RenauLt aniAX De Si'em MTI&X AUTOMOBIELBEDRIJF poelt allen mee, het is voor a.f.c. Voor een naar LANCIA dealer voor Noord-Holland le deel: Simon wordt geboren en beleeft zijn jeugd. De levensgeschiedenis van Simon Schietert, zoals die hieronder ver haald wordt, is ontleend aan World Footbal History, een boek dat een voorname plaats in mijn boekenkast inneemt. Onder de vele biographieën van 's werelds meest bekende voet ballers in dit schitterende boek, heb ik het leven van Schietert gelicht. Ik citeer dan Woodhouse, Schie- terts biograaf. Simon kreeg het eerste daglicht in de oogjes op 1 april van het jaar 1911. In d'ouderlijke alkoof, achter de smidse van zijn vader, werd hij dan voor het eerst geconfronteerd met het leven, een leven dat zoveel, glorie voor de kleine Siem zou gaan brengen. Nochtans wees er in dat eerste uur niets op, dat ik thans met grote devotie de pen hanteer om Simon in de galerij bij te zetten. Het feit, dat hij een goeie negen ponder was, zijn kuitjes meer dan normaal ontwikkeld waren en zijn voetjes reeds een klein maatje 36 aan zouden kunnen, behoeft nog niet zijn komende grootheid te te kenen. Wij laten Simon nu maar baby, met al de moeilijkheden van dien. (Zindelijk was Simon na drie weken, een opmerkelijk verschijnsel). Simon promoveerde spoedig van baby tot kleuter en omstreeks die tijd beginnen de activiteiten, die hem gemaakt hebben tot wat hij ge worden is, n.l. „de Siem". Maar laten wij niet op de geschiedenis vooruit lopen en Simon gaan bekijken op zijn 3-jarige leeftijd. Laten wij een kijk je nemen op het Dorpsplein, waar in de stille ochtend Siem zijn rondjes trekt om de kerk. Daar loopt hij in een los looppasje. Een soepele gang. Volkomen ontspannen, niettemin tempo. Na zijn dagelijkse 5 km, ge pland op 100 x de kerk, een driftig spurtje naar de smidse. Een paar uurtjes hamer slaan bij zijn vader voor de bovenspieren, en de ochtend training zit er weer op. Simon is veranderd in die drie jaar. Je kan zien dat hij geen baby meer is, hij is kleuter. Aan alles zie je dat Siem kleuter is. De kuitjes, die in het eerste uur reeds veelbelovend wa ren, hebben hun belofte ingelost, zij zijn kuiten geworden. De voeten slui ten in een degelijke werkschoen maat 39. De manier waarop hij de hamer slaat verraadt kracht. Vader Schietert heeft reeds het plan de smidse over een paar jaar over te doen, maar Simon heeft geen inte resse in zaken. Simon zegt: „laat mij maar lopen". Hetgeen hij dan ook doet. Wij vergezellen hem nu niet, maar laten hem zijn gang gaan. Het is nog te vroeg. Als wij dan na een paar jaar het dorp bezoeken om de ontwikkeling van S. Schietert nader te bezien, komen wij in een leeg dorp. Geen mens is er te zien en men krijgt de indruk dat het werk overal zo maar is blijven liggen. Door de verlaten Kerkstraat arriveren wij op het Dorpsplein en begeven ons naar ,,D' oude Ossekop", om bij de waard de reden van deze verlatenheid te weten te komen. Voordat wij willen bin nentreden valt ons oog op een groot bord. „Simon is om 10 uur op het weiland". Zou de verlatenheid iets met dit bord te maken hebben? Wij gissen slechts. De wetenschap waar het weiland ligt is niet noodzakelijk als wij de Kerkstraat verder uitlo pen. De ohh's en ahhh's zijn niet van de lucht. Het weiland. Een dichte menigte omzoomt het grasland. Af en toe zien wij boven de hoofden een bal verschijnen. Wij werken ons door de mensenhaag' heen. Daar ligt Simon op zijn rug en leest een boek. Hij slaat juist een bladzijde om ter wijl hij afwisselend de bal met zijn linker- en rechtervoet de lucht doet kiezen, zonder dat deze de grond raakt. Hij draait zich nu om en leest op zijn buik verder. Hij continueert het spel met de bal, maar nu met zijn hakken. Gaat Siem toch in za ken, wij kijken wantrouwig naar het boek. Hij ziet het en lacht zijn hel derwitte lach, geeft een flinke hak, staat op en brengt ons het boek. Uit de hak van Simon zien wij de bal door de lucht naar ons toekomen. Wij willen hem ter begroeting de hand geven, maar op het moment dat wij elkaar de hand gaan schud den, vangt Simon de bal in het boek en zegt: „ik kan het niet eens zijn met Prof. Roomhoorn, lees zelf Wij slaan de bal van de bladzijde en lezen, juist daar waar de modder van de bal enkele regels heeft onder lijnd: het leven van de voetballer wordt beheerst door de bal. De bal grenst zijn horizon. De bal is zijn dak, zijn hemel en hel. Heeft hij de bal, hij is 'n engel, verliest hij daar entegen het leer, hij is des duivels". Wij gluren over het boek naar Simon, terwijl wij een vlugge blik naar de kaft geven. „Hemel en hel op aarde met het leer", door Prof. Roomhoorn. Nooit van gehoord. „Ben ik een duivel?", lezen wij in zijn staalblauwe ogen. Wij begrijpen, Simon laat de bal nooit los. Hij pakt de bal, die losjes tegen zijn schoen leunt, en kickt hem een goede dertig meter het zwerk in. De dorpers zijn teleurgesteld. Simon gaat naar zijn werk, een trap boven de dertig me ter is het eind. Wij weten nu, Simon is „en route". Onze onbescheiden blik in het kraambed is een toeval lige maar gelukkige geweest. Wij zullen Simon in zijn carrière blijven volgen. Simon is een jongen die er kan komen. Zal hij er ko mendit moeten wij afwachten tot een volgende keer. De mogelijk heid tot ontsporing zit er in. Kakie. P.S. Deze laatste regel is er al leen maar om de nieuwsgierigheid gaande te houden. Simon komt er. Anders pakt Woodhouse niet de pen. Maar vergeet niet dat zelfs de groot ste man wel eens een mistap deed. Zou Simon dat doen K. Amsteldijk 52, A'dam tel. 791523 4

Schakels (clubbladen) | 1958 | | pagina 4