Autoverhuur en Rijschool C^lob©" Verhuur en administratie: Sarphatipark 19 Amsterdam-Z. Telefoon 793491 Gedurende de wintermaanden 20% korting over het vaste uurbedrag. VerzekeringAll Risk Per weekdag Zon- of feestdag poelt allen mee, het is voor a.f.c. scheidenheid zeggen heb voor speld en dat de restanten van ons amateurisme ten onrechte het ac cent van een knus, maar niet veel betekenend onder-onsje heeft gege ven. Daar kunnen we tegen zijn, jij en ik en ons op de Grote Tradities be roepen, maar dan kloppen we aan Dovemans deur. Het offer voor het „betere voetbal" en meer overwin ningen van het Nederlandse elftal, moet tot de laatste stuiver worden betaald. Tot de laatste stuiver. En wel door de clubs die, om welke reden dan ook, nog altijd het ama teurisme zijn trouw gebleven. Dat is een teleurstelling, maar- geen verrassing. Voor mij tenminste niet J. (M. P.) W. JAN COTTAAR, Sportredacteur, Nieuwe Rotterdamse Courant. Wij hebben dit artikel aan onze Mixed-Pickles medewerker ter inzage gestuurd en ontvingen van hem de volgende repliek: Ik geloof, dat mijn goede vriend en gewaardeerde collega Jan Cottaar bezig is, Liters en Meters op te tel len en dat is een optelsom die nog nooit helemaal gelukt is. Mag ik een paar van die componenten even na der bezien: (a) „Het oordeel van de nieuwe voetbalmaatschappij luidt immers, dat de tijd van tradities voorbij is." (Blijkbaar alleen voor die tradities, waaraan de nieuwe voetbalmaat schappij geen geld kan verdienen, want voor het overige clubblad, clublied, clubkleuren, clubavond, clubdiner is zij nog feller op tra dities dan vele amateurclubs). (b) „Wat buiten die nieuwe maatschappij staat, heeft alleen nog maar belang voor sportbeoefenaren, de belangstellenden hebben hun tri buneplaatsen nu elders gekocht." (Laat ik nu mijn hele journalistieke leven gedacht hebben dat wij echt niet alleen voor de belangstellenden schreven, maar in niet mindere mate voor de sportbeoefenaren). (c) „Het komt er tenslotte op neer, dat de krantenlezers voor wie deze journalisten schrijven zich voor namelijk interesseren voor Ajax en Feyenoord etc(Sinds wanneer schrijven wij alleen maar wat de krantenlezers interesseert? De con sequentie van deze zin brengt ons bij „News of the World", Sunday Pictorial" en zo). Tot zover een paar opmerkingen over de journalistiek-technische zijde van Cottaar's artikel. Erger vind ik nog, dat hij traditie verwart met generatie en dat z.i. de traditie sterft als de generatie sterft. Men kan bij traditie niet leven, maar men kan er uit putten, om zijn geestelijke accu bij te vullen, waardoor het leven niveau behoudt. Het sprookje van do Gouden Koets op Prinsjesdag heeft niets met „economie" en „efficiency" te maken, maar ons zuivere Neder landse democratische leven vult op iedere Prinsjesdag zijn geestelijke accu bij uit deze levendgebleven en tot leven wekkende traditie. Natuurlijk zullen er ook nu knoei ende amateurclubs zijn. Maar dat is het punt niet. Als Jan Cottaar en mijn hemel, als dit aan het groene hout geschiedt, hoe moet het dan met het dorre hout zijn echter meent, dat meer dan 300.000 ama teurs moeten worden doodgezwegen omdat zij „tot de laatste stuiver" moeten betalen voor het „betere voetbal" (dat op de duur hoogstens 10 van de huidige 80 clubs in de nieuwe voetbalmaatschappij zullen weten op te brengen) eh voor „meer overwinningen van het Nederlandse elftal" (tot nu toe vrijwel steeds met de odd-goal bevochten via een soort afbraakvoetbal, soms gecombineerd met een optreden, waarvoor eert be schaafd Nederlander zich eigenlijk een beetje geneert) dan ziet het er op de duur slechter uit voor de Nederlandse voetbaljournalistiek dan voor het Nederlandse voetbalama- teurisme. J- W. Tenslotte citeren wij, wat de nestor der Nederlandse sportjournalistiek H. A. Meerum Terwogt, in het blad „Sportief" over deze aangelegenheid schrijft Ik lees in de A.F.C.-schakel de rubriek Mixed Pickles van Joop Wijnand, die de grote Amsterdamse bladen vraagt: „Gelooft ge werkelijk, dat het verantwoord is om streven en wérken van 330.000 mensen te negeren ter wille van het streven en werken van 1000 mensen? Met an dere woorden, dat de gehele amateur voetbalsport genegeerd moet worden voor de semi-profs?" Dit naar aan leiding van het negeren van het AÉ.OL-beker-tournooi. De Rotterdamse bladen hebben het Z.V.C.-tournooi niet genegeerd, maar- enkele deden erger dan dat: ze ga ven de Z.V.C. onbehoorlijk duidelijk te kennen, dat ze er nu maar mee op moest houden. Ik vind het een moeilijke kwestie. Ik geloof niet, dat het verstandig is van de grote pers om het amateur voetbal en de amateur-tournooien zo summier te behandelen. Laten de bladen belangstelling kweken voor amateur-voetbal, zoals ze dat inder tijd gedaan hebben voor Engels cricket, Engels voetbal, voor korfbal, hockey en tennis en voor tal van andere sporten, die later tot bloei gekomen zijn ik denk aan tafel tennis. Luxe verhuur van Volkswagen de Luxe - Opel TARIEF Volkswagen de Luxe *55 en '56 Opel '55 en '56 Weekeinde Zatcrda9 D uur tot vv eeaeinue Maandagmorgen s uur 1 week 14 dagen f 10.en f 0.06 p. km. 12.50,, „0.06,, 19.-,, „0.06,, 70.— 0.06 135.- „0.06 f 13.en f 0.06 p. km. 15.-,, „0.06,, 22.- 0.06 85.-,, „0.06,, 165.— 0.06 Autorijschool met gediplomeerde instructeurs K. N. A. C. 10

Schakels (clubbladen) | 1956 | | pagina 10