit te maken. Die materie is ook niet zo eenvoudig. Overigens zijn er in het afgelopen sei zoen bar aardige en prettige wedstrijden geweest, en napret ook. Statistieken over het een noch het ander wordt ooit bij gehouden en interesseren ook geen blik de italiaanse keuken imp. gebr. plieger heerlen, amsterdam sent. Ze gooien de verhalen in de war. Ook dit. Hopelijk zien we elkaar zo in septem ber weer. Dan dienen we te zorgen, dat tegenstanders ook aan ons weer tegen standers hebben. Je kunt die jongens ook niet in de kou laten staan. Maar ga voorlopig eerst met vakantie. Noordkaap, l'ovlakte of naar Het Veld. Daar vooral schijn je rustig te zitten. Heerlijk. AANVOERDER. Van „Onze man in Nigeria" hadden wij, sinds wij hem uitzonden om good old Ad van Dijk, van wie wij eveneens niets meer horen, te vervangen nog geen rapport ontvangen. We rekenden dan ook nergens op, tot we kort geleden een lang getypt stuk uit de brievenbus mochten lichten. En ja hoor, Duco Ohm had de warmte getrotseerd en ons op enig lezenswaardigs vergast. Wij laten U, aan nemende, dat er interesse bestaat, kennis nemen van wat hij schrijft over de sport beoefening in Sapele. „Er wordt veel gevoetbald en de wed strijden tegen de Engelsen vormen de hoogtepunten van het seizoen. Dat zijn dan matches Great Brittain The Con tinent. Dit jaar zijn er drie gespeeld. Het einde is aan de bar en dan wordt Great Brittain steevast geklopt. Cricket. Ik was het gehele seizoen openingsbat. Vier keer ben ik door de innings geko men met als hoogste score 75 not out. Het eindgemiddelde kwam op 31. Met 15 catches in 11 wedstrijden is een en ander niet slecht." Duco zendt A.F.C. zijn hartelijke groe ten en hoopt ons in mei 1961 allen de hand te schudden. J T. S. Prospectus wordt U gaarne op aanvraag toegezonden Vert. J.G. DE VRIES WETERINGSCHANS 59 - AMSTERDAM - TELEFOON 35041

Schakels (clubbladen) | 1960 | | pagina 7