j.h. esseR V 2 COMMISSIONNAIR IN EFFECTEN hepenQRacht 92 BLOEMEN VAN BAERLESTRAAT 39, TEL, 720140 poelt allen mee, het is voor a.p.c. Van Bootsman Sijmen Wit ontvin gen wij eveneens een ontboezeming over deze voor de deelnemers kenne lijk onvergetelijke tour. Moeders, vrouwen en verloofden, zoals wij U in de vorige Schakel beloofden staat ook in dit verhaal geen onvertogen woord. Met geen lettergreep wordt gerept van het avontuur van onze „Algerijn" Tom Nooy. Net zomin wordt dieper ingegaan op de plotselinge en kort stondige genegenheid tussen het Franse hotelpersoneel en onze ver tegenwoordigers. Lees maar: A.F.C. op toer naar het buiten land! Toen ik dit hoorde kon ik het nauwelijks geloven, want het is al meer dan 25 jaar geleden, dat we over de grens waren. Dat was de roemruchte tocht naar Mayen in 1933, waarover Willly Brusse in het Gedenkboek zo hartroerend geschre ven heeft. Voordien hadden we nog de Kersttrip naar Verviers en Aken in 1913 en de grote toer naar Straats burg in 1921, doch sinds lange tijd was de afdeling Buitenlandse Zaken bij ons blijkbaar op recès gegaan. Daar ik de veldtochten van 1913 en 1933 had meegemaakt en hieraan voor mij nog steeds onvergetelijke herinneringen zijn verbonden, beving mij een dergelijke onrust, dat ik be sloot mijn oude karkas nog eens in het strijdgewoel te werpen en ik be hoef U niet te zeggen, dat ik er geen spijt van heb gehad. Het is niet mijn bedoeling een uit gebreid technisch verslag uit te brengen. Dit zal worden verzorgd door onze captain, wien ik gezien zijn eloquentie dit met gerustheid toevertrouw. (Zie hiervoor, Red.). Mijnerzijds wil ik slechts enkele pun ten memoreren, die mij als supporter hebben getroffen. Over supporters gesproken, die waren er veel te klein in aantal, eigenlijk maar drie, want onze Voorzitter kan je toch niet als supporter beschouwen. In de eerste plaats Dr. Hofstee, die zich weer uit sloofde met zijn medische assistentie, verder Willy Neseker als artistiek leider en tenslotte schrijver dezes als non-combattant. Dit kwam goed uit, want met de Voorzitter vormden we net een heterogeen klaverjas-quartet, hetgeen zelfs op een toer als deze af en toe een verzetje geeft. Wel was de competitie-indeling niet bepaald zuiver, want op instigatie van de ar tistieke leider werden de twee oudjes aan elkaar gekoppeld, doch de oude garde wist zich ondanks diverse machinaties toch vrij goed te hand haven. De reis was wel wat lang en ver moeiend, vooral het traject van Lille naar St. Brieuc, maar we hadden over het algemeen mooi weer en de stemming was uitstekend. Eenmaal in Normandië werd ook de natuur wat mooier, met prachtige boomgaar den, helaas ontsierd door min of meer beschimmelde koeien. Zondagavond vrij laat arriveerden we in het hotel „Croix Rouge", waar we na een ge zellig etentje vroegtijdig naar kooi gingen. Maandagmorgen vroeg was onze joviale gastheer Dr. Boulard reeds present en maakten we een toertje naar het nabijgelegen Binic, een alleraardigst tegen de rotsen ge bouwd badplaatsje, met een typisch Bretons strand, geheel verschillend van wat wij gewend zijn. Zo is hier het hoogteverschil tussen eb en vloed niet minder dan 12 14 meter. We moesten te spoedig terug naar St. Brieuc voor de officiëele ontvangst op de Mairie, een zeer indrukwekken de receptie, waarop tal van hoog waardigheidsbekleders aanwezig wa ren. De burgemeester bood ons na een lange speech als souvenir een prachtige Bretonse pop aan, die als femme de garde in onze prijzenkast geen slecht figuur zou maken. Daar na hield Dr. Boulard een rede, waar in hij er o.a. op wees, dat dergelijke buitenlandse trips niet alleen van sportief, doch ook van groot cultu reel belang zijn voor de deelnemers. Nadat Dr. Hofstee de sprekers had beantwoord en de burgemeester een gedenkboek van Amsterdam in de franse taal had aangeboden, werden we na een met Port besproeid half uurtje weer vrijgelaten en konden we ons prepareren op onze eerste en voornaamste wedstrijd tegen St. Brieuc. St. Brieuc beschikt over een mooi terrein, met een prachtige nieuwe tribune voor ca. 1200 toe schouwers. Dank zij de grote steun van de Gemeente ziet alles er tip-top uit, de entrée met vrolijke bloem perken versierd, werkelijk een ideaal complex. Onze voorzitter en de twee oudjes werden die avond uitgenodigd door Dr. Boulard op zijn nieuwe prachtige villa, gebouwd op een rots aan het strand te Binic, met een onvergelij kelijk uitzicht op de blauwe zee. In deze rustige, weldadige omgeving werden wij samen met de penning meester en secretaris van St. Brieuc onthaald op een fantastisch Bretons avondetentje door de charmante vrouw des huizes zelf toebereid en besproeid met de vele voortreffelijke cuvées, waarvoor het franse land zo bekend is. Het was in één woord groots, maar helaas was het laat voor we het wisten en moesten we terug naar ons hotel. Ook hier was het klaarblijkelijk geanimeerd toege gaan, want zoals we hoorden, was het volkje net ter bedde getogen. In de bekende Schaf-stijl werd toen met onze franse vrienden nog even een afzakkertje genomen, of zoals ze dat hier noemen „le petit dernier", waar na ook wij ons in onze appartemen ten terugtrokken, épuisés des bontés de notre hóte infatigable. Een dag, een avond om nooit te vergeten! De volgende dag maakten we een prachtreis naar Perros-Guirec. In Perros een veld zonder enige accom modatie, maar om dit goed te maken werden we voor de aanvang verwel komd door een jeugd-band van doedelzakblazers, voorafgegaan door meisjes in Bretonse klederdracht. Werkelijk iets zeer aparts. Na de wedstrijd werden we per luidspreker uitgenodigd naar het Casino te ko men, waar miss Bretagne zou worden gekozen. Hét was een aardige avond en groot was het enthousiasme toen bleek, dat een der candidaten een „beauté" was, die reeds op het strand de aandacht van onze kenners had getrokken. Al met al waren we weer laat thuis en had onze goede chauf feur Gerrit weer een moeilijk nacht ritje. Woensdag waren we zo moe, dat we besloten de grote rondrit te laten vervallen en wat dichterbij aan het strand een beetje op ons verhaal te komen. Het afscheidsdiner waarbij vele vriendelijke woorden werden ge wisseld, verliep zeer genoeglijk en het was weer vrij laat toen we de „petits derniers" vaarwel zegden. Donderdagmorgen kwam helaas het uur der Scheiding, waarbij vanzelf sprekend ook Dr. Boulard, zijn vrouw en dochtertje aanwezig waren. Ook het afscheid van het hotel was hart roerend. De jongens waren in la Croix Rouge geheel ingeburgerd en het voltallige personeel had zich bui- TEL. 41864-42864, BEURS 41057 4

Schakels (clubbladen) | 1958 | | pagina 4