W/at iedere A.F.C.-er behoort te u/eten Het Laatste Nieuws BequnstiQinq van onze aöveRteeRöeRS, houöt öe schakel in stanö De tijd gaat snel. Nauwelijks heb je in de Schakel min of meer schamper over die zuidelijke, heet- bloedige voetbalenthousiasten ge schreven fen naïevelijk beweerd, dat zulke sappige kloppartijtjes als bij hen tot de attracties behoren, in ons nuchtere Nederland niet zo gauw zullen voorkomen, of je wordt meteen voor schut gezet. Eerst enige hand tastelijkheden in het Oosten en nu weer enige incidentjes in Den Haag, brengen je op harde wijze aan het verstand dat er iets aan het verande ren is. Natuurlijk wisten we wel, dat de betaling nieuwe elementen in onze voetbalsport heeft gebracht waarvan we de ingrijpende invloed nog niet precies kunnen beoordelen. De strijd om de punten werd in de eerste plaats een strijd om de centen van Jan Publiek. Een overwinning is be langrijker vanwege de premie dan om de sportieve voldoening. Het chauvinisme van de aanhang wordt misschien zelfs door het uitzicht op een prijsje in de voetbalpool extra aangewakkerd. Zo'n incidentje als in Den Haag liegt er overigens niet om en een zuidelijk voetbalslagveld be hoeft zich er niet voor te schamen. Alleen het schietpartijtje ontbreekt nog, maar misschien komt dat ook nog wel, al zijn de bepalingen op het bezit van wapens hier gelukkig erg streng. Maar laten we alle scherts bijzijde. In plaats van „It's all in the game" kunnen we nu wel zeggen „It's all in the business", doch deze excessen dwingen het Bondsbestuur tot de strengste waakzaamheid. Wij hebben altijd hoog opgegeven van de op voedkundige waarde van onze sport, de jeugd leerde er discipline en kameraadschap door, bovendien res pect voor de tegenstander, doch door zulke excessen komt die vormen de waarde van ons spel toch wel heel erg in het gedrang. Innerlijke Beschaving. Maar, het ergste is dat deze exces sen niet eens het belangrijkste zijn. De Koninklijke N.V.B. zal hierop wel streng ingrijpen, want anders is in deze knock-out competitie het hek van de dam. Waar de innerlijke be schaving verloren gaat, dreigen ver ruwing en verdere ontsporingen. Daarom vind ik het meest funeste in deze ontwikkeling, dat blijkbaar ook zij, die grote invloed op deze ontwikkeling ten goede of ten kwade kunnen uitoefenen, blijkbaar ziende blind en horende doof zijn of zich zo moeten houden. Daar had je b.v. die radio-reporter die verslag van de relletjes op het Houtrustterrein gaf en die niet aarzelde om zonder meer de scheidsrechter de schuld van het geval te geven. Laat die man nu fou ten hebben gemaakt, de spelers ma ken er zovele, maar zelfs een zwak moment van een scheidsrechter mag nooit of te nimmer voor de spelers een excuus zijn om eigen rechtertje te spelen of op een dergelijke manier uit de band te springen. Wanneer de Bond en de clubleiders en vooral ook de captains hun spelers nooit genoeg kunnen voorhouden, dat dergelijke reacties absoluut uit den boze zijn, dan moeten Pers en Radio voor 100% steun aan dat streven geven. Want wat voor een invloed gaat van Pers en Radio niet op honderdduizenden uit. Ongemerkt kan daardoor alle opvoedkundige werk te niet worden gedaan en een foute mentaliteit aan gekweekt. Toen ik verleden week het radio-verslag BelgiëHolland beluis terde was ik op een gegeven mo ment met stomheid geslagen toen de beide bekende radio-reporters tijdens een babbeltje over de scheidsrechter deze eenvoudig een „home-referee" noemden. Dat men het niet met scheidsrechterlijke beslissingen eens is, is ieders goed recht. Maar dat men hem van opzettelijke unfaire partijdigheid beschuldigt dat is in feite de betekenis van het woord „home-referee" - is naar mijn be scheiden mening voor verslaggevers van naam beneden peil. Men sugge reert de luisteraars, dat