Ongepelde garnalen j.h. esseR Op de trap COMMISSIONNAIR IN EFFECTEN heRenouacht 92 hé, poeLt u wel meei De vorige keer waren we dus bij de Lente gebleven, doch aange zien we nog steeds van de ene kou in de andere vallen, gaat het grap pige aspect van dit jaargetijde wel een beetje verloren. We zullen dus maar hopen, dat deze Lente niet zo lang zal heersen, anders zullen het alleen de jichtknobbels zijn, die uit botten.... En ik geef het je te doen, om bij die noordpooltemperatuur bij Het Nieuwe Hoedje 'that tangling bulb- flower-look' te lanceren, al kun je tegenwoordig alles uit een doosje krijgen.... Intussen, de voetballertjes zijn still going strong, er wordt getraind, ge zwoegd, gehoond, gehuppeld. Eén van m'n kleine vriendjes krijgt een speciale keepertraining. Blakend van trots en boordevol keepersjargon komt hij hiervan thuis. Zelfverzekerd weet hij z'n omgeving te overtuigen, dat hij nu alles van het keepersvak wéét, dat z'n carrière thans gemaakt is! Die verrukking houdt aan tot z'n eerstvolgende wedstrijd; dan moet ons keepertje diverse keren de bal uit het net vissen, en z'n misselijke pa hangt zwijgend een hengeltje bo ven z'n bed.... O.V.V.O.A.F.C. konden we niet gaan zien, maar onze oudste is er wel geweest, die gaat altijd, met één van de 80 Bobben van A.F.C. Dus bij onze thuiskomst sleurden wij „ons arme uitgehongerde kind" van straat en vroegen hem in koor: „Hoe was het bij A.F.C.?" „Nou, eh, gewonnen! met 11!" Dat was het hele commentaar, dat uit hem te krijgen was. Naderhand, toen het jog gevoederd en op krach ten was, probeerde ik het nóg eens, en boekte een niet onverdienstelijk resultaat met een vollééédig verslag, luidende: „Nou, al gauw stonden ze 10 achter en vlak voor het einde maakte Boskamp gelijk!" We genoten intens, en herhaalden steeds maar weer dit allesomvattende verslag, tot het bel letje van de telex ging.... Dat was voor onze oudste, die heeft een telex-verbinding met z'n vriend voor het uitwisselen van sport uitslagen, onvoldoendes en postzegels. „Haaa die Bob!" hoorden wij, „aéah, man! het was een móórd- wedstrijd! En met een gloeiende vaart gaf hij een uitermate gedetail leerd verslag door, als ware hij een verslaggever eerste klas bij een telefoontarief van 36.de minuut. Geboeid luisterden we mee. „Zet die deur open!" zeg ik schor van spanning, en we horen nog in onder houdend tempo: „Nee, publiek bij O.V.V.O. was er haast niet, die zaten allemaal achter ons, by Zeeburgia. Maar daar hoefden WIJ weer niet te kijken, we werden wel op de hoogte gehouden, hoe de stand was: als de witte poppetjes opwipten, was het een goal voor D.C.G. en als de rooie poppetjes sprongen, was het voor Zeeburgia! We hebben 9 x gejuich gehoord Volgende keer vraag ik het óók over de telex.... EEN AANGETROUWDE. Jan: „Piet, speel jij voetbal?" Piet: „Ja...". Jan: „Wat ja...?" Piet: „Ja Jan". Jan: „Goed, dus je kent het spel als zodanig". Piet: „Ja Jan". Jan: „Maar Piet, ben je je ook be wust van de grote sociale en paeda- gogische waarden van dit spel?" Piet: „De wat... Jan?" Jan: „Luister Piet. Wat zou jij den ken dat er gebeurde met die miljoe nen mannen als de voetbal niet be stond?" Piet: „Kroeg... Jan?" Jan: „Juist Piet, ze zouden hun huis houdgelden omzetten in sterke drank en zich verslingeren aan hazardspe len, zwikken en klaverjas om nog maar niet te spreken over domineren. Wat denk je dat er gebeurt als de huisvrouw geen huishoudgeld meer heeft?" Piet: „Kroeg... Jan?" Jan: „Dat kan natuurlijk voorkomen, maar waar het om draait is dit. Geen huishoudgeld, geen eten..., dus de kindertjes moeten verhongeren. Besef je welk een grote chaos ont staan zou zijn als de voetbal niet was uitgevonden. De uitvinder is een groot man geweest, groter dan Na poleon, Cesar en Nero bij elkaar. Be gin je te begrijpen Piet wat ik met sociale waarde bedoelde?" Piet: „Ik geloof het wel Jan, maar die pé... wat is dat dan?" Jan: „Paedagogie betekent opvoed kunde Piet. Dit moet simpel voor je zijn. De mens is een gemeenschaps wezen, en kan niet als individu be staan, hij behoeft, zo het niet nood zakelijk is, de steun van een mede mens. Spreek me niet over uitzon deringen, want die bevestigen immers de regel. Om zich tegen de krachten van de natuur te beschermen ont stond reeds in het prille begin van het leven de kudde-idee. Voelt men zich niet vaak sterk in groepsver band? Om nu juist die jonge mensen te wennen aan dit groepsverband is het lid worden van een vereniging een hele goede oplossing. Zij leren hier verdraagzaamheid tegen over elkaar te betrachten en gezamenlijk voor iets te strijden. De mens leeft prettig, Piet, als hij een vriend is voor zijn medemens. Alhoewel het kind reeds instinctmatig bewust is te behoren tot een bepaalde soort is het goed dit besef te verdiepen door groepering, en het voetbalspel is hier zeer geschikt voor. Niet alleen dat je er lichamelijk op vooruit kan gaan, ook geestelijk, door middel van over dracht, kan je op een hoger niveau komen. Begrijp je Piet, welk een zege het voetbalspel voor de mensheid is?" Piet: „Dat heb je mooi gezegd Jan en ik geloof ook wel dat ik je be grepen heb. Ik heb er eigenlijk nooit zo over gedacht, ik trap altijd maar zo'n beetje voor z'n roodkoperen weg, maar je wijze woorden doen mij het spel nu heel anders bekijken". Jan: „Zo zie je maar, Piet. hoe ge lukkig we zijn dit spel te kunnen spelen". KAKIE. CHAPEAUX POUR DAMES fSfJr /f s/rf f CHURCHILL-LAAN 75 TEL. 72.71.93 TEL. 418Ó4-428Ó4. BEURS 41057 12

Schakels (clubbladen) | 1956 | | pagina 12