j.h. esseR Van Cs De Siem COMMISSIONNAIR IN EFFECTEN BLOEMEN VAN BAERLESTRAAT 39, TEL, 720140 poelt allen mee, het is voor a.f.c. (vervolg). Deel II: Waarin verteld, wordt, hoe Simon's ontwikkeling gelijke tred bleef houden met de ver wachtingen, waarom Simon ge boycot werden hoe hij uiteindelijk in een ver vreemd land zijn naam verloor. Wij herinneren ons nog, dat Simon in het eerste deel werd geboren en opgroeide. Wij herinneren ons ook dat Simons liefde naar de bal uitging en dat het niet te ontkennen viel, dat hij aanleg voor het spel had. Het laatst hebben wij hem bezig gezien op een weiland, alwaar hij zijn dage lijks contact met de bal onderhield. Het is niet noodzakelijk Simon dagelijks te blijven volgen, zodat ik enkele bladzijden van zijn biograaf oversla, om in het jaar 1921 bij hem terug te komen. Niettemin lijkt het mij juist om enkele prestaties van Simon in de tussenliggende jaren aan te halen, om toch nog een vluch tige indruk van zijn ontwikkeling te krijgen. 15 maart 1917: Bij de provinciale dribbelkampioenschappen van Gro ningen behaalt Simon de eerste prijs. Met de bal aan de rechtervoet liep hij in de snelste tijd van Wildervank via Sappemeer naar Oude Pekela, om achtereenvolgens met de linkervoet de bal in recordtijd van Nieuwe Schans de Dollart in te dribbelen. 3 september 1919: Op de Cauberg wordt Simon nationaal kampioen v-erschieten, met een schop, waaruit de bal even voor Kerkrade insloeg. 21 december 1920: Bij internatio nale kopwedstrijden komt „De Gou den Kop" in Simons bezit, nadat hij 3 dagen, 17 uur en vierentwintig mi nuten heeft gekopt. In het jaar 1921 dan, zien wij Simon, inmiddels lid geworden van V.V. Finsterwolde, voor het eerst uit komen in het Nederlands elftal. De match vindt plaats in Deurne tegen de Rode Duivels. Schietert, als 10- jarige bijzonder uit de kluiten ge groeid, fungeert als midvoor. (Wood- house laat nu op zijn beurt een oog getuige vertellen) „Het gebeurde al in de zesde minuut, toen de debuterende Neder landse midvoor Schietert de bal door het midden aangespeeld kreeg. Wat deze jonge Hollandse crack, bij zijn eerste aanraking met de bal liet zien, tart elke beschrijving. Hij stond op een goede dertig meter van het Bel gische doel. Ik kon eerst niet geloven, dat hij getrapt had. In een flits van een seconde scheurde de bal het Belgische net. Dit was ongelooflijk. Schietert gaf geen enkel blijk van vreugde. In een veerkrachtige loop pas liep hij naar het midden terug." Woodhouse neemt het nu weer over en schrijft dan Het gemis aan spontaneïteit bij Simon moet gevonden worden in zijn onafgebroken contact met de bal. Hij wist, dat hij ging scoren, er was geen twijfel bij hem. Honderden malen had hij thuis op het tweede veld van Finsterwolde de bal van dertig en meer meter in het net gejaagd. Hij kon dit slapende, laat staan als hij wakker was. Nadat België in die wedstrijd in Deurne, met 131 was verslagen, kwam de boycot De boycot van de andere Europese landen, die inhield, dat er tegen Nederland (met Schietert) niet meer gespeeld zou worden. Begrijpelijk, maar voor Simon een bittere pil. Had hij hiervoor zijn rondjes getrokken om de kerk, had hij hiervoor elke ochtend, weer of geen weer, met de bal gesproken? Zou alles voor niets geweest zijn? Voetballen was zijn leven. Zijn hele opleiding was be heerst geworden door de bal. Was er een uitweg? Jainderdaad, hij zou gaan emigreren. In 1922 zette Simon zijn maat 48 op het havenemplacement van Rio de Janeiro. Hier zou hij opnieuw be ginnen. Om de Europese storm te laten luwen, meed hij in het eerste half jaar het voetbalveld. Als kran tenjongen verdiende hij in die tijd zijn brood, terwijl hij in de sloppen van Rio met de bal bleef praten. Eind 1922 waagde Simon het er op en vroeg het lidmaatschap aan voor F.C. „De Los Platos". Bij „De Los Platos" wordt Simon volledig „de Siem". Hij camouffleerde zijn begin periode door af en toe een niet ver antwoord overstapje te doen, zodat de coach van „De Los Platos" Simon in de beginne in de onderafdeling van Rio liet spelen. Zich eenmaal veilig voelend schoot Siem als een raket omhoog. Heel zijn kunnen gooide hij tegen het Zuidamerikaanse voetbal aan. Ook dit stond nu op breken. Door zijn meesterschap werd hij be jubeld maar ook gehaat. Simon wist het.hij had ook vijanden. En toen op die zondagmiddag 18 mei 1923, de dag, die de ouderen onder ons zich nog heel goed zullen herinneren, toen gebeurde het. De Los Platos versus Montevideo, de beslissingswedstrijd om de eerste plaats van de ere-divisie. In het Platos-Castle hadden ruim 150.000 mensen hun plaats gevonden. (Nogmaals laat Woodhouse een oog getuige vertellen„Eén ziedende, bruisende mensenmassa omzoomde het speelveld toen beide elftallen zich voorstelden. Een sfeer, die te snijden viel, kleefde op het stadion. Platos, met Skytos (Schietert). als midvoor, begon het duel als favoriet. Sinds enkele weken hebben wij dit feno meen leren kennen. Toch bevreemdde het ons, toen direct na de aftrap drie spelers van Montevideo naar Skytos toesnelden, zonder enige aandacht aan de rollende bal te besteden. TactiekZij omringden hem en sloegen hem nauwlettend gade. Ik zag Skytos, onbewegelijk, met zijn armen over elkaar, lachenToen plotseling als een rukwind, was hij van zijn plaats verdwenen. Wij za gen hem terug met de bal aan de voet en de meest verrukkelijke solo actie ooit vertoond, vloeide over het veld. Maar op het moment, dat hij in perfecte balans lag om de kogel los te laten, toen gebeurde hetEen schot weerklonkhet lichaam sidderde en stortte ter aarde." Tot zover de ooggetuige. Waarna Wood house vervolgt Simon speelde zijn spel voortreffe lijk. Simon had voorvoeld, dat hij op een kwade dag beschoten zou wor den. Dit ene schot krenkte echter zijn trots; hij had minstens op een mor tiergranaat gerekend. Onder zijn shirt droeg hij een kogelvrij vest. (Een vaste gewoonte). Vele malen had hij het sidderen gerepeteerd en de doodsval, die hij tientallen malen voor zijn hotelspiegel had gevallen, was eveneens een briljant stukje to neel. Hij werd dan ook voor dood van het veld gedragen. Uit de kleedka mer, waar hij opgebaard lag, wist hij te ontsnappen. „De Siem" was dood. (vervolg pag. 7, le kolom) hepenqiMcht 92 TEL. 41864-42864, BEURS 41057

Schakels (clubbladen) | 1958 | | pagina 6