mafhall Onze verhuizing Portugese correspondentie Dames- en Herenschoenen Bequnstiqinq van onze aöveRteeRöeRS, houöt öe schakel in stanö Kom over de dijk, Kom over de dijk, Ieder roept bij ons verhuizen, Kom over de dijk. Help het Clubhuis mee verrollen, Maar gaat de boel niet mollen, Vrienden Kom over de dijk. Met dit door Jaap a Cohen geschre ven lied heeft Gerrit Stallmann, in de creatie zijns levens, eigenlijk pas gestalte gegeven aan de reeds lang vagelijk bij U levende weten schap, dat A.F.C. zijn terreinen aan de Zuidelijke Wandelweg zal moeten verlaten. Ook Uw Bestuur weet reeds lang, zij het niet zo vagelijk, dat de Ge meente Amsterdam in het kader van de uitbreidingsplannen het oog heeft laten vallen op de complexen sport velden aan de Wandelweg. In de ge projecteerde Tuinstad Buitenveldert, die, naar verluidt, een geheel ander karakter zal krijgen dan de zoveel beschreven tuinsteden aan de Weste lijke peripherie van onze stad, is echter een ruime plaats toebedeeld aan de Sport. Vanzelfsprekend maakt A.F.C. met haar dochterverenigingen A.B.C. en A.C.C. aanspraak op een ruim ge deelte van deze plaats. Onze huidige accomodatie is reeds lang niet meer voldoende om alle leden, en wel voor namelijk de jeugdleden, regelmatig te doen spelen. Uit deze, en andere, met het karakter der door de doch ters beoefende sporten samen han gende overwegingen, werd te bevoeg- der plaatse een voorlopige claim ingediend op een complex van vijf voetbalvelden aan het dan achter de „Dijk" gelegen, verlengde gedeelte van de Beethovenstraat. Uit het bovenstaande hebt U inder daad goed begrepen, dat A.B.C. en A.C.C. inmiddels hebben besloten hun wedstrijden te spelen op de velden, alwaar dan 's winters door A.F.C. wordt gevoetbald. Voor een goede gang van zaken, met betrekking tot het optreden naar buiten (ook al in verband met de financiële consequenties) werd het van deskundige zijde nodig geoordeeld een „Stichting" in het leven te roe pen. In deze „Stichting" zullen bui ten de drie genoemde Clubs nog enkele lichamen zitting hebben, waarvan de Sociëteitsvereniging er één zal zijn. Het moet mogelijk zijn om met deze verenigde krachten een gezellig complex met de zo moeilijk te defi niëren eigen sfeer en stijl op te bouwen. Voorlopig wordt niet ge mikt op een zo goed mogelijk ont vangst van grote aantallen toeschou wers, maar wat niet is kan komen, nietwaar? (Nu komt die grote vogel het zandpaadje af fietsen en zegt met zijn kraakstem tegen de kleine jongens, die voor het hekje staan: Dat kost duiten!!!) Als de verhuizing inderdaad in 1960 zal spelen moet eerst natuurlijk een beroep worden gedaan op Uw aller improvisatievermogen. Van de stand van zaken in 1995 werd reeds een beeld gegeven in ons Gouden Boek. Ik moge U een enkel toe standsbeschrijving in de herinnering terugroepen vlaggestokken van 25 meter hoogte een treintje, dat langs de velden voert 1363578 plus eventueel nog 40 of 50 plaatsen en nog meer van dit fraais. Wim Staats, Jo en George Wijnand schre ven deze onzin, maar we vertrouwen, dat ze met de laatste zin van hun verhaal: „A.F.C. is groot gebleven door de clubliefde der leden" geen wartaal hebben neergepend, niet voor 1995, niet voor 1975 en niet voor 1955. J. T. S. Voetballen doet men graag in Por tugal. Op Zondag heeft, net als in Nederland de voetbalbacil radio, pers en de mensen in zijn greep en ook hier wordt des Zondagsavonds weinig of veel gegeten, al naar de resultaten van de eigen club. Zon en wijn doen daarbij hun invloed ook gelden en vooral tegen het einde van het seizoen gaat het er nogal emotio neel toe. Er is beroepsvoetbal en er wordt gespeeld in een eerste Divisie van 14 clubs een een tweede Divisie, be staande uit enkele afdelingen van eveneens veertien verenigingen. In mijn tegenwoordige woonplaats, de wijnstad Porto, speelt een club in de eerste Divisie, n.l. de Futebol Clube do Porto of wel F.C.P. Er spelen ook nog twee clubs in de tweede Divisie. Deze staan beide in hun afdeling bovenaan. Boavista, de favoriet van de voetballievende buitenlanders is èèn daarvan. Onlangs zag ik de wedstrijd van F.C.P. tegen Torreense uit de om geving van Lissabon. Plaatsbewijzen koopt men buiten in kleine hokjes en voor een onoverdekte zitplaats be taalde ik Escudos 17.5, ongeveer 2.35. Veel mensen prefereren de overdekte tribune, waarvoor men Esc. 30 betaalt, om niet in de zon te zitten, maar wanneer je pas uit Hol land komt, heb je daar nog geen last van. Het gros van het publiek neemt met een staanplaats ad Esc. 11 ge noegen. Het Stadion van F.C.P. ligt buiten de stad in de heuvels en het speelveld bevindt zich in een kuil, waaromheen tegen de rotsen de tri bunes werden gebouwd. Vanuit de kleedkamers gaan de spelers via een gang, welke onder de sintelbaan loopt, naar het veld; vlak naast het veld komen ze pas boven de grond en blijven dus enigszins uit de buurt van het publiek, hetgeen na sommige wedstrijden ook wel zo verstandig is. De lichaamsbeheersing van de spe lers is wgl in orde en voor zover ik het kan bekijken, wordt er hier in de eerste klasse over het algemeen beter gespeeld dan bij ons. Men ziet prachtige combinaties en het is een mooi gezicht hoe zo een elftal de bal tot bij het vijandelijke doel weet op te brengen via korte passes en door een grote beweeglijkheid, want die kereltjes zijn watervlug. Bij dit alles vergeet men echter doelpunten te maken en ik zat me vaak te verbijten omdat het beslissende schot maar niet kwameindeloos werd er ge combineerd tot ver binnen het straf schopgebied. Tegen het einde ontstond er nog een klein handgemeen bij de midden lijn, dat gauw werd gesust. Op de tribunes had de kleine Torreense aan hang het zwaar te verduren en er werden enkele onprettige dingen over en weer gezegd. Enfin, toen het eind signaal klonk, was alles weer gauw vergeten en vergeven. De spelers om helsden elkaar en de winnaars (F.C.P.) maakten onder stormach tige toejuichingen een ererondje langs de tribunes, 's Avonds werd in de café's op Praga da Liberdade (het centrum van de stad) met veel drukte nog wat nagekaart, want ze kunnen hun mondje uitstekend roe ren. Tja, die zon en die wijn!! P.S. Ik zou wel eens zo'n echt nuchter spelend Hollands elftal tegen een Portugese ploeg aan het werk willen zien. Ik maak me sterk, dat Volendam b.v. hier succes zou heb ben. B. D. STORK. Speciaal adres voor NIC. LELOUX ZEILSTRAAT 46 TEL. 715356 SCHELDESTRAAT 8 TEL. 713870 10

Schakels (clubbladen) | 1955 | | pagina 10