Mixed Pickles BequnstioinQ van onze aöveRteeRöeRS, houöt öe schakel in stanö 5 Dominee. Kent U die al van die jonge predikant, die een beroep aanvaardt in een kleine provincieplaats, waar hem zijn roep als prima voetballer reeds is vooruitgaan? Hij komt in die plaats en de voetbalclub daar vraagt hem onmiddelijk midvoor in het eerste elftal te zijn. In zijn eerste wedstrijd maakt hij na tien minuten een juweel van een doelpunt, dat door de scheidsrechter ten onrechte wordt afgekeurd. De jonge dominee kijkt om zich heen en zegt; „Is er misschien een ongelovige in het elftal die in plaats van mij die scheidsrechter eens even kan toespreken?" Begripsverwarring. Het kraakt in het semi-prof voetbal in Nederland. Toen een paar jaar geleden de waanzin vaardig werd over de clubbesturen en niet minder dan tachtig clubs het aandurfden hun spelers te gaan betalen, hebben wij de kreet geslaakt: op de pleite kun je wachten! Wie ook maar enigszins bekend was met de financiële ver houdingen in de voetbalclubs, wist, dat er hoogstens een vijftien verenigingen in staat zouden zijn een be hoorlijke financiering op te zetten en voor een vlot draaiende business te kunnen zorgen. De rest moest vandaag of morgen het loodje leggen en hef ziet er naar uit, dat dit thans in snel tempo gaat gebeuren. In het zuiden heeft men de koppen al bij elkaar gestoken en naar de berichten luiden, zou men de gehele tweede divisie willen opheffen. Inderdaad zal men daar vroeg of laat toe moeten komen. Het is ondenkbaar, dat op de duur plaatsen als Dordrecht en Enschede zich de weelde kunnen veroorloven van drie voetbalclubs in de sector van het semi-professionalisme om over het district HaarlemIJmuiden bijvoorbeeld maar hele maal niet te spreken evenmin als over Zuid-Limburg. Het is zelfs Keel goed denkbaar, dat ook een gedeelte van de eerste divisie clubs het betalen zullen moeten staken en daar hoeft niemand rouwig om te zijn. Beter één afdeling met echte prof clubs, welke het spelpeil zo hoog op kunnen voeren, dat liet werkelijk een ge noegen is om naar de verrichtingen van de spelers te kijken dan vijf afdelingen, waarvan tachtig procent niet beter voetbalt dan in de amateurtijd. In ons vorige nummer hebben wij reeds op de kentering gewezen, welke er ook ten aanzien van de publieke belangstelling valt waar te nemen. Want in wezen is de situatie zo, dat de meeste semi prof clubs na de revolutie in de K.N.V.B. niet beter zijn gaan voetballen en dat de meeste amateurclubs niet slechter zijn gaan voetballen. En waar de semi prof clubs over het algemeen direct begonnen de entreeprijzen naar boven te jagen zich in het minst niet afvragend, of die gestegen entreeprijzen gemotiveerd waren door betere kwaliteit van het gebodene is er een dispariteit ontstaan, welke zich nu aan beide kanten begint te wreken. Want de spelers willen centen en de besturen willen winstpunten, maar (en hieruit blijkt weer, hoe weinig zakelijk, gezond zakelijk dan, vele clubbesturen in het semi professionalisme kunnen denken) beide „partijen om het zo nu maar eens te noemen hebben geen oog gehad voor de groep, waarvan zij het tenslotte moeten hebben: het publiek. Het publiek laat zich nu eenmaal geen knollen voor citroenen verkopen en is in steeds mindere mate bereid zware entreeprijzen te betalen voor vertoningen, welke in kwaliteit met stegen. Wij zijn het dan ook volkomen met Geudeker eens, dat de uiteindelijke oplossing zal zijn full professiona lisme voor een kleine categorie, maar de vraag, die ons als amateurclubs moet bezighouden, is dan wat er met die pleite gaande semi prof clubs uit de eerste en tweede divisie moet gebeuren. Deze clubs hebben het risico genomen en hebben zich staan te verdringen om tot betaling over te gaan. Is het nu billijk dat de clubs, die dat nu niet kunnen volhouden in een soort vooruit-dan-maar-stemmmg opgenomen worden in de amateursector Wie risico neemt, moet zo sportief zijn om zijn verlies te erkennen, maar meer dan de helft van de semi-prof clubs hebben op rouge en noir tegelijkertijd willen spelen. Lukt het ons- prachtig. Dan trekken wij publiek en laat de amateurclubs dan maar dood vallen en mislukt het, welnu dan geen man over boord, dan eisen wij van de bond, dat wij weer rustig de amateurstatus terugkrijgen. Deze gang van zaken is noch correct noch sportief. En nu gaat men de zaak helemaal vertroebelen door voor te stellen, dat de eerste klas amateurs dan maar gemengd moet worden met de tweede divisie semi-profs, in de eerste plaats zouden wij wel eens willen weten, waar de tweede divisie prof-clubs eigenlijk het lef vandaan halen om te beweren, dat zij zich eigenlijk alleen maar kunnen „encanailleren" met de eerste klas ama teurs? En in de tweede plaats tracht men nu waarschijnlijk uit angst voor tóch weer overschrijvingen de zaak te vergulden door aan de amateurclubs aan te bieden, dat zij mogen overgaan tot betaling aan^ hun spelers van 600.per jaar voor onkosten. Afgescheiden van het feit, dat wij ons afvragen of de fiscus hiermede akkoord zal gaan (als wij belastinginspecteur waren, dan zou geen enkele amateurvoetballer ons wijs kunnen maken, dat hij dertig gulden per zondag onkosten moet maken) moet hier gesproken worden van begripsverwarring. Want een amateur met 600 per jaar is geen amateur meer maar een semi prof. Enige tijd geleden heeft Lugard in het „U.D.-Kanon" de kat de bel aangebonden en het spijt ons dat be halve in Den Haag op zijn redenering weinig reacties zijn gekomen. Wanneer de heilloze plannen, die thans bestaan, doorgang vinden, dan krijgen wij in de amateursector te maken met drie soorten verenigingen: clubs, die dolgraag hun spelers zouden gaan betalen, maar het niet mogen of (nog) met kunnen, clubs, die betaald hebben, maar het nu niet meer kunnen en clubs, die louter voor hun plezier voetballen en uit hoo daarvan iedere betaling afwijzen, zowel ten principale als in de praktijk. Veel beter is het dani ook enerzijds Geudekers redenering te volgeneen selecte groep full professional clubs en anderzijds de redener ng Lugard te volgen en aparte competities in te delen voor clubs, die amateur willen zijn. Noem dan de rest om een wielerterm te gebruiken onafhankelijken en laat het hun vrij om aan de hand van de omstandig- h6Tot slof^og^een^opmerking aan het adres van degenen, die volhouden, dat Nederland te klein is voor een full prof competitie. Dat is al heel gemakkelijk op te lossen. Waarom zouden zij niet samen gaan met België Ook België meent, dat het te klein is voor full time professionalisme en ook daar heeft men hetzel gescharrel als bij ons. Waarom dan niet een gecombineerde Nederlands—Belgische prof competitie De ver bindingen zijn prachtig. Uit het westen kan men elk uur naar België tegenwoordig. En we zijn overtuigd dat wedstrijden van clubs als Ajax, A.D.O., Feyenoord, P.S.V. tegen clubs uit Antwerpen, Brussel en Luik met klinkende namen een massa publiek zouden trekken en het volledige professionalisme op gezonde basis den doen rusten.

Schakels (clubbladen) | 1958 | | pagina 5