Mixed Pickles Kampioenen 't is mei sizzen net te öwaen (vervolg) tot stand kwam, waren één week later het dagelijks bestuur van A.F.C en de A.R.°.L.-c°mrnisie het.er „loeiend over eens, dat de A.R.O.L.-bekerwedstrijden zouden moeten blijven bestaan, doch uitsluitend voor amateurclubs. Niet omdat wij iets „hadden" tegen betaald voetbal, maar omdat het niet anders kon. De Z.V.C heeft de consequentie van wat zich in devoetballerij afspeelde, niet aangedurfd. Zoals eigenlijk de voetbalwereld als zodanig die niet heeft aangedurfd en een revolutie, die halverwege blijft steken, heeft voor alle betrokkenen iets onbevredigends. Men ziet het halfslachtige in clubbladen als van Sparta en van Aiax Het weifelen tussen „wij clubvrienden" en „wij werkgevers/werknemers Ajax is uiteraard gelukkig met het feit, dat Ajax III kampioen werd van de betrokken Reserve Tweede Klassee Natuurlijk van harte gelukgewenst. Nu wordt Ajax III gehuldigd als „het hoogste elftal van onze amateurafdeling dat dit resultaat bereikte". Maar nu heel eerlijk: hebben die spelers hun vreugde aan het feit, dat zij dit hoogst be reikbare als liefhebbers bereikten of aan het feit, dat zij nu een aantrekkelijke bijverdienste in het tweede of het eerste onder hun bereik hebben? En wat moet nu de voorzitter zeggen in zijn huldjgingsspeech „Kerels, blijf streven naar het hoogst be reikbare bij de amateurs" of: „De poort voor het betaalde voetbal staat nu voor velen uwer open. Het is allemaal erg moeilijk. Openbaar geschrift. Zo dat weten wij dan alweer: een clubblad is een „openbaar geschrift". Dit is beslist door de politierechter in Dordrecht voor wie de eerste rechtszaak in Nederland over een voetbalclubblad gediend heeft. Het betrof hier een klacht, die leden van „Sliedrecht" hadden ingediend tegen hun bestuur inzake hetgeen dat bestuur over hen in het clubblad geschreven had. Nu, dat loog er dan ook niet om. Wij hebben ook wel eens stukjes in de Schakel" geschreven of opgenomen, die om het eens zacht te zeggen niet de daverende bijval van alle leden genoten, maar wij hebben toch wel even met de ogen zitten knipperen bij hetgeen het bestuur van Sliedrecht" over de betrokken vijf leden publiceerde. Hier is het: In afwachting van een nadere beslissing van de ledenvergadering zijn de volgende leden vanwege hun verregaande verraad en onbetrouwbaarheid geschorst". En verder: „Aanvankelijk waren er nog spionnen nodig en in die rol heeft de athletiek-secretaris een nummertje onbetrouwbaarheid en huichelarij weggegeven, dat werkelijk meesterlijk in zijn soort kan worden genoemd". lt Dat namen" die leden niet en zij liepen naar de Kadi in Dordrecht, onder wiens ressort Sliedrecht valt. De verdediger van het bestuur betoogde, dat het bestuur moest worden vrijgesproken omdat een clubblad niet beschouwd kan worden als een blad, dat in het openbaar verschijnt". De politierechter besliste anders. Hg achtte een clubblad wel degelijk „een openbaar geschrift", was van oordeel, „dat het bestuur met woorden te ver was gegaan" en veroordeelde alle bestuursleden tot het betalen van een geldboete. Grens. Iedere sportsman zal het wel met ons eens zijn, dat dergelijke uitlatingen (de ledenvergadering had zich nota bene nog niet eens uitgesproken!) zéér onbehoorlijk zijn. Toch hebben ook „in het nette gesproken clubbladredacties en/of bestuursleden het vaak moeilijk met publicaties. Dit spruit voort uit de na-oorlogse overgevoeligheid ten aanzien van wat gedrukt wordt. Dit volk heeft zich van 1940 tot 1945 zo mateloos geërgerd aan wat er zo al verscheen, dat het fel reageert op wat er so-wie-so geschreven wordt. Het vergeet daarbii wel eens de diepe democratische betekenis van de uitspraak: „Ik ben het met met U eens en zal U met alle mij ten dienste staande middelen bestrijden. Maar samen met U zal ik er voor strijden, dat wij el Zo ^ict^u" d^redactie' van „Chantecler" het altijd lezenswaardige clubblad van het Haagse „Quick" overhoop met het bestuur. Rechtstreekse aanleiding: een zeer critisch, maar correct gesteld artikel van een der leden over de revue, die Quick ter gelegenheid van het 60-jarige bestaan in het Kurhaus gespeeld heeft. De executanten en het bestuur van Quick op de gezamenlijke achterste benen. De redactie van „Chantecler heeft nu een soort „geloofsbelijdenis" opgesteld over de taak van een clubbladredactie, waaraan wij het vol- „De redactie-commissie is van mening, dat in beginsel ieder artikel, dat haar wordt aangeboden, dient te wórden geplaatst, wanneer het voldoet aan de volgende voorwaarden: lal on een of andere wijze op Quick betrekking heeft; (b) naar inhoud en strekking niet onbehoorlijk is; (c) naar de wijze, waarop het gesteld is, niet onbehoorlijk is; (d) niet in strijd is met het belang van Quick. De redactie-commissie is zeer huiverig al te snel te beslissen, dat een artikel met in het belang van Quic is Dat door bespreking van allerlei kwesties in Chantecler aan onze vereniging naar buiten afbreuk wordt sredaan moet men ook niet al te snel aannemen. Dat men meningsverschillen openlijk via een cluborgaan be- handelt, getuigt juist van innerlijke kracht van de vereniging en zal door buitenstaanders althans door buitenstaanders, op wier mening wordt prijs gesteld ook veelal zo worden opgevat". Dit liikt ons zeer juist. Natuurlijk moet men niet ademloos de hele vuile was buitenshuis gaan behandelen, maar ten principale geldt voor iedere gemeenschap, die ook naar buiten optreedt (en dat doet iedere grote sportvereniging per definitie) dat haar kracht in openbaarheid is. De landskampioenen in enkele Europese landen zijn de volgende. Duitsland: Borrussia, Dortmund; Engeland: Manchester City; Frank rijk: Nice; België: Anderlecht; Zwit serland: Grasshoppers; Italië: Flo rence, Yougo-Slavië: Rode Ster; Oostenrijk: Rapid Wien; Spanje: Bilbao; Portugal: Porto. Bezoekers van A.C.C.-, A.B.C.- of andere feesten, knoopt deze gegevens in de oren. U kunt er soms prijzen mee winnen. 8

Schakels (clubbladen) | 1956 | | pagina 8