Mixed Pickles Bequnstiqinq van onze aöveRteeRÖeRS, houöt 6e schakel in stanó De dupe. WIJ hebben altijd gevreesd, dat bij de semi-prof-clubs het tenslotte de jeugd zou zijn, die de dupe zou worden. Niet die enkele jeugdspelers, waarop het oog der technische leiding met welgevallen rust, omdat zij er knapen in ziet, die ooit in het eerste elftal zullen kunnen optreden, maar die jeugd, die het nooit ver zal brengen in de voetballerij, doch voor wie ons prachtige voetbalspel een leerschool is, waar aan zij voor hun hele leven wat hebben. Een leerschool, waarin zij bijna ongemerkt gaan begrijpen wat opofferingsgezindheid is, wat teamgeest is en hoe goed het is voor een man om winst en verlies op dezelfde wijze te kunnen aanvaarden. Het is over die jeugd, dat wij ons ondanks de hiep-hiep-hoera redevoe ringen bij jubilea en ondanks de fondantachtige interviews van Harinck in „de Sportkroniek", waarin steeds maar beweerd wordt, dat ondanks het betaalde voetbal de geest zo echt amateuristisch gebleven is zorg gemaakt hebben. Nu ligt hier voor ons „Sportclubnieuws", het maandblad van de Sportclub Enschede. Dit blad brengt op navrante wijze de bevestiging hiervan. Uit het jaarverslag van de Sportclub Enschedé blijkt, dat zo schrijft het blad „de zaak zeer floreert. De geldelijke omzet is bijna tot 5 ton opgelopen." Verder blijkt uit het verslag, dat de acht lagere elftallen per jaar nog niet zo veel kosten medebrengen als een vijfde van het bedrag dat aan een betaalde speler wordt ten koste gelegd. Op zijn zachtst gezegd kan men hieruit concluderen, dat de verhoudingen dan toch wel helemaal scheef worden getrokken, maar het wordt nog erger. Het blijkt namelijk uit het clubblad, dat de velden voor de jeugd en de accommodatie zo abominabel slecht zijn, dat de grote machtige Sportclub Enschedé de jeugd moet laten spelen op de terreinen van de concurrentie, namelijk van Rigters- bleek. Nu zou een normaal mens denken, dat een club, die een half miljoen gulden ontvangt dan toch wel behoorlijk voor de jeugd zal zorgen, maar neen hoor. Voorzitter Van Dalen schrijft letterlijk: „Er zijn zo vele noodzakelijke dingen, die moeten voorgaan, willen wij in dit voetbalbestel ons liedje blijven meezin gen, dat wij het niet verantwoord achten ettelijke duizenden uit te geven om onze senioren in de amateur sector, maar zeer in het bijzonder onze junioren hun eigen sporthome te bezorgen." Wij appreciëren de openhartigheid van voorzitter Van Dalen; juist, zó is het! Koop een soort vreemdenlegioen bij elkaar Hollanders of buitenlanders, dat hindert niets en laat de jeugd verrekken. Een vereniging als A.F.C. met haar tientallen jeugdelftallen behoeft heus niet propaganda te maken voor toetreding van jongens, maar we willen het probleem in zijn algemeenheid stellen. Hetgeen Sportclub Enschedé schreef, is het beste be wijs, dat ouders, die in de beoefening van de voetbalsport door hun jongens iets anders zien dan een moge lijkheid in de toekomst voor een bijverdienste, goed zullen doen de jongens naar de amateurclubs te sturen en niet naar de semi-prof-clubs. Open tribune. Daar zitten dan onze leden weer op de open tribune evenals 35 jaar geleden. Nu zitten ze daar soms in de wind en in de regen, omdat de overdekte in vlammen opging. In 1920 zaten ze daar als ze geen geld hadden om een obligatie te nemen. Nog herinner ik mij de felle vernedering, die wij jongeren ondergin gen als wij plaats moesten nemen op de open tribune, terwijl oudere en dus over het algemeen meer kapi taalkrachtige leden plaats konden nemen op de overdekte tribune. Ik weet wel, dat het bestuur toen een vloed van argumenten had, waarvoor wij in de algemene vergadering zijn gezwicht. De club had een schuld moeten aangaan van 40.000 en het was dus niet onbegrijpelijk, dat het bestuur de vrije hand wilde hebben om zoveel mogelijk overdekte tribuneplaatsen te verkopen. Maar achteraf geloof ik nog altijd, dat de débacle van A.F.C. in de jaren twintig mede toe te schrijven is aan de splitsing, die gemaakt werd tus sen laat ik het nu maar heel populair zeggen leden die wel 250,in hun zak hadden om een obligatie te kopen en leden die geen 250,in hun zak hadden. Toen dan ook het eerste elftal faalde, kregen wij een ledenverlies te incasseren, dat A.F.C. destijds aan de rand van de afgrond bracht. Wat er straks ook gaat gebeuren bij de verhuizing, laten wij de leden bij elkaar houden. Bij elkaar op houten banken desnoods, of bij elkaar op onze nieuwe betonnen tribune, of waar dan ook. Maar A.F.C.-ers moeten A.F.C.-ers zijn en bij elkaar de wedstrijd kunnen bijwonen en de ploeg kunnen aanvuren. Namenwee. Namen accuraat schrijven is het zwakke punt in deze rubriek. Daar hebben wij eerst de polemiek ge had over Nestelr(ik durf niet verder, kijkt U maar in de advertenties voor de goede spelling) en nu heb ik mij weer verslikt in de naam van de vroegere bondsvoorzitter. Netjes op de vingers getikt door de nestor van de Amsterdamse sportjournalisten Jan Hoven 72 not out, still going strong die o.a. als volgt schrijft: „Neen, brave Pickler, dat je „Den Dirk" in de Schakel Dr van Rooyen noemde, is met zo erg. De zet fout, het omvormen van Pr tot R is niet zo erg en ieder aanvaardt dit als zetfout. Maar véél erger is je rectificatie! Want nu staat de naam wéér verkeerd (het is Van Prooye en niet van Prooyen) en nu aan vaardt niemand dat dit een zetfout is. En dat voor iemand die toch ook langzamerheid bij het senioren convent behoort!" Nou, die zit, mogen wij dan wel zeggen. Blaisse. Weet U, wie ik in deze affaire het naarste mannetje vind? Die „sportvriend" van Blaisse, die zo nodig de bladen moest opbellen met dat verhaal over het uit het veld sturen van mr. Blaisse. Want U moet echt niet geloven dat H.B.S. 10—H.V.V. 6 door een duizendkoppige menigte werd bijgewoond en dat de pers daar was. Dat geval heeft zich natuurlijk afgespeeld op een weitje achter Houtrust met 22 spelers en een op de kop getikte grensrechter. Die „Sportvriend", die zo nodig mr. Blaisse, een voortreffelijk man, die zijn land (O.E.E.C. en Euro pese Betalings Unie), zijn K.N.V.B. (urgentie-commissie) en zijn partij (K.V.P.) op briljante wijze verte genwoordigde en vertegenwoordigt moest trachten te compromiteren, zou ik nu eens zo graag in een wang (eventueel beide wangen) knijpen. En dan héél hard

Schakels (clubbladen) | 1957 | | pagina 7