j.h. esseR 'T flew Sweet Home COMMISSIONNAIR IN EFFECTEN BequnstiQinq van onze advepteendeRS, houdt de schakeL in stand „Er zijn, geloof ik, alleen nog maar eerste klasse clubs in Nederland; hier en daar nog wat tweede klassers en een stuk of wat derde klassers, maar de hoofdschotel is éérste klasse. Ik juich dat toe, hoe meer hoe liever. Voor mijn part waren er duizend eerste klassers. Toch zal eens de tijd komen, dat men zal gaan inzien, dat beperking der eerste klassers het spelpeil aanzienlijk zal doen gaan stijgen. Uit deze walgelijke hoeveel heid eerste klassers moet t.z.t. de kampioensklasse geboren worden. De room van de room! Een competitie over het gehele land. Wanneer de internationale ontmoe tingen ons hebben geleerd, dat wij wat spelpeil betreft, aanzienlijk zijn achteruitgegaan, dan zal men pas inzien, dat het potsierlijk is om in een klein onsportief land als het onze 51 eerste klasse clubs er op na te houden. Is het niet om je een rol beroerte te lachen? De idee, dat er in Holland 561 eerste klasse spelers zouden zijn. Neen, de goede krachten moeten geconcentreerd worden in één competitie. Noem haar hoofdcompe titie of kampioenscompetitie en laat de rest gelukkig met het etiket van eerste klasse". Wel het had vandaag geschreven kunnen worden. En het is wel weer een bewijs, hoe langzaam in ons land ideeën tot werkelijkheid worden, dat de hoofdklasse in de K.N.V.B. precies veertig jaar na een dergelijk artikel werd ingesteld Ik hoop, dat de ouderen met mij nog even plezier gehad hebben in het meebladeren in dat oude ver geelde boek van 1916/1917. En eerst als je zoiets zelf zit te schrijven, bemerk je, dat je om het maar eens zachtjes te zeggen, de middelbare leeftijd bereikt hebt en dat je hoe langer hoe meer moet overlaten aan jongeren; jongeren, die je dan zo mogelijk zelf hebt uitgepikt en op geleid. Ik sla mij even op de brede borst van voldoening, dat Wim van Teunenbroek en ondergetekende over de mensenkennis beschikt hebben om enkele jaren geleden de toen nog onbekende Jan Steensma uit te pik ken om zijn voortreffelijke verslag jes van het vierde elftal en hem op te leiden tot redacteur van de A.F.C.- Schakel. Nu ik zie, op hoe uitsteken de wijze Jan Steensma de redactie voert en nu ik door veelvuldig ver blijf buitenslands zo weinig contact meer heb met het interne leven van A.F.C., wil ik Jan Steensma vragen om nu binnenkort ook van mij over te nemen de rubriek „Mixed Pickles". Ik hoop, dat de naam blijft bestaan. Wij moeten de oude namen in A.F.C. doen voortleven, want de club is sterk en zal sterk blijven door haar gevoel voor traditie. Jan Scheepstra heeft het hart van alle oudere club vrienden gestolen door zijn lumineus idee om de nieuwe stichting, die A.F.C., A.C.G. en A.B.C. een prach tige toekomst wil bieden op het nieuwe complex aan de overkant van de dijk, te noemen „Stichting Goed Genoeg" als altijd voortdurende her innering aan ons onvergetelijk veld in Watergraafsmeer, waar A.F.C. haar nationale reputatie voor goed vestigde. Die naam Mixed Pickles houdt voor de ouderen ook veel in. Dat was dan de naam voor die boe ken, waarin op clubavond in d'IJs- breeker nu ook al ruim veertig jaar geleden de leden hun ver slagen inplakten. Daarin schreef Eetje van Buuren zijn reportages over het eerste elftal, die welhaast klassiek waren van stijl en sfeer. Daarin hebben Sijmen Wit en Nico Holtzappel hun eerste schreden ge zet op het glibberige pad der club- journalistiek. Ook die naam moet blijven voortleven en daarom noemde* ik mijn eigen rubriek „Mixed Pickles". Beste redacteur, alle succes verder met die rubriek in het bijzonder en met het blad in het algemeen en als ik nog eens wat op mijn hart heb, geef mij dan nog een beetje plaats ruimte, want helemaal kan ik schrij ven toch niet laten. J. H. WIJNAND. TTe£ stemde weemoedig te moeten verhuizen van Watergraafsmeer naar ergens in Zuid". Heel ver van de luwte der veilige huizen. „Je waait in die polder je jasje haast uit". Het stemt wéér weemoedig te moeten verkassen van 't veilig domein aan de Wandelweg 11". Want hoevele stappen, ja vaak eerste passen, zijn daar niet gezet op ons aller Aafcee? Wat is het toch dat ons opnieuw steeds doet hechten aan wat we goed kennen en lang reeds bestaat? Waar om willen zij voor het oude toch vechten, terwijl er iets nieuws, iets heel moois opengaat? Kan 't zijn dat het is dat haast géén er kan wennen aan wat hij niet kent (wat de boer dus niet blieft Al wil men het meestal zichzelf niet bekennen, we zijn in die dingen heel conservatief! Daar „achter de dijk waar de schapen nu lopen zal 't even gezellig en knus zijn als nu. Gezelligheid is immers niet te ontlopen! Gezellige sfeer, A.F.C.'ers, maakt UU Ik toef in gedachten al twintig jaar verder. We zijn met „het nieuwe" al jaren vertrouwd. Geen schapen, maar steeds nog leidt Nico-de-herder de lammetjes daar waar al veel is gebouwd. De gevels rondom zijn bevlagd en bewimpeld. We zijn weer een keer amateurkampioen! Een heer, nog kaarsrecht doch een tikje gerimpeld wenst geluk Jaap van Nek nam nog steeds geen pensioen. Terug naar van daag gaat heel ons verlangen naar 't bovenomschrevene toekomstbeeld uit. Gegrepengepakt, geboeid en gevangen voor 't nieuiue A.F.C. in het hart van Nieuw Zuid! B. S. LE MARCHé. heRenqRacht 92 TEL. 41864-42864, BEURS 41057 CHAPEAUX POUR DAM ES CHURCHILL-LAAN 75 TEL. 72.71.93 13

Schakels (clubbladen) | 1956 | | pagina 13