Andere ogen Van de veteranen Tot laatste (oude) snik BequnstiQinq van onze aöveRteeRöeRS, houöt öe schakel in stanö In de V.D.Z.-bode, clubblad van R.K.S.V. V.D.Z. te Arnhem wordt sedert enige jaren door „De Speur der" een artikel verzorgd. Tot dus verre verhaalde hij van het wel en wee van bekende ex-voetballers, inter nationals vooral. Met ingang van dit nieuwe seizoen is door de „De Speurder" te verzor gen rubriek getiteld „Amateurclubs met Ere". Wij laten het eerste artikel in ex- tenso volgen. Niet omdat er voor ons zoveel nieuws in staat, maar uitslui tend om te laten zien met welke ogen onze club door andere verenigingen bekeken wordt. „Een van de bekendste amateur verenigingen van ons land is wel A.F.C. vit Amsterdam. De op 18 Jan. 1895 opgerichte A(msterdam- se) F(ootball) C(lub), welke vereni ging reeds meer dan 35 jaren haar gezellig terrein bespeelt aan de Zui delijke Wandelweg, behoort in feite tot de heel-vaste kern van de 2e klas, waarin de in de Amsterdamse rood zwarte kleuren spelende A.F.C.'ers reeds sinds 1923, in welk jaar zij uit de le klas werden verdreven, vertoe ven. Er volgden in de jaren daarna nog wel enkele 2e klas kampioenschappen, het laatste in 1948, maar de promo tiewedstrijden bleken steeds het grote struikelblok. A.F.C. werd in 1923 eerste klasser af. Men promoveerde in 1910 naar de hoogste klasse en behaalde het afde lingskampioenschap in 1918 en 1919. Ter nagedachtenis aan het popu laire A.F.C.-lid A. R. Onslow van Lierop werd in 1923 een kostbare beker geschonken door J. G. M. Bosch, en sinds die tijd kennen wij <op hét A.F.C.-terrein jaarlijks de wed strijden om de zg. A.R.O.L.-beker, een afkorting dus van de naam van wij len de heer A. R. Onslow van Lierop. Alleen Blauw-Wit won deze beker 3 maal achtereen, 1929, 1930 en 1931) en daarmee definitief. Ajax veroverde de 2e beker in 1951 door het tournooi in totaal 5 maal te winnen. Om; de 3e beker wordt nog steeds gespeeld, ofwel gestreden, maar thans niet meer door semi-profclubs. Alleen de amateur-verenigingen, welke hiervoor een uitnodiging ont vangen, kunnen om de A.R.O.L.- beker spelen. Dit tournooi zal een amateur-tournooi blijven en wordt jaarlijks vóór de aanvang van de nieuwe competitie verspeeld. Tenslotte wordt door de Amsterdam mers maandelijks „De Schakel" uit gegeven. Dit goed verzorgde en zeer lezenswaardige cluborgaan draagt er mede toe bij, dat A.F.C. gerekend mag worden als een der gezelligste en sportiefste amateurclubs, waarvan men 't als een voorrecht mag be schouwen lid te zijn." „De Speurder". „Nu, alle welopgevoede dingen hebben hun vastgestelden tijd". Camera Obscura. Zoals het Kerst wordt vóór Nieuwjaar en kort na Sinterklaas, zoals de schone lentetijd wordt ingeluid door Paas, zo is „de middag van het jaar",1) Augustus, steeds het feest van oogst- èn A.R.O.L.-beker vreugd' 'voor oud en jong geweest. Een andere constellatie kwam, een andere tijd ving aan. Het Zilv'ren Bal toernooi verdwijnt, het A.R.O.L.-blijft bestaan. Wil men e\en antwoord op de vraag, waar doen-ze het toch van?: 't Is A.F.C.! d i e club alleen met 'n deficit wat kan Ik lees in 't Officiel Orgaan een knap en fris artikel. Daar spant heer Oudewortel zich voor 't A.F.C.-vehikel. Een oud vehikel, maar het draait! Al meer dan zestig jaar!! Soms draait 't wat stroef, maar altijd weer staan verse paarden klaar. De dravers! Dank zij hun cadans zij de karos niet breken. Al was de weg ook nog zolang, zij bleven nimmer steken. Soms lagen zij in volle ren (dan roken zij de stal). Vandaar, dat u vaak onder hen een Stalmann treffen zal Wat in bedoeld artikel mij ook zo bijzonder trof, was d'aangehaalde uitspraak van Henk preses) Kappelhoff. Of het Toernooi zou voortbestaan, vroeg man van Sportkroniek. „En tot de laatste ademtocht!", was 's voorzitters repliek. Wel, zo 'n onwrikbaar standpunt dient royaal beloond te worden. Dient, met de opkomst van 't publiek „en masse", bekroond te worden. Dat bij de officieuze start van ieder nieuw seizoen ons Amsterdams Publiek dit weer zoals weleer zal doen. B. S. LE MARC HÉ. 1)Paul in „Armoede" Ina Boudier' Bakker. TVTen kan het wel weer merken, dat i'-*- wij midden in de komkommertijd zitten. De redactie vraagt ons vetera nen, wat hun toekomstplannen voor het komende seizoen zijn. Ik begrijp, dat dit bladvulling is, doch ik neem de gelegenheid te baat U onze zorgen op te dringen, hetgeen niet aardig is, doch tenslotte zijn het A.F.C. zor gen. De veteranen de oudste ambas sadeurs zitten nml. in een moeilijk parket. Noodgedwongen behoeft het elftal een aanvulling van spelers, om dat enige van onze oudste spelers zich moeten terugtrekken wegens ouderdomsgebreken, dat is naar, doch begrijpelijk. Het is ook zeer jammer, aangezien ze zich overigens nog fit gevoelen om de wedstrijd na afloop mede te bele ven. Deze ouden van dagen boven de 50 -zij hebben in de loop der jaren door hun wijs optreden vaste be- stuursplaatsen stellen zich echter nog gaarne een jaar beschikbaar om hun rijpe ervaring in veteranenvoet- balaangelegenheden aan de jongeren van boven de 40 over te dragen. Dit bestuur verkeert in de moeilijkheid niet te beschikken over voldoende ge schikte innemende spelers, die de ouderen kunnen vervangen. Nu Max nog afwezig is, heeft Jaap de leiding wederom in handen geno men U weet wat dat betekent en nu zal er eerdaags na de vacantie en zeer vermoedlijk op 6 September Vrijdagavond in het clubhuis een huishoudelijke vergadering plaats vinden, waarin het Bestuur openlijk verantwoording van zijn daden in het afgelopen seizoen zal afleggen en waar tevens de uitgenodigden hun opinie over nieuwe bestuursideeën kunnen uitspreken. Dat kan niet al leen een nuttige, doch tevens amu sante vergadering worden. Zij, die uitverkoren zijn om te verschijnen, behoeven zich niet te prepareren op overrompelende plannen, die zij even wel op de te zijner tijd hun toegezon den agenda kunnen lezen. Een bekend spreker van de A.F.C. Algem. Ledenvergadering wordt voor deze avond uitgenodigd, hij neemt op dit punt al Uwe zorgen over en daar mede is verzekerd dat deze vergade ring beslist vrucht zal dragen nou vrucht nu ja in elk geval tot een gekruid, tikkeltje misschien op windend debat zal leiden. En daar houden wij A.F.C.-ers toch zeker van. Komt dus allen, gij uitverkorenen begrijpt het doel, hoort mee aan en vindt Uw blijdschap. AREND. 5

Schakels (clubbladen) | 1957 | | pagina 5