Mixed Pickles Bequnstiqinq van onze aöveRteeRöeRS, houöt öe schakel in scanö Holland-Schotland. "T|E helaas weinig talrijke A.F.C.-ers (een van de onzen droeg de Oranje trui, vrienden!), die tijdens de kille avond van Holland-Schotland op Houtrust aanwezig waren, hebben zich kunnen warmen aan een boeiende, op zeer behoorlijk peil staande wedstrijd tussen de vertegenwoordigende elftallen der amateur voetballers van genoemde landen. Bond en Pers hadden bij voorbaat alles nagelaten, om die wedstrijd in de publieke belangstelling te brengen. Hier en daar hing een onopvallend reclamebiljet en de Pers bepaalde zich tot een nonchalante publicatie van de elftallen, een voorbeschouwing, een woord van aanmoediging kon er niet af. De wedstrijden van ONA, TOP, Oosterparkers, RBC, Zwartemeer (en nou gauw uit Uw hoofd zeggen waar al die grootheden thuis horen) zijn natuurlijk véél belangrijker dan een landenwedstrijd waarbij een ploeg betrokken is, die meer dan 300.000 actieve voetballers representeert. Welnu, de amateurs, waarbij onze Co Bouwens opviel door een gedegen en degelijke partij, hebben een klinkend antwoord gegeven. De 4500 toeschouwers van Houtrust zullen uitgroeien tot een legioen, dat deze mentaal en technisch voortreffelijke Nederlandse ploeg de volgende keer tot grootse daden zal inspireren. De rol van het Nederlandse amateurvoetbal is (ook internationaal gezien) nog lang niet uitgespeeld. Discussie In de cluborganen van enige der oudere amateurclubs is een interessante discussie gaande over het begrip amateur. Het U.D. Kanon heeft de kat de bel aangebonden en er op gewezen, dat eigenlijk de scheiding, die momenteel bestaat tussen de semi prof clubs en de amateurclubs toch niet precies de juiste scheidingslijn is. Immers: er zijn tal van amateurclubs, die niet in de amateurafdeling spelen, omdat zij werkelijke amateurs (het juiste Nederlandse woord is liefhebbers) zijn, maar omdat hun de middelen ontbreken om tot betaling van hun eerste en tweede elftal over te gaan. Er zijn plenty clubs, die niets liever zouden willen, maar die het ,,nog" niet kunnen. Zou het nu niet wenselijk zijn, dat er een verdere splitsing wordt gemaakt en dat men die clubs bijeenbrengt, die niet uit noodzaak maar ten principale de voetbalsport als ontspanning willen be oefenen. Het Kraaiennieuws, het clubblad van H.B.S., heeft de zaak ook aangesneden en voor ons A.F.C.-ers is de volgende alinea interessant: „Misschien is de tijd niet ver meer af, dat de oude clubs de koppen eens bij elkaar steken; om er enkele te noemen: H.F.C., H.V.V., Quick Nijmegen, Hercules, V.O.C., A.F.C., U.D. en H.B.S. Wij zouden dan eens serieus kunnen bekijken in hoeverre hier sprake is van een soort wishful thinking dan wel welke concrete mogelijkheden er zijn". Waar deze zaak ook de aandacht van de pers begint te trekken (het Vaderland wijdde er een artikel aan), is het wellicht nuttig voor A.F.C. attent te blijven op deze nieuwe ge- dachtenontwikkeling bij enige der oudste amateurverenigingen. Betaald Dat er alle mogelijke begripsverwarringen heersen hetgeen overigens in een overgangstijd nu niet zo erg is is ons dezer dagen in een persconferentie in de provincie gebleken. Daar gaf de plaatselijke in dustrie aan de regionale pers een overzicht van de gang van zaken, lonen en prijzen, woningbouw voor de arbeiders, enz. Bij de rondvraag kwam het punt ontspanning ter sprake. Op desbetreffende vragen deelden een paar fabrikanten mede, dat reeds jaren geleden het personeel een voetbalvereniging had opgericht en bij de directies om steun was gekomen. De spelers betaalden hun uitrusting zelf en de directies hadden hulp verleend, c.q. subsidie verleend voor het huren van goede voetbalvelden en hadden gezorgd voor behoorlijke kleed- en douchegelegenheid. Dit was allemaal gunstig, de ploegen bleken over het algemeen uit te komen in de Zaterdagcompetities en iedereen was ingenomen met de gang van zaken. Tot onze niet geringe ver bazing maakte een der collega's op deze gang van zaken aanmerking, want hij vond, dat eigenlijk de plaat selijke industrie tekort schoot en toch in de eerste plaats de plaatselijke semi prof voetbalclub te hulp moest komen, die overgegaan was naar betaald voetbal, maar door slechte resultaten en verre reizen dit eigenlijk niet vol kon houden. De voorzitter van de persconferentie begreep eigenlijk niet goed, waarom deze vraag werd gesteld. Als men van directie-zijde nu alles doet om de werknemers in hun vrije tijd sportieve ontspanning te bieden, dan snapte hij niet, waarom zij een prof club moesten gaan steunen, alleen maar, omdat die prof club in de zelfde plaats gevestigd was als de betrokken industrie. Hieruit blijkt toch weer, welk een merkwaardige opvattingen er bij het betaald voetbal heersen en helaas ook bij een deel der pers. Hals over kop hebben tientallen verenigingen zich in het avontuur gestort van het betaald voetbal en de clubs, die bij deze God zegene de greep tactiek het lid op de neus krijgen, vinden het blijkbaar oorbaar om zich dan maar tot de plaatselijke overheid of tot de plaatselijke werkgevers te wenden. Men vergeet daarbij helemaal, dat het steunen van prof clubs toch stellig niet op de weg ligt van de over heid (het is toch wel belachelijk, dat een deel van onze loonbelasting gebruikt zou moeten worden om pleite prof clubs op de been te houden) of van de bedrijven, die goed werk doen door hun eigen personeel in hun vrije tijd een prettige ontspanning mogelijk te maken. Wij zijn te lui om even na te kijken van wie ook weer het beroemde citaat is „ons is niets te dol", maar het citaat lijkt ons precies te passen op hetgeen zich hier en daar in de sector betaald voetbal begint af te spelen. Kaar Nu wij het toch over vreemde dingen hebben in de huidige voetbalconstellatie: Heeft U ook paf gestaan, dat SpartaFeyenoord als „opluisteringswedstrijd" vastgesteld is bij de Zilveren Bal, die, na het verleden jaar te hebben laten afweten, thans de wedstrijdserie hervat met amateurclubs? De Commissie zal zich wellicht dekken met de redenering, dat een gedeelte van de recette naar de lief dadigheid gaat en dat er van een tournooi met uitsluitend amateurclubs maar weinig recette te verwachten is. Toch menen wij, dat het vaststellen van SpartaFeyenoord in dit geval een klap in het gezicht is van de deelnemende amateurclubs. De Z.V.C. heeft, in tegenstelling tot de toenmalige A.R.O.L. Beker-commissie niet durven te kiezen en te delen. Toen op 13 November 1954 de overeenkomst tussen K.N.V.B. en N.B.V.B.

Schakels (clubbladen) | 1956 | | pagina 7