A.F.C.-Ridcfers Begunstiging van onze aöveRteeRÖeRS, houöt öe schakel in stanö schapsbanden gesmeed hebben voor het leven. Verschillende van de jon gens, die toen in de Oude Meer en elders voor A.F.C. uitkwamen hebben de betekenis van de oude vriendenclub begrepen en zijn A.F.C. door dik en dun trouw gebleven. Reeds zijn ve len van hen voor goed van ons heen gegaan. Maar wie van de ouderen deze namen leest, zal een schat van herinneringen voor zich zien open gaan, waaruit men niet tevergeefs put indien men op oudere leeftijd ge komen de wezenlijke betekenis wil begrijpen van wat verenigingen als A.F.C. voor zoveel mannen beteke nen. Problemen. En nu bladeren wij het boek nog even door en wij gaan nog eens na, wat toen de grote problemen waren. Het was oorlog en al had Nederland tij dens de Eerste Wereldoorlog het ge luk om neutraal te kunnen blijven, er was aan veel dingen gebrek, met name aan steenkool, zodat de trei nenloop een hopeloze zaak was. (Bussen waren er toen nog niet). Maar wat had men toen er niet voor over om als amateur zijn wedstrijden te kunnen spelen. In het nummer van 27 September 1917 gaat Groothoff na hoe W.V.V. uit Winschoten de uitwedstrijd tegen Frisia in Leeu warden kan spelen. De jongelui moesten om 6.52 uur uit Win schoten vertrekken en waren dan om 8.02 in Groningen. Van Groningen om 8.46 met de stoomtram naar Fol- geren bij Drachten, waar men om 10.49 aankwam en dan met een andere stoomtram naar Leeuwarden, waar men na het middaguur arri veerde. De voetbalwedstrijd, dan als de geoliede bliksem verkleden en om 16.23 uur al weer weg uit Leeuwar den. Aankomst te Veenwouden 16.55 uur. Dan enige keren overstappen in een stoomtram, waardoor men in staat is om in Groningen te arriveren om 20.12. „De trein vertrekt vandaar om 21.55 uur, zodat men in Gronin gen gelegenheid heeft om wat eten" schrijft Groothoff dan troostend. Die trein arriveert dan in Winschoten om 23.05 uur. Mag ik even? Des mor gens vóór 7 uur op de trein en des avonds na 11.uur weer terug voor tweemaal drie kwartier voetballen. Dat hadden de amateurs voor hun sport over in die tijd. Meeleven. Fel leefden de supporters met de verrichtingen van hun favorieten mede. Wij jongens uit de Meer gin gen des Zondagsavonds naar de sigarenwinkel van A. K. Bos en bleven uren lang staan in regen en wind om toch maar kennis te kun nen nemen van de uitslag van het eerste elftal, als het buiten de stad gespeeld had. Honderden verdrongen zich in de Amstelstraat, waar in een winkel naast het toenmalige Flora ook uitslagen bekend gemaakt wer den. Wat denkt U van deze adver tentie? Onder een zware tweekoloms- kop „waar is hij" adverteren enige supporters van Blauw Wit het vol gende: PARIDON, de Amsterdamse Feith, PARIDON, een der beste van Blauw Wit, PARIDON, met zijn reu- zenrug, PARIDON, de redder in vele gevallen. PARIDON, waar zit je? PARIDON, jij moet weer spelen, een donderend applaus wacht je. PARI DON, houdt nieuwe varliezen tegen, PARIDON, tot Zondag! Nou, dat kon de elftalcommissie van Blauw Wit zich ook wel voor gezegd houden. Maar wat een schitterende mentali teit hadden de supporters in die tijd. Geld bij elkaar lappen om een ad vertentie te plaatsen ten einde de elftalcommissie in haar hemd te zetten vinden wij heel wat leuker dan het tegenwoordige in de steek laten van je favorieten, als ze eens een paar slechte seizoenen hebben. Welke andere problemen had men toen nog? Hierover een volgende keer. J. W. We waren te gast op de A.C.C.- fuif; het was daar héél gezellig, dank zij Sinterklaas, de A.F.C.