hAlus-l^mp hA-h^ sLot December-mïjmeringen The Society Shop inièuw bevrijden Vraag uw winkelier Als U reeds een gebruikt, koopt U dan ook een poolt Allen mee, het is vooc a.f.c. TTet kan uitermate gezellig en onder bepaalde omstandigheden ook nuttig zijn, om over een in de belangstelling staand onderwerp te polemiseren, zoals b.v. Jo Wijnand en schrijver dezes over de protesten deden. Maar je kunt natuur lijk niet eeuwig doorgaan met die ver geefse pogingen elkander te overtuigen. De uitgangspunten, de waardering dei- feitelijkheden, lijken immers totaal ver schillend. Het interessante daarbij is, dat bij nuchtere analysering blijkt, dat we in werkelijkheid beide hetzelfde beogen. Immers Wijnand en ik menen beide voor de belangen van onze club te strijden. Daaraan is geen twijfel mogelijk. We weten beide dat scheidsrechters óók men sen zijn, wier vermogens het maken van fouten niet uitsluiten. Zo'n fout kan ons aller A.F.C. noodlottig worden, maar het omgekeerde is natuurlijk ook niet uitge sloten. Het is ermee als met een schot, waarbij de bal langs de binnen-, maar voor hetzelfde geld ook langs de buiten kant van de paal kan gaan, hetgeen de beslissing van een wedstrijd kan beteke nen. Wat doen we eraan? Hier scheiden zich nu onze wegen. Ik ben tot de con clusie gekomen, dat men on the long run de zich vanzelf compenserende voor- en nadelen het best rustig kan aanvaarden. Jo acht het veiliger als wij de mogelijk heid tot protesteren (waarvan natuurlijk ook de tegenpartij als het in haar kraam te pas komt tot ons nadeel gebruik kan maken) achter de hand houden. Summa summarum, we bedoelen het goed, doch we zien of voelen het verschillend. Punt uit. Zo'n kwestie van aanvoelen treffen we, naar het mij wil voorkomen, ook in de vraag van de vermenging van 3de elftal len van semi-profclubs met amateur standaard-elftallen aan. Wijnand drukte dit zeer treffend uit door van het op tellen van liters en meters te spreken. Nu zou men de standpunten van de voor zowel als van de tegenstanders met keur van schoonschijnende argumenten kun nen verdedigen, men zou over en weer ook allerhande lelijke bedoelingen kun nen insinueren, maar men praat tenslotte toch langs elkaar heen. Beide partijen spreken over voetbal, doch hun instelling tegenover de beoefe ning van het spel is een verschillende ge worden. De amateurs leven nog in de oude sfeer van sport als prettige en licha melijk nuttige ontspanning, vrije-tijds- besteding en gezellige clubvriendenbin ding. De anderen hebben moeite zich te realiseren, dat deze doelstellingen voor hun clubs onherroepelijk tot het verleden behoren. De overschakeling naar de zuiver zakelijke sfeer, welke m.i. onontkomelijk tot het volledig professionalisme zal en moet voeren, valt deze oude amateurs heus niet gemakkelijk. Ik heb daar vol ledig begrip voor. Nu vormen die lagere elftallen, begin nend met het 3de, vooralsnog de schakel welke hen met die oude, verlaten, maar in hun hart nog betreurde amateursfeer verbindt. Die lagere elftallen moeten de basis tot handhaving van hun clubleven vormen. Welnu, zou die poging om hun 3de elftallen tegen die amateur-standaard-elf- tallen te laten spelen, niet bewust of onbewust uit de gevoelens te verklaren zijn? Natuurlijk moet het voor die 3de elf- tallers psychologisch aantrekkelijker zijn om tegen eerste elftallen van andere clubs uit te komen. Het spelen IN (maar ook TEGEN) een standaard-elftal moet voor het gevoel van een jonge speler altijd heel wat anders zijn, als steeds maar tegen reserve-elftallen uit te komen. Ieder die zelf ambitieus voetballer is geweest, zal dit volledig beamen Op de duur moet er iets erg deprime- rends in zitten, te weten dat je al uit zonderlijk goed moet zijn om het tot het lste elftal van een prof-club te brengen. Vroeger ging dat normaal, maar tegen woordig is dat maar voor weinigen weg gelegd, omdat er anders een vreemde kracht desnoods uit het buitenland wordt aangekocht, ja, zelfs aangekocht MOET worden. Het lijkt mij daarom niet uitgesloten, dat jongens die hun toekomst niet uitsluitend op voetbal willen bou wen, hun sportieve bevrediging in een amateurclub met ouderwets gezellig club leven (en met kans op het eerste elftal) zullen zoeken. Omgekeerd zal het voor de amateur elftallen psychologisch onaantrekkelijk zijn om tegen 3de elftallen van profclubs uit te komen, al spelen deze laatste ook nog zo best. Het lste elftal, het naam kaartje van de club, blijft altijd ideaal, ook als tegenpartij. Het is een gevoels kwestie, die mogelijkerwijze voor de Heer v. Dalen c.s. in de toekomst in de zake lijke sfeer een serieuse bedreiging kan inhouden. Ik heb tenminste de onder grond van dit voorstel aldus begrepen. Laat ons maar rustig tegen Zeeburgia, V.V.A., Hercules etc. spelen, misschien niet groots, maar als gelijkwaardigen onder elkaar. Nu zouden we het nog over de toto kunnen hebben, maar dat laat de ruimte niet toe. Laat ik met het volgende vol staan: Ik heb volledig respect voor ieder een die liever een glas water, dan een potje bier of borreltje drinkt. Maar als hij mij mijn borreltje wil onthouden, dan kom ik in verzet. Ieder zijn meug. Ik geef toe: Overdaad schaadt!, zowel bij de drank als bij de toto. Door goede reglemente ring, die met het badwater ook niet het kind uitgiet, moeten excessen worden voorkomen. Mij dunkt, dat de K.N.V.B. hiervoor tot nu toe uitstekend heeft ge zorgd. IJ allen een prettig Kerstfeest en Nieuw jaar toewensend, I. H. GALAVAZI. VAN BAERLESTRAAT 20, HOEK P.C. HOOFTSTRAAT AMSTERDAM-Z. Keeds vele ft.T.G. -ers kochten hier hun herenmode-artikelen

Schakels (clubbladen) | 1959 | | pagina 6