J.h. €SS€R Wat ieder A.F.C.-er behoort te u/eten COMMISSIONNAIR IN EFFECTEN he.Renqpacht 92 /sf/f Xf BequnstiQinQ van onze aóventeeRóens, houöt öe schakel in stanö Het wil mij voorkomen, dat velen die ruim een jaar geleden de in voering van het semi-professionalis- me met zoveel enthousiasme hebben begroet, inmiddels heel wat teleur stellingen over de gang van zaken te verwerken hebben gehad. De manier waarop deze invoering is afgedwon gen en min of meer overhaast is doorgevoerd, verhinderde uiteraard een normale geleidelijke ontwikkeling waarbij excessen zoveel mogelijk konden worden vermeden. Natuurlijk was het noodzakelijk om aan het verkapte professionalisme in onze zogenaamde amateursport een einde te maken. Het was ook redelijk om spelers, die Zondag aan Zondag voor volbezette tribunes zorgden, een ver goeding te geven, en zulk een ver goeding was èn sociaal èn paedago- gisch méér verantwoord, dan al die dure borreltjes, etentjes etc. etc., meestal nog in gelegenheden welke normaliter nooit door die spelers zouden worden bezocht, waarop de bestuursleden zichzelf en de spelers trakteerden. Lang geleden heb ik dit standpunt al eens op een Bondsver gadering verdedigd, terwijl ook door de H.H. Verwoerd, Vreeken en mij zelf enkele jaren voor dé oorlog reeds een rapport met advies in deze rich ting werd ingediend. De aanleiding was toen een onderzoek naar een ge val van verkapt professionalisme, waaruit wij toen reeds de conclusie trokken, dat de bestaande toestand niet te handhaven was. Rapport en advies hebben helaas hun einde in de prullemand gevonden. Kunt U zich voorstellen hoe af schuwelijk ik het vond, als ik som mige dezer officials op bondsverga deringen de rasechte amateur zag uithangen, terwijl zij in wezen eigen lijk zelf de grote profiteurs waren? En is het U duidelijk, dat ik daarom al lange jaren voor openlijke beta ling, d.w.z. eerlijkheid, heb gepleit? Alleen ik had mij die ontwikkeling anders voorgesteld, nl. onder con trole en leiding van de Bond. Waar schijnlijk waren er dan ook hier en daar moeilijkheden ontstaan, doch er waren zeker geen brokken gemaakt zoals thans door deze geforceerde ommezwaai reeds zijn en nog zullen worden gemaakt. Als je zo leest om van nu en dan „horen" maar niet te spreken wat er zo al op gebied van looneisen, transfers en wat dies meer zij, wordt gepresteerd, dan rij zen je de haren te berge. Het interes sante bij het geval is, dat we als ik het goed zie weer achter het buitenland aanlopen. Omwenteling in Engeland? Terwijl het transfer-systeem zich hier langzamerhand tot volle bloei ontwikkelt, komen de voetbalslaven in de bakermat van het beroepsvoet bal, Old England, in opstand. Zij wensen meer zeggingsschap bij hun „verkoop", en dat een speler voor wie men graag tonnen op tafel legt, ook een veel hogere salariëring ver langt dan een collega van het soort waarvan men er 13 in een dozijn voor een paar duizendjes kan kopen, lijkt mij in deze tijd van gelijkscha keling toch nog wel begrijpelijk. De speculatie op hun ongetwijfeld aan wezige liefde voor hun sport kan te ver gaan, en het verloop van deze actie verdient zeker de belangstelling van de Nederlandse prof-sectie. Hen spreekt zelfs van een kleinere hoofdklasse, van nieuwe trainings methoden, hetgeen bewijst, dat het in Engeland ook niet alles botertje tot de boom is. Jan Publiek laat zich op de duur toch niet bedotten en wenst waar voor zijn geld. Ook in Duitsland worden plannen voor een hoofdklasse ontworpen. Interessant is het, dat men daar het instituut „contract-spelers" tot de 1ste klasse wil gaan beperken, zodat dus een degraderende club niet meer mag betalen, met alle gevolgen van dien. Kortom ook in de grote voetballan den, die een ontwikkeling achter de rug hebben, die bij ons nu pas is begonnen, hapert er blijkbaar wat aan. Jan Publiek wordt verstandig en telt zijn penningen niet meer neer voor wedstrijden, waarin de strijd om de punten primair is en het sportieve kijkspel van secundair belang wordt beschouwd. Men heeft van de Cen traal- en Oosteuropese, zowel als van de Latijnse landen een ander, meer aantrekkelijk soort voetbal gezien. Ook wij zijn hier jarenlang gek ge maakt met zogenaamd „modern" voetbal als de alleenzaligmakende oplossing voor alle kwalen, terwijl ieder nuchter mens kon zien, dat er elders een ander en beter soort tot ontwikkeling kwam. Na Helsinki heb ik in deze Schakel dat vermoeden reeds geuit en toegelicht. De strijd om een plaatsje in de Hoofdklasse in Nederland zal het komend seizoen zwaar zijn. Voor clubs welke in kleinere plaatsen een voorkeurspositie innemen, zijn de consequenties uiteraard beperkt. Zij zullen altijd wel de toeloop houden. Doch in de grote bevolkingscentra met uitgebreide concurrentie dreigt menige club het gevaar dat zij de strijd in dit kostbare prof-bestaan niet zal kunnen volhouden. En om door de een of andere grote onder neming gefinancierd te worden lijkt mij ook niet altijd een pretje, want het is ontzettend hard om de een of andere dag tot de ontdekking te ko men, dat je club ongemerkt tot een exploitatie-object van handige zaken lui is geworden, waarvoor je dus alleen maar het materiaal hebt ge leverd en waarin je verder misschien nog als ornament en ter camouflage van de werkelijke toestand mag mee lopen. Voor profiteurs een ideale toestand, doch voor sportlieden met ruggegraat onaanvaardbaar. Een hard besluit als zo'n club een deel van je leven is geweest! Lezer, geloof nu niet dat dit fantasie van mij is, het berust op feiten. Laten wij, A.F.C.-ers, ons geluk kig prijzen, dat welke schade wij ook zouden lopen, deze toch altijd be perkt zal zijn. Zingen wij niet: Doch wat er ook gebeuren zou, wij blijven fier ons rood-zwart dragen! Welnu, onze elftallen kunnen gelukkig nog fier in de aloude kleuren hun tegen standers tegemoet treden. Hopen wij dat zij dit ook als goede sportjongens zullen waarderen, dat zjj er een aan sporing in mogen vinden om ook zonder betaling hun sport en hun club te dienen. Als zij er werkelijk een eer in stellen niet alleen om amateur te heten, doch het in hun hart ook te zijn, dan zullen zij alles geven om de naam van hun club, van ons oude A.F.C. fier bovenaan te brengen. I. H. GALAVAZI. TEL, 41864-42864, BEURS 41057 CHAPEAUX POUR DAM ES Oj CHURCHILL-LAAN 75 TEL. 72.71.93

Schakels (clubbladen) | 1955 | | pagina 6