-band (het Redstette) en diverse andere attrac ties. Sinterklaas had een prachtig paard en hield zelf óók van een glaasje, had een flue de bouche van wat ben je me en nam zelfs Loes Stallmann op zijn bisschoppelijke schoot; maar Loes zei een heel lelijk woord tegen hem, toen ze moest zingen Er was een pianist, die dromerig onder zijn donkere lokken uitkeek, en toen ik in de dampkring van zijn .mistified look' terechtkwam, vroeg hij teemend: „Was je weer kwaa- hüad?" (Deze deelneming aan mijn ge moedstoestand, omdat ik niets voor zijn krantje geschreven had, de laat ste keer). „Nee, ik moest om half zes naar bed, en toen kon ik niet meer schrij ven; wees maar blij!" ried ik hem, maar Jan Tjalling speelde alweer boogie-woogie in mineur. Teuntje begeleidde hem met een somber ge zicht met z'n accordeon, hij zag er geen bróód inen tjéetje, daar was nog een bassist, die enthousiast stond te fiedelen en die me blij ge dag knikte. Ik knikte maar nét zo blij terug, doch herkende hem pas later, toen hij achter de bas vandaan kwam; ik had hem nog nooit met een bas zien lopen. De sfeer was gezellig, doch de prettigste verrassing voor mij was het babbeltje met A.F.C.-Ridder Jaques van Ooy over cricket en over vroeger tijden Vroeger tijdenToen ik jaren geleden zo argeloos m'n eerste A.F.C.-mascotte voor Sinterklaas fa briekte, had ik nooit kunnen bevroe den, hoe gevaarlijk deze daad van sympathie en liefde uiteindelijk was. Immers, juist door deze „kleine liefdedaden" kom je hoe langer hoe méér in de soepWant dat éne A.F.C.-shirt wat ik in den beginne nog niet eens behóefde te wassen is nu aangegroeid tot 3 stuks, plus de daarbij behorende rompslomp van modder, slierten veters, opgedroog de zeep, vuile handdoeken, trainings pakken, onrustige Woens-, Zater- en ZondagenEnfin, da's allemaal gewoon voor ons „Aangetrouwdes". Maar je komt van kwaad tot er ger; niet te spreken van A.F.C.- dassen en emblemen, heb ik heftig zitten zwoegen om op een roodge lakte kast voor voetbalattributen een zwarte A.F.C.-band te penselen En nu? Wordt me daar eventjes ge vraagd om 22 voetbaljongetjes op hout te tekenen voor een voetbalspel! Twee-en-twintig stuks!! Natuurlijk eerst 11 A.F.C.-ers; het worden allen nette jongetjes met keurige schei dingen, met alleen de monden in verschillende standen getekend (want het is geen spréékkoorIk zwoeg me in de zenuwen „Bah, wat een pin-up jongetjes!" was de critiek van onze junior. „Had dan van die Abe-kuiven gemaakt, zo hó ren voetballers er toch uit te zien! Kijk dan naar mijn foto!" snoof het jongmens. Ach ja, ik had weer eens droom- A.F.C.-ertjes gemaakt, met schone halzen en oren, en die knaapjes kwa men misschien nog wel op tijd thuis óók, dat zou te gek zijn Na lang beraad werd D.W.S. waar dig gekeurd om tegenpartij te zijn, omdat Ajax óók rood in 't tenue had en bij Blauw Wit de streepjes te moeilijk waren. Dusde D.W.S. poppetjes hangen nu allemaal aan de stang met een vervaarlijke Abe-kuif op hun neus en zullen dan wel béter zijn, dan de pin-uppers, die pas van Jaap Zwaag komen Ach, never mind, de A.F.C.-ers zijn good loosers EEN AANGETROUWDE. P.S. ik krijg nog een scheidrechter nabesteld; wie moet ik nemen, Geppie of Leo Horn In ootmoedig vertrouwen nemen wij aan, dat U alweer uitziet naar het Januari-num- mer van de Schakel. Wilt U echt in de gelegenheid zijn om dat nummer te lezen, weest dan op straat zeer voor zichtig en kijkt uit naar alle kanten. Onze beste wensen voor het Kerstfeest en het Nieuwe Jaar begeleiden U. 10

Schakels (clubbladen) | 1955 | | pagina 10