Naar beter en meer kopw/erk £c Poisson Rouge 4- 4 /^4- °yxxxxj .DIEPZEE"-BAR Apollo- Paviljoen poelt allen mee, het is voor a.f.c. Je hebt voetballers, die koppen met het „koppie"; daarnaast onder kennen wij direct hun antipode, de z.g. „ogendichtknijpertjes". De intel lectuele kopper, de man die weet waar de bal naar toe gaat, is veelal een enkele ster aan een zwaar be wolkte nachtelijke hemel. Daarom zal het nuttig zijn, en dit geldt uiter aard voor die voetballers, die onder de tweede categorie zijn onderge bracht, een en ander over het kop pen in het algemeen en het detail werk in het bijzonder,, te berde 'te brengen. •Het ogendichtknijpertje dus. De man die de schrik om het hart slaat wanneer een hoge bal in zijn richting komt. Waarom die angst? Het ge wicht van de bal Het verkeerd neer ploffen op de schedel? Of de ondes kundigheid om de bal via het hoofd verder te transporteren. Laten wij deze drie vragen afzonderlijk behan delen. Het gewicht van de bal. De angst voor de grote bons, de dreun, de smak, als de bal, die men reeds bij het intrappen betast heeft, looiïg wordt bevonden. Ongetwijfeld zal het woord 's mans mond ontglip pen. „Looiïg hèEn daar heb je hem dan, het ogendichtknijpertje staat voor U. Dat kan niet missen, dat is altijd raak. Een echte kopper laat zich niet kennen, ook al moet hij in zijn binnenste toegeven dat de bal aan de zware kant is. Dat doet hij niet, hij is immers een kopper. Zal men bij het intrappen in het ge heel niets horen dan zou men kun nen concluderen, dat men met een hecht kopteam staat aangetreden. Dit kan, evenals de mogelijkheid dat de bal niet zwaar is, juist zijn. Het verkeerd neerploffen op de schedel. Kijk lezers, dit is het criterium. Immers, men weet, dat ook de zwaarste bal zonder bedenkelijke na- suizingen met het hoofd gespeeld kan worden, mits deze belandt tegen het keiharde voorhoofdsbeen. Dit 4eet het „o.d.knijpertje" ook. Wat kunnen wij direct uit deze these af leiden? De man mist het gevoel voor juiste timing. En dit weet hij ook. De suggestieve reflex om de ogen dicht te knijpen als het gevaar niet meer af te wenden is, is dan ook volkomen verklaarbaar. Gecompli ceerder wordt het, als de man in kwestie onder zijn moeilijk te bespe len hersenpan ook nog een complex meedraagt, b.v. laten wij zeggen een overmatig schuldgevoel. Duidelijk is, dat de „o.d.knijper" een onderdeel van het team is. Indien hij zich dan, j)ij een noodzakelijkerwijs te koppen bal, drukt van deze taak, zal het team hem niet meer als onderdeel willen of kunnen handhaven. Hij moet dus. Hem wordt een taak op gedrongen, waar hij, wil hij zich als onderdeel handhaven, niet onder uit kan. Naast het feilen van zijn voor hoofd als medium komt dus de ver antwoording van individu tot de massa. Bij de sehuldgevoelige man zal deze verantwoording het feilen ,,an-sich" impliceren. Hij gaat door een hel. Zijn gevoelige hersenkwab ben, die hem als mens doen staan tussen de mensen, doen zijn lichaam een daad verrichten, die het niet wil. Het klinkt paradoxaal, want zijn het niet de kwabben, die door de bons van de bal onder de dunne schedel- wand hevig zullen resoneren. Een offer dus, een offer aan het team. Ook hieruit zal mogen worden ge concludeerd, dat hij op dat moment liever zijn ogen sluit en de wereld voor een ogenblik de wereld laat, om zich te kwijten van zijn taak. De ondeskundigheid voor verder transport. Dit is simpel. De man kan het niet. Echter in tegenstelling tot diegene, die wij zojuist hebben besproken, is hier wel de volledige wil aanwezig om het goed te doen. Dit is onder alle omstandigheden lofwaardig. Geef hem echter geen hoge bal, hij is een hoofdelijke nul, een niets in hoger sferen. Zijn opstelling is waar schijnlijk gerechtvaardigd door zijn voetenwerk, door het instinctmatige voetenwerk wel te verstaan. Hou het laag bij de grond, dit ligt hem. Er werd in de aanvang gesproken over het nut van deze letters. Wel nu, er is een remedie, althans voor de eerste twee groepen, om toch nog complete voetballers te worden. U begint des avonds voor het naar bed gaan Uw hoofd enkele malen hard tegen het kussen te slaan. Dit houdt U twee weken vol. De derde week begint U aan licht houtwerk, triplex is hiervoor uitermate ge schikt. Is ook deze proef na enige weken naar welzijn geslaagd, dan begint U aan de muur. Lekker hard tegen op bonsen. Stevig doorbijten. Ziet de muur voor de bal aan, ergens in de lucht hangende bij de tweede paal. Een unieke kans voor een doel punt. Batsdoorzetten, keihard onder de lat. Ja, een leuk behangetje, maar voor U is het de bal. Flats nog een keer. Niet te lang blijven doorhameren, hoogstens een twintig keer per avond, dan meteen onder de wol en blijven denken aan die han gende bal, bij de tweede paal. Slaapt er mee in. Houdt dat een half jaartje vol,U wordt een kopper. Voor de laatste groep is geen enkel geneesmiddel, klaverjas is het enige alternatief. KAKIE. V4C 10

Schakels (clubbladen) | 1957 | | pagina 10