Derbq in Accra S. TBaarda flroltoernooi Drukkerij Joh. Meijer Zoon ACCOU NTANC Y Bequnstiqinq van ónze aóvepteeRóens, houöt öe schakel in stanö GE kunt tienmaal naar Blauw witAjax zijn geweest, twintig maal naar P.S.V.Eindhoven en wel licht honderdmaal naar Zeeburgia A.F.C., maar als ge meent een derby te hebben gezien moeten wij U te leurstellen. Goed; het was aardig, plaatselijk werk en er werd pittig ge speeld. Er mag eens een hard woord gevallen zijn tussen de spelers en desnoods een oorvijg zijn uitgedeeld op de tribune. Maar een derby; nee! Echt niet! Tot heden wisten wij ook niet beter of bovengenoemde ontmoetingen, die zich altijd kenmerken door plaatse lijke rivaliteit waren derby's. Welk een vergissing! Vanmiddag hebben wij een derby gezien. Een echte. Onder zware pressie van Uw gehaaide redacteur, die drommels goed weet, dat wij niet eens naar charmante meisjes durven kijken laat staan er over schrijven zijn wij in arren moede maar naar voetbal in Accra gegaan. We hadden het slechter kunnen treffen! Tussen 5999 negers (De capaciteit van het Owusu Memorial Park be draagt 6000 man) hebben wij een derby aanschouwd van bijzondere allure. Of de voetballerij in dit land sinds het wapenverbod uitsluitend gebruikt wordt als dekmantel voor het uitvechten van familieveten of andere hooglopende kwesties, is ons niet bekend, wel kunnen wij U ver tellen, dat de wedstrijd tussen Hearts of Oak en Accra Standfast de hardste was, welke wij ooit hebben meege- maakt. Zelfs als wij in aanmerking nemen, dat deze ontmoeting als een derby te boek stond en veronderstel len dat het in normale competitie wedstrijden wat milder toegaat, gelo ven wij beslist niet, dat een blanke, dergelijk voetbal op den duur zou overleven. Lightning Sackey. In ieder geval, dit was een derby. Daar bestond geen twijfel aan. Reeds na tien minuten stortte de linksback van Standfast als door de bliksem getroffen ter aarde. De „bliksem" was in dit geval Korkoi Sackey, middenvoor van Hearts of Óak, wellicht een jongen met een hart van goud, héél mis schien zelfs goed voor z'n moeder, maar in voetbaltenue een harde rekel. Intussen was het slachtoffer op een gereedstaande brancard weg gedragen en daar de spelregels slechts invallers toestaan tot vijf minuten na de aanvang speelde Standfast met tien man verder. Niet tegenstaande dat behield Standfast het overwicht, zonder dit in doel punten te kunnen uitdrukken. Tot onze grote verwondering zagen wij vijf minuten na het eerste onge val de, door ons op minstens zes weken hospitaal geschatte back, weer fris en monter het veld opren nen. Het publiek gunde hem niet het minste applaus. Blijkbaar betrof het een slappeling! Hearts of Oak kwam nu opzetten en na enkele gemiste kansen was het Sackey, die het leer in de touwen knalde. De vreugde der Hearts supporters tart iedere be schrijving. Alles wat op dit gebied in Europa gebracht wordt is ronduit knudde. Wij zagen een twintigtal toe schouwers over de prikkeldraadom heining klimmen om de maker van het doelpunt te kussen; winkelhaken in kleding en stokslagen der politie negerend. De overige supporters der Hearts hieven een oorverdovend gehuil aan, terwijl velen hun hemd uittrokken en met beide vuisten op de aldus vrij gekomen blote borst trommelden. Enige welgestelden hadden de be schikking over een ratelinstrument, zij hielden hun hemd aan en maak ten nochtans meer lawaai. Mijn buurman was waarschijnlijk niet slechts supporter der Hearts, maar misschien wel donateur of zelfs lid der vereniging, gezien het feit dat hij uit louter enthousiasme in mijn schoenen begon te bijten. Eerste Ronde. Na een minuut of vijf was de politie er in geslaagd om het terrein van burgers te zuiveren en kon het feest weer doorgaan. Kort hierop ontbrandde de eerste vechtpartij. Een der Heartsmen was van mening dat hij onder de gordel was geraakt door Standfast en daar de scheids rechter geen aanstalten maakte om 'yE komen gelukkig allemaal weer Die er eerder ook zijn geweest, Naar ons oude veld aan de Wandelweg, Voor 't Arolvoetbalfeest. De Zwartende Witten en D.W.V., We zien ze allen zo graag, En Frisia, Robur, Good old H.F.C. En de Haantjes uit den Haag. H.B.S. heeft de beker van 't vorige jaar En dat doet ons machtig plezier, Maar al zijn we dan gastvrouw, we houden dat ding Toch ook wel eens erg graag hier. Maar hoe 't ook zij, we spelen sportief, "Keep smiling" is 't altijd geweest. We maken tesamen dit beker toernooi, Tot een waarlijk VOETBALFEEST. VRIENDIN. dit te bestraffen, nam hij het recht zelf ter hand. Met een paar uppercuts waar men in boksringen grif een tientje per stuk voor betaalt werd de overtreder terechtgewezen. Een niet onaanzienlijk deel van het publiek begon zijn medewerking te verlenen en luttele seconden later vormde het terrein één hartstochtelijke vechten de massa. De zuiveringswerkzaam heden namen ditmaal tien minuten in beslag. Wij zullen U een verdere beschrijving van deze wedstrijd be sparen. Het voetbal was slecht en soep was niet te krijgen. De bran card moest nog vier maal uitrukken en evenzoveel maal kwamen de ge wonden even later weer fit in het veld. Drie keer werd het voetbal ver der nog onderbroken voor massale boksdemonstraties. Hearts of Oak scoorde nog vier doelpunten en onze schoenen zijn waardeloos geworden. Noteer je even Jan. Een half pond pinda's! De moraal krijg je gratis: Ga nooit met goede schoenen naar een derby in Accra. AD. MARATHONWEG 64 AMSTERDAM-Z. TEL. 71 3308 Kanaalstraat 132, Amsterdam-W. Telefoon 807 1 0 Uw adres voor beter drukwerk 3

Schakels (clubbladen) | 1956 | | pagina 5