Van A.C.C. in Cricket Nederland j.h. esseR D1 BIJ HET 75-JARIG BESTAAN VAN DE K.N.C.B. BLOEMEN VAN BAERLESTRAAT 39. TEL. 720140 COMMISSIONNAIR IN EFFECTEN poelt allen mee, het is voor a.p.c. JE Nederlandse Cricket Bond heeft deze zomer zijn 75-jarig bestaan herdacht en ter gelegenheid daar van heeft onze Koningin aan de Cricket Bond het predikaat Konink- üjke verleend. Van harte wensen wij de Cricket Bond hiermede ge luk en het behoeft geen betoog, dat wij ervan overtuigd zijn, dat de Cricket Bond, die driekwart éeuw blijk gaf allure te bezitten zich dit predikaat waardig zal tonen. Ter gelegenheid van het jubileum is een boek verschenen, dat dank zij Brinio Kleefstra een wel zeer waardevol bezit is voor iedere cricketer. Voor hen, die niet gegre pen zijn door de King of Sports, is het een vrijwel onleesbaar boek maar ja, men kan ook alleen maar aan een wiskunde-liefhebber op zijn verjaardag een logarithmentafel cadeau doen. Voor de cricketers zijn de tientallen pagina's cijfers, cijfers en nog eens cijfers boeiender dan de beste detective roman. En voor een A.C.C.-er is het verder bijzonder boeiend om in het aan dit cijfer materiaal voorafgaande overzicht te speuren naar de rol, die A.C.C. in de cricketwereld speelt en in de statistieken de resultaten van onze prominente spelers na te gaan. Onze cricketclub blijkt op ieder gebied in de cricketwereld de laat ste kwart eeuw een vooraanstaande plaats te hebben ingenomen. Im mers: het overzicht maakt melding zowel van bestuurswerk (de benoe ming van Dick de Baare tot be stuurslid) als van het werk achter het redactiebureau (met zeer grote waardering wordt enige malen mel ding gemaakt van hetgeen wijlen Piet Lindner als lid van de redactie- commissie eerst en als redacteur later heeft gedaan) en de verrich tingen op het cricketveld. Over dit laatste onderwerp willen wij een en ander uit het gedenkboek cite ren want „after all is said and done" hoe aangenaam de sfeer in een club ook moge zijn, hoe men ook mag zeggen, dat het er allemaal niet zo op aan komt feit is, dat ook een grote club alleen maar kan draaien en een aangename sfeer kan hebben, indien zij op resultaten kan bogen. Welnu, op deze resultaten kan dan iedere A.C.C.-er en ja dus inder daad ook iedere A.F.C.-er trots zijn. Wij lezen, dat (1940) „in de noordelijke eerste klas A.C.C. een prachtig debuut maakte door officieel als overgangsklasser toch het kampioenschap te beha lf1". En dat is dan de inzet van vijftien jaar crickethistorie, waarin onze cricketclub de leidende rol speelt. A.C.C. wordt kampioen van Nederland in 1942, '43, '48, '49, '50, '51, '53, '54. Ge ziet in zo'n verhaal ook de spelers naar voren komen, ge ziet ze als veelbelovende jongeren en ge volgt deze ontwikkelingsgang tot een van hen een der groot sten, die A.C.C. ooit heeft verte genwoordigd, Wally van Weelde het brengt tot aanvoerder van het Nederlands elftal. Wally van Weel de wordt voor het eerst genoemd in het overzicht over 1943: „Op 8 augustus speelde een Nederlands elftal tegen de Flamingo's, waarbij het Nederlands elftal won dank zij 52 niet uit van de jeugdige Wally van Weelde." 1947: „Het jeugdelftal werd na een wedstrijd met hoge totalen door een N.C.B.-elftal ver slagen. Voor de jeugd scoorde Henk van Weelde 55, voor de N.C.B. maakte de Baare 94." Dan komt Piet Sanders naar voren: (1951) „De match tussen het Neder lands Eiftal en de Free Foresters eindigde na een enerverende slot fase in een draw. Vooral Piet San ders bowlde voortreffelijk in deze wedstrijd. Het totaal van de Free Foresters bleef beperkt tot 162 en 117; in de eerste innings Sanders 5 voor 43." Dan komt het hoogtepunt: de wedstrijd tegen het officiële test team van Zuid-Afrika. „Natuurlijk waren deze tegenstanders veel te sterk, maar vooral in het veld deden wij uitstekend werk. Ons batting team was nergens, maar daarna werd zo goed gefield en gebowld, dat Zuid-Afrika voor 154 all out was Piet Sanders 4 voor 52." In 1954 komen de Free Foresters voor de 25-ste maal naar Nederland. Wally van Weelde is voor het eerst aanvoerder van het Nederlands elf tal en zorgt met De Villeneuve voor een stand van 106 voor het vijfde wicket. (De Villeneuve 52 en Wally 68.) En dan komt er een zinnetje, dat het A.C.C.-hart even pijn doet: (1956) „V.O.C., dat met Wally van Weelde als aanwinst een stuk ster ker was geworden bleek heer en meester in de eerste klasse B." Cijfers. Nu duiken we in de cijfers. Er blijken maar enkele clubs in de 75- jarige historie van de N.C.B. met vier of meer elftallen te hebben deelgenomen aan competitie en beker-wedstrijden. Het zijn A.C.C., (met 22 kampioenschappen), H.B.S. (10 kampioenschappen), H.C.C. (vijf elftallen 55 kampioenschappen), Hermes D.V.S. (26 kampioenschap pen), Rood en Wit (6 elftallen 25 kampioenschappen), V.O.C. (11 kampioenschappen), V.R.A. (4 kam pioenschappen) en V.V.V. (15 kam pioenschappen). Wat het aantal bezette plaatsen in het Nederlands elftal betreft staat A.C.C. op de zevende plaats. Zes spelers van ons hebben 34 maal in het Nederlands elftal gespeeld. Ver vooraan is H.C.C. (64 spelers met 544 plaatsen) en dan komen Rood en Wit (34 spelers met 311 plaatsen), V.R.A. (inclusief Amstel's C.C. en Volharding 39 spelers met 301 plaatsen), V.O.C. (8 spelers met 41 plaatsen), Ajax Leiden (11 spelers met 40 plaatsen) en Hermes D.V.S. (9 spelers met 38 plaatsen). Van hl deze spelers voor het Neder lands elftal hebben er maar 15 in de nationale ploeg een century ge scoord. Hugo van Manen en J. C. Schroder hebben respectievelijk twee en drie centuries gemaakt, van de apderen die allen één maal honderd of meer runs maakten, staat Wally van Weelde bovenaan met 129 not out (15 september 1946 in Rotterdam tegen Valentine's elf tal). Nog even over centuries ge sproken: in de gehele geschiedenis van de cricketbond hebben 126 spe lers in totaal 428 maal het voor een heRenQRacht 92 TEL. 41864-42864, BEURS 41057 4

Schakels (clubbladen) | 1958 | | pagina 4