die Hollandse spelers toch eigenlijk engeltjes zijn, die door die partijdige scheidsrechter ten pleiziere van de Belgische gast heren ten onrechte gestraft worden. Dit is een onbehoorlijke insinuatie, des te gevaarlijker omdat bij honderd duizenden luisteraars langzaam maar zeker het gevoel voor wat wel en wat niet mag wordt uitgehold. Het is weer die vervlakking van de fatsoens normen. Men maakt die brave luiste raars wijs, dat de overtredingen waarvoor die referee meent te moe ten straffen, helemaal niet zo erg zijn. Er wordt wel enthousiast en potig ingegrepen, maar ja, voetbal is geen spel voor kostschoolmeisjes en wij moeten het nu eenmaal van fris Hollands open spel hebben. In werkelijkheid was waarschijnlijk de faam van dit spel ons elftal voor uitgesneld en had die Engelsman zich voorgenomen ieder symptoom van ruw spel in het begin de kop in te drukken. Er was een zekere parallel met Düsseldorf waar de scheidsrech ter ook gedwongen was in de eerste tien minuten herhaaldelijk streng in te grijpen. Daargelaten of het ten rechte of ten onrechte was, zeker is dat meestal tegen Nederland gefloten werd. Ieders plicht. Welnu, ik wil hiermede maar zeg gen, dat aangezien ons tegenwoordig voetbalbestel een stijgende kans op excessen in zich draagt, iedereen die hetzij zelf leiding geeft of de publieke mening kan beïnvloeden de plicht heeft voor ontaarding te waarschuwen. Anders kweekt men de mentaliteit, dat de overwinning oneindig meer waard is, dan de wijze waarop men zijn sport bedrijft. Men speelt in de kaart van de sensatie-belusten en vervreemdt de ware sportliefhebbers. Wanneer men propageert, dat de punten coüte que coüte met alle mid delen moeten worden binnengehaald, dan dient men zich toch ook af te vragen waar het heen gaat, als de jeugd in het leven diezelfde richt lijnen zou gaan toepassen. Mij dunkt, de Maatschappij zou er niet op voor uitgaan. En daarmede ben ik dan weer bij de jeugd aangeland, welke ons amateurclubs meer dan ooit na aan het hart moet liggen. Wil men de jeugd iets waardevols voor het leven medegeven, dan dient men de sportieve begrippen er als het ware in te hameren. Dan moet men haar tot het besef brengen, dat een wer kelijk goede voetballer geen ruwheid nodig heeft om tot succes te komen. Dat ook eerbied voor scheidsrechter en tegenpartij voor de goede sport man primair zijn. En hoe mooi voet bal kan worden gespeeld heeft Par- tizan ons laten zien. Wat moet het een sportieve voldoening zijn om zó in een elftal te kunnen spelen. I. H. GALAVAZI. Zondag 22 April 1956 is voor ons, tot dusverre, dé Zondag van het sei zoen geworden. De K.N.V.B.-elftallen behaalden 7 punten uit 4 wedstrijden en de overige elftallen, met inbegrip van onze Jeugd behaalden soortge lijke resultaten. Het eerste verspeelde een punt aan nummer laatst van de ranglijst, Vriendenschaar. Wij hadden, statis tiek-technisch bezien, onze dag niet, maar anders hadden we U haarfijn kunnen voortellen hoe vaak één of meer onzer voorhoedespelers in de buitenspelval liepen. Het tweede elftal kwam weer terug op het rechte pad en versloeg in Uit hoorn, de club van die naam met 2—0. Uw derde speelde tegen Water- graafmeer 3 de returnmatch van de destijds een beetje vervelend verlopen wedstrijd op ons eigen veld. We won nen met 41, maar het belangrijkste was de ontvangst, welke Uw derde na de wedstrijd ten deel viel. Ongetwijfeld zult U hier later meer van horen. En dan het vierde. Het won weer, nu met 43 van Bloemendaal 2 en de afstand tussen dit elftal en num mer laatst werd hoe langer hoe gro ter. Inmiddels hebben Chris Geluk en Dirk Disselkoen hun plaatsen weder om ingenomen en de resultaten zijn ernaar. Drie overwinningen in succes sie, waaronder één tegen één der koplopers. J. F. S.

Schakels (clubbladen) | 1956 | | pagina 7