h. q. teiwes W/at iedere A.F.C.-er behoort te u/eten SCHOONMAAKBEDRIJF VOnöeLStRAAt 88 walöeck pyRmontlaan 16 onöeRhouö van kantoRen peiniqinq van qevels Bequnstiqinq van onze aöveRteeRöeRS, houöt öe schakel in stanö I yoals U wellicht zult hebben ge- "-1 lezen, is er in Engeland van de hand van een der meest prominente profs, Len Shackleton, ondpr de titel van „Clown prince of soccer" een boekje verschenen, waarin deze uit zonderlijke voetballer zijn prof-loop baan beschrijft. Gezien het feit dat deze publicatie de gemoederen in Engeland in levendige beroering heeft gebracht grote bladen maakten er frontpage-news van interesseerde het mij persoonlijk sterk zelf eens te lezen wat voor bijzonders Shackleton in de wan deling Shack genoemd -nu wel te vertellen had. Shack is een speler van wie Piet Kraak mij enkele ja ren geleden vertelde dat hij de enige was van de velen waartegen hij tot dan toe had gespeeld, van wie hij niet kon zien aankomen of hij al dan niet zou schieten en zeker niet in welke hoek dat zou geschieden. Het ging dus niet om de eerste de beste voetballer. Integendeel Bevriende Engelse zijde zorgde er voor dat het in mijn bezit kwam. Welnu, de daarin gesignaleerde wan toestanden, meestal met vermelding van man en paard, geven een ont stellende kijk op de tegenwoordige ontwikkeling van prof-voetbal in Engeland, welke menig lid van de K.N.V.B.-nieuwe stijl de haren te berge zouden doen 'rijzen. Natuurlijk zou het verkeerd wezen te generali seren. Uiteraard worden hoofdzake lijk excessen beschreven, maar deze zijn dan ook van die aard dat zij een angstwekkend beeld geven van de consequenties, als clubs door lie den worden bestuurd voor wie voet bal slechts een der vele mogelijkhe den is om geld te verdienen, of om hun ijdelheid te bevredigen. Wanneer men moet afgaan op pagina 78 dan moet deze situatie tamelijk veelvuldig en in de hoogste voetbalregionen voorkomen, want onder de kop van hoofdstuk 9 op die pagina „The average director's knowledge of football" vindt men verder slechts een blanco vel papier en op de volgende pagina begint hoofdstuk 10. Er staat alleen een voetnootje op, dat de pagina in over eenstemming met de wens van de auteur blanco is gebleven. Een felle aanklacht, waarop commentaar over bodig is. „Ferme Jongens, Stoere knapen". De auteur behoort tot dat bijzondere genre van individualistische artiesten dat steeds iets bijzonders en verras sends met de bal kan doen en er daarbij zelf ook zeker van is, dat het ronde ding aan hun wil zal ge hoorzamen. Als een der voornaamste oorzaken van de teruggang van het Engelse voetbal noemt hij dan ook het nog slechts sporadisch voorko men van spelers die op die manier hun liefde voor het spel uitleven. Thans worden soms grote successen behaald door elftallen met 10% capa citeiten en 90% enthousiasme (of wat men dan als zodanig wil betite len). Men wrijft zich inderdaad de ogen uit als men leest, dat een der directors van zo'n succesvolle club, Newcastle United, zijn spelers met de boodschap in het veld stuurde: „Trap de bal zo hard je kunt, en jaag er als een gek achteraan!" Maar met zo'n elftal van recht-toe-recht-aan spelers heeft Newcastle tweemaal achtereen de Cup gewonnen. Toen ik dit las moest ik denken aan die modern-voetbal-profeten die ons en kele jaren geleden zulk „fris, open spel" als het alleen-zaligmakende propageerden. Maar evenals hier is ook het publiek daar weggebleven! Onder deze omstandigheden be hoeft men zich helemaal niet te ver bazen over de achteruitgang van het Engelse voetbal op internationaal gebied. Bovendien blijken niet alleen de clubs doch ook de F.A. op het standpunt te staan vaneerst de club, en dan het land!" en zolang deze mentaliteit overheerst verwacht Shackleton natuurlijk geen verbete ring. Het past volkomen in de lijn van zijn betoog als hij voorstelt de Kpuze Commissie alleen te doen be staan uit ex-spelers die hun sporen op de binnen- en buitenlandse velden hebben vèrdiend en van inzicht heb ben blijk gegeven. Het zal wel een boosaardig grapje zijn als hij een ge rucht memoreert, dat een der Heren der K.C. in zijn jonge jaren wel eens als keeper van een amateurelftal heeft gefungeerd, doch dit vooral niet wil weten, omdat hij anders vreest niet herbenoemd te worden. Pleidooi. Men voelt de grote bitterheid welke aan deze critiek ten grondslag ligt. De bitterheid van de ware artiest die zijn métier liefheeft; de bitterheid van een intelligent mens, die de transfermarkt als een publieke vei ling veroordeelt, omdat daar mense lijke wezens onder de hamer worden gebracht. Een vakman die voor zich zelf en zijn kameraden pleit voor een redelijke beloning in verhouding tot hun prestaties, voor een aandeel in de enorme revenuen welke de voet- balindustrie opbrengt. Naast al die felle critiek welke nu en dan zelfs onprettig aandoet, geeft Shack echter ook op verschillend ge bied zijn mening hoe het dan wel zou moeten en wijst methoden aan, waar van verbetering te verwachten is. Een volgende maal hoop ik U hier over ook eens iets mee te delen. Het moge ons genoegen doen, dat een der meest geprezen personen in dit merkwaardige boek uitgerekend een Hollander is, en wel ons aller vriend Lo Brunt. Shackleton schrijft woordelijk: „How fortunate are the Dutch to have such a person con trolling their football affairs!" En dat is een groot compliment. I. H. GALAVAZI. KANTOOR: TEL. 124189 PRIVÉ: TEL. 793186 9

Schakels (clubbladen) | 1955 | | pagina 9