hA-hA slot hc\lus-L\mp Mixed Pickles Drukkerij Joh. Meijer Zoon J. w. Begunstiging van onze aöveRteeRöeRS, houöt öe schakel in stanö (vervolg) wordt, waarbij men nu maar nieuwe woorden gaat bedenken, die bepaald geen Nederlands zijn. Ergert U zich ook zo aan het woord „finishen"? Jansen finishte als nummer 2; wat is dit toch voor een rare methode? Men kan toch net zo goed zeggen, dat Jansen als nummer twee eindigde? De Sportkroniek heeft ook een nieuw woord ontdekt en had als tussenkop „nipte zege". Nu hebben wij niets tegen nippen; wij hebben veel genipt, wij nippen veel en hopen nog decennia te kunnen nippen, maar een nipte zege is larie. Men kan niet hebben over een benauwde zege, over een krappe zege, maar zeker niet over een nipte zege. Nu wij het toch over de taal hebben, zouden wij ons gaarne willen scharen achter degenen, die bezwaar hebben tegen de verdeling; betaald voetbal en niet-betaald voetbal. In dit woordje „niet" zit in het Hollandse taalgevoel altijd iets denigrerends. Wanneer men het in zekere kringen heeft over het niet-katholieke volks deel van Nederland, dan kunnen wij ons niet aan de indruk onttrekken, dat men eigenlijk een stelletje hei denen op het oog heeft. Wij geloven, dat een dergelijke aanduiding naar het positieve moet gaan. Nu wordt de klemtoon gelegd op het betaalde voetbal, dat nog geen van de Nederlandse voetballers omvat, maar de andere 99%%, krijgt het etiket op zich: „niet betaald". Wij geloven, dat dit onderscheid eigenlijk in de wereld gekomen is, omdat men niet goed voor de zaak durft uit te komen. Men jongleert met woorden als betaald voetbal en semi-profs, omdat men het woord beroep blijkbaar niet durft te gebruiken. Merkwaardig is, dat in de maatschappij die angst niet bestaat. Daar wordt inderdaad in een dergelijk geval gesproken over neven-beroep en al het water van de zee wast niet af, dat wij in de bond de scheiding hebben tussen profs en amateurs. Als men dan het woord amateur niet wil gebruiken, waarom dan niet het goede oud- Nederlandse woord liefhebber. Men spreekt in de toneelwereld bijv. niet over betaald toneel en niet-betaald toneel, maar over beroepstoneel en liefhebberijtoneel, Amateurs spelen hun spel voor hun eigen liefhebberij en dan moet men niet met de uitdrukking niet-betaald de suggestie wekken, dat wij er eigenlijk maar zo'n beetje bijhangen. Geen feest Onze aloude tegenstanders uit Hilversum 't Gooi, die ons al zo vaak de voet dwars gezet hebben en ons laatstelijk in 1946 de promotie naar de eerste klasse ontnamen, bestaan 60 jaar. Volgens de Sportkroniek zal dit jubileum niet herdacht worden, omdat het Gooi tot betaald voetbal is overgegaan. Als wij ons nog even de onvergetelijke Januari-week in herinnering roepen, dan mogen wij wel zeggen, dat commentaar hier ruim schoots overbodig is. Het eerste slachtoffer. Enige maanden geleden hebben wij de kreet geslaakt: „Op de pleite kan je wachten ten aanzien van het feit, dat tachtig Nederlandse voetbalclubs besloten hadden hun topspelers te gaan betalen. De eerste in de trieste rij mislukkingen, die wij zien komen, heeft zich nu al aangemeld: Heracles (Almelo) is door de knieën en zal de ledenvergadering voorstellen, tot de amateurstaat terug te keren. Dit is niet-verbazingwekkend, alleen verbazingwekkend is, dat vele besturen (en hun ledenvergaderingen!) zich zo onbesuisd in het finantiële avontuur van het betaalde voetbal geworpen hebben. Talrijke verenigingen, die een paar jaar geleden hemel en aarde bewogen om één of twee thuiswedstrijden meer, aangezien zij er anders niet konden komen, gingen nu zonder meer-verplichtingen aan, die dik in de vijf cijfers liepen. De vraag is nu maar, wat er moet gebeuren. Wij nemen aan dat pakweg een derde, zo niet de helft van de semi-prof clubs het op de duur niet zullen kunnen houden. Finantieel zal dit tot gevolge hebben, dat de vergoedingen aan de semi-prof spelers sterk zullen gaan teruglopen. Spelers, die eenmaal het zoet van de „bijverdienste proefden, zullen niet zo één-twee-drie weer amateurs willen worden en zich tot de clubs wenden, die betaling wél kunnen volhouden. Veel aanbod dus tegen weinig vraag. Organisatorisch kunnen wij een chaotische toestand tegemoet zien. Wat moet de amateurafdeling straks doen met enige tientallen clubs, die in arren moede en uit armoede weer bij ons willen komen? Hen als be ginnelingen in de vierde klasse (consequent doorgeredeneerd: in de laagste klasse der afdeling!) te laten starten, is wel erg overdreven. Maar hen zo maar in de eerste klas amateurs toe te laten, is minstens even onbillijk. Waaraan zou Heracles nu het recht kunnen ontlenen, om daarin te worden opgenomen? De struc tuur van de competities is volslagen gewijzigd! Wat dan? Eigen competities voor de gestrande prof-clubs? Zo onder het motto: Het Legioen der Teleurgestelden. Als wij het goed zien, zijn de moeilijkheden in de K.N.V.B. niet opgelost - zij beginnen pas. Als U reeds een gebruikt, koopt U dan ook een Kanaalstraat 132, Amsterdam-W. Telefoon 807 1 0 Uw adres voor beter drukwerk

Schakels (clubbladen) | 1955 | | pagina